Rozhledna 15 m vysoká, 516 m n. m. Vystavěna r. 1896 z popudu radního města Rumburk Augusta Wenschucha na jeho vlastní náklady. Stavitel J. Hampel. Na poč. 90. let zchátralá, díky úspěšné veřejné sbírce zrekonstruována a znovu otevřena r. 1995.
Hlavní obrázek místa
2003 ©Lenka Marsová
Tato 15 m vysoká rozhledna, se nachází v blízkosti města Rumburk, jen malý kousek od příjemné restaurace. Rozhledna je volně přístupná a poskytne nám krásný pohled na okolní Lužické hory.
7.7. 2003
turistické

Mylně je zde uváděna informace, že je rozhledna volně přístupná - při návštěvě jsme dole zastihli sympatického pána, který vybíral vstupné - 15,-Kč za dospělého a 8,-Kč za dítě / studenta.

Lenka Vacková , 8.8. 2009

historie

Minulost

V minulosti se mu říkalo Dymník-kouřový a to proto kdyby se tam zapálil signálový oheň byl by vidět moc daleko.

SiSi,100+1 zajímavostí z nejsevernějších Čech, 2.11. 2005

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Rumburk

Místa v okolí

 kamenný most
 morový sloup
 Rumburk
 Zahrady
 dům U Frinda
 socha lva
 Schönbuch
 Dlouhý Důl – VPZ
 Vlčí hora
 švédské opevnění
 Světlík
 Švédská mohyla
 Kyjovský hrad
 Vlčí Hrádek
 Jeskyně víl
 kostel sv. Josefa
 Šternberk
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek-Burgsberg
 kostel sv. Jiří
 Brtnický hrádek
 evangelický kostel
 Křížová hora
 Šluknov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Varnsdorf
 radnice
 Jedlová
 Dolní Chřibská
 Tolštejn
 Niedermühle
 Na Tokáni
 akvadukt
 Tříhraniční kámen
 Weifberg
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 kostel sv. Mikuláše
 Rynartice
 Trpasličí jeskyně
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Studenec
 Zlatý vrch
 Lipová
 Šauenštejn
 Tanečnice
 skalní kaple
 Fredevald
 Bratrský oltář
 Dolský mlýn
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 kaple sv. Anny
 LO vz.37 N2/206/A-140Z
 evangelický kostel
 Krompach
 Krompach
 kostel sv. Václava
 Růžovský vrch
 Zámecký vrch
Základní informace místa
ID místa: 1556
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama