Dřevěná rozhledna z roku 2003 nedaleko Českého Krumlova s omezenými výhledy východním směrem. Přístup po značených turistických a cykloturistických trasách.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Granátník u Českého Krumlova
© Jiří Cukr, 07/2009
V kraji, kde patří k nejnavštěvovanějším místům Český Krumlov, Kleť, Zlatá Koruna a Dívčí Kámen, se nachází méně známá rozhledna. Stojí pod vrchem Granátník (810 m) na úpatí Kletě. Vede sem žlutá značka z vlakového nádraží ve Zlaté Koruně (2 km), která dále pokračuje a končí na rozcestí U Modrého obrazu (1,5 km). Jít se k rozhledně dá také po asfaltce (2 km) od hájovny Nový Dvůr nedaleko Vyšného severně od Krumlova. Vede tudy cyklostezka, kterými je ostatně okolí rozhledny protkáno velice hustě.
Jiří Cukr , 9.10. 2009
historie

Rozhledna byla postavena v roce 2003 Lesy ČR a CHKO Blanský les. Jedná se o 5 metrů vysokou celodřevěnou stavbu s výhledem východním směrem, který však postupně zarůstá stromy. Blízké rozcestí několika cest U Modrého obrazu je pojmenováno podle obrazu Ježíže Krista na desce modré barvy. Obraz byl pořízen v roce 1787 a v historii několikrát opravován (1876, 1897, 1923, 1998).

Jiří Cukr , 9.10. 2009

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Český Krumlov

Místa v okolí

 výklenková kaple
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Kleť
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 kostel sv. Jošta
 prelatura
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 Štěkře
 boží muka
 fotoatelier Seidel
 kaple sv. Martina
 synagoga
 Dobrkovický mlýn
 Třísovská lípa
 Třísov
 Kvítkův dvůr
 hradiště Záluží
 Dívčí Kámen
 Chlum
 Červený Dvůr
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Kluk
 kostel sv. Václava
 Chvalšiny - MPZ
 kostel sv. Mikuláše
 Maškovec
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 Bartochov
 Holkov
 radnice
 Boršov
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 dvůr Koroseky
 kostel Všech svatých
 kaplička sv. Anny
 Kamenný Újezd
 Plavnice
 Kamenná věž
 Habří
 Habří
 kostel sv. Víta
 Slavkov
 Velešín
 návesní kaple
 vodní nádrž Římov
 Římov
 Poříčí
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 kaple Panny Marie
 kamenný most
 kaple sv. Ondřeje
 hradiště Kuklov
 Pasovary
 kaple sv. Víta
 Čakovec
 Doudleby
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Kuglvajt
 kostel sv. Kateřiny
 Holašovice - VPR
 Trojaň
 vodojem
 kaple
 výklenková kaple
 fara
 kostel sv. Linharta
 Omlenička
 kostel sv. Martina
 Pořešín
 Michnice
 Doubravice
 Červený dvůr
 vodárenská věž
 muzeum koněspřežky
 radnice
 kostel sv. Floriána
 Zlatý most
 kostel sv. Vojtěcha
 biskupská rezidence
 Solní brána
 radnice
 kaple sv. Václava
 Puklicův dům
 Samson
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 kostel sv. Rodiny
 solnice
 Černá věž
 výklenková kaple
 Rabenštejnská věž
 kaple
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 8410
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama