Zděná rozhledna s dřevěným vyhlídkovým patrem (28 m, 609 m n. m.) stojí na kopci Chlum u obce Chanovice. Projekt výstavby rozhledny převzal od občanského sdružení Panorama r. 2006 OÚ Chanovice, rozhledna byla postavena v l. 2008–10 (projekt arch. Jiří Kučera). Vyhlídková plošina je ve výšce 25 m.
Hlavní obrázek místa
© OÚ Chanovice

Naučná stezka Příroda a lesy Pošumaví

Rozhledna je součástí naučné stezky "Příroda a lesy Pošumaví" (2,2 km, 9 zastavení) která začíná v areálu zámku Chanovice s rozlehlým parkem anglického typu, vede zdejšími lesy k rozhledně a dále ke skanzenu lidové architektury, odkud turisty dovede zpět do města.
E.H. podle http://www.turisturaj.cz, http://www.chanovice.cz, 21.4. 2013
historie

Zděná rozhledna s dřevěným vyhlídkovým patrem (28 m, 609 m n. m.) stojí na kopci Chlum, vzdáleném cca 1 km od obce Chanovice. Základní kámen k rozhledně byl položen roku 2006, kdy stavbu rozhledny po desetiletém úsilí převzala od občanského sdružení „Panoráma - o.s. pro venkov na pomezí Západních Čech“ obec Chanovice. Projekt vypracoval Ing. Arch. Jiří Kučera. Rozhledna byla postavena v letech 2008–2010 (zdržení stavby z důvodu nedostatku financí). Stavba je vybudována z betonových tvárnic, s dřevěným krytým vyhlídkovým patrem a ocelovým schodištěm. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 25 m je krásný výhled na panoráma Šumavy, od Českého lesa přes střední Šumavu až k Prachaticku a Lipensku. Směrem do vnitrozemí je vidět pěkně Blatná, Písek či Brdy.

E.H. podle http://www.chanovice.cz, http://rozhledny.webzdarma.cz, http://rozhledny.kohl.cz, 22.4. 2013

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Chanovice

Místa v okolí

 skanzen Chanovice
 Chanovice
 kostel sv. Ondřeje
 Defurovy Lažany
 židovský hřbitov
 Řesanice
 Oselce
 Kadov
 Pole
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 Životice
 Podhůří
 Tchořovice
 Lnáře
 Pětnice
 boží muka
 Záboří
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Horažďovice
 Podbranský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Podměstský mlýn
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 Bratronice
 kostel sv. Jiljí
 parostrojní lihovar
 Blatná
 Střelské Hoštice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 stará radnice
 mariánský sloup
 dům U České lípy
 kostel sv. Vavřince
 Dožice
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Čekanice
 lesopark Prašivice
 boží muka
 pamětní kámen
 sousoší Piety
 kaple sv. Vojtěcha
 Ballymotte
 Starý Smolivec
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Zelená Hora
 Nalžovy
 kaple sv. Markéty
 Lovčice
 Hvožďany
 Hvížďalka
 Hrádek
 Žižkův most
 Budětice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Poustevna
 Miřenice
 Rabí
 Ženatý dub
 socha sv. Barbory
 radnice
 Prádlo
 Potenštejn
 Žinkovy
 Lipová Lhota
 Čejkovy
Kontaktní informace
Rozhledna Chanovice
provozovatel OÚ Chanovice
Chanovice 36
341 01 Horažďovice
Tel: 376 514 164 (IC Chanovice), 376 514 353 (OÚ Chanovice)
http://www.chanovice.cz
obec.chanovice@email.cz ic.chanovice@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 11188
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.4.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama