Telekomunikační věž a rozhledna v jednom, 504 m n. m., vysoká 48 m. Stojí na kopci Drahoušek. Postavena r. 2003, otevřena r. 2004. Zajímavost: stejný typ věže stojí na Sokolím vrchu u Dobrné.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Drahoušek
© Josef Houdek, 05/2005
Telekomunikační věž současně s vyhlídkovou plošinou se nachází nedaleko Osečan na vrcholu kopce Drahoušek (504m). Vyhlíková plošina má ocelový rošt což může na některé jedince působit depresivně na jiné adrenalinově.
26.10. 2003
turistické

Asi čtyři kilometry severně od města Sedlčany leží obec Osečany. Nad ní se vypíná do výše 504 metrů nad mořem zalesněný vrch s poetickým názvem Drahoušek, na němž stojí rozhledna. Pojedeme-li z Osečan po úzké asfaltové silničce do obce Prosenická Lhota, uvidíme asi po dvou kilometrech po pravé straně na kopci v lese malé parkoviště. Odtud je to k rozhledně pěšky širokou cestou pouze několik set metrů. Nejbližší železniční zastávka v obce Kosova Hora je odtud vzdálená přibližně šest kilometrů. Betonová telekomunikační věž, která je současně i rozhlednou, stojí malý kousek pod vrcholkem v nadmořské výšce 408 metrů. Postavena byla v roce 2003, dosahuje výšky 49 metrů a na její vyhlídkovou plošinu s krásným výhledem ve výšce 32 metrů vystoupíme po 167 schodech. Na východě a jihovýchodě z ní uvidíme kopce České Sibiře i s jejím nejvyšším vrcholkem Mezivrata s televizním vysílačem. Na jihu vystupuje Jistebnická…  číst dále

Vladimír Pohorecký, Tipy na výlet: Po rozhlednách a starých hradech 4, 29.9. 2007

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Osečany
 kostel sv. Lukáše
 Suchdol
 Kozí Hřbet
 Radíč
 Červený Hrádek
 Kňovice
 Štětkovice
 boží muka
 stará radnice
 synagoga
 nová radnice
 Kosova Hora
 kostel sv. Martina
 Červenka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hrazany
 Příčovy
 Příčovy
 Nalžovice
 Ostromeč
 Vojkov
 špýchar
 židovský hřbitov
 Stajice
 Křepenice
 Doubravice
 koncentrační tábor
 Tloskov
 Horní Kolo
 Ústupenice
 Lovčice
 Třebnice
 Hrádek u Lovčic
 Dolní Kolo
 Jablonná
 Drtinova rozhledna
 Dobrohošť
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 Poušť sv. Marka
 Veselý vrch
 Tloskovský mlýn
 Nedrahovice
 Čelina
 Bolechovice
 Vysoký Chlumec
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Martinice
 Neštětická hora
 Křešice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Pořešice
 Zrůbek
 Zvěřinec
 Skrýšov u Sedlčan
 Kujalův lom
 Beztahov
 Hřiměždice
 Lidkovice
 Plešiště
 Olbramovice
 Teletínské vodopády
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Tvoršovice
 Měšetice
 Teletínský lom
 Kožlí
 vodní mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Sudovice
 radnice
 Prčice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 sousoší Panny Marie
 Boží hrob
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 Votice
 Votice
 kostel sv. Václava
 dům Salaš
 Mincovna
 židovský hřbitov
 vyhlídka nad Kamýkem
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 židovský hřbitov
 měšťanský pivovar
 morový sloup
 Nové Mitrovice
 stará koželužna
 Čámského mlýn
 Brunclíkův mlýn
 Uhřice
 Starý Knín
 Kouty
 Smilkov
 Krcáb
 Husova kazatelna
 Staré Mitrovice
 kostel sv. Zikmunda
 Konopiště
 Zhoř
 Týnec nad Sázavou
 Buchov
 kaple sv. Anny
 rozhledna Kuníček
 Vidlákova Lhota
 Miličín
Kontaktní informace
OÚ Osečany
Osečany 21
264 01 Sedlčany
Tel: 318864326
obec.osecany@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 1740
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama