Dřevěná rozhledna ve výšce 1362 m n.m. byla na vrcholu Boubína dokončena koncem roku 2004. Její vyhlídková plošina je 21 m nad zemí a vede k ní 109 schodů. Otevřena celoročně. Při pěkném počasí se Vám otevře nádherný výhled.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Havran, 09/2005
K rozhledně se můžete vydat jednak z obce Kubova Huť, kam můžete dojet autem. Auto můžete zaparkovat poblíž železničního přejezdu. Za přejezdem se pak vydejte vlevo po lesní cestě značené modrou turistickou značkou směr "Boubín (vrchol)". Cesta je dlouhá asi 5,5 kilometru. Další pěkná přístupová cesta je od "Idiny pily". Dojedete sem autem z Horní Vltavice směrem na Lenoru, kde za Zátoní odbočíte doleva. Od parkoviště u Idiny Pily pak půjdete po zelené a následně po modré. Cesta je dlouhá přibližně 6,5 km.
Havran, 22.1. 2007
popis

Jedná se o stavbu dřevěné rozhledny vysoké 21 m, umístěné na vrcholu kopce Boubína. Věž je v základně široká 7x7 m. Nástupní místo na věž je na úrovni cca 1360 m n.m. Po dřevěném schodišti, umístěném v ose věže, se dostanete až na ochoz, který je v sedmén nadzemním podlaží. Nosná konstrukce věže je ze smrkové tlakově impregnované kulatiny o průměru 20 cm. Věž je ukotvena na 4 železobetonových patkách obložených kamenem. Celá příhradová konstrukce je pospojována ocelovými styčníky spojenými šroubovými spoji. Rozhledna byla postavena v letech 2004–2005.

Havran, 22.1. 2007

historie

Dne 3. srpna 1867 navštívil Boubín kardinál Bedřich Schwarzenberk, na což upomíná pamětní kámen s jeho jménem na vrcholové skalce. Na místě styku tří bývalých polesí stojí při cestě do Kubovy Hutě tzv. Johnův kámen a další obdobný je při modré značce směrem k Boubínskému pralesu a do Zátoně (v místě zv. Křížová smrč). Kousek od rozcestí Na Křížkách se nachází obnovený areál bývalého loveckého zámečku, kde dnes najdeme obnovenou loveckou chatu a kapli sv. Huberta. Nadmořská výška lokality je 1150 metrů nad mořem. V 19. století tady Schwarzenberkové nechali zřídit oboru a v roce 1902 v jejím nitru vystavěli lovecký zámeček pro přijíždějící vzácné hosty. Součástí zámku byla i nedaleká chata pro služebnictvo a stáje, pod zámkem byla zřízena střelnice. V roce 1905 vznikla kaple sv. Huberta. V roce 1931 byl ale zámeček rozebrán a přemístěn do Staré obory u Hluboké nad Vltavou, kde stojí dodnes. Chata tady zůstala, ale…  číst dále

Jiří Cukr s použitím informačního panelu, 31.7. 2007

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Buk

Místa v okolí

 Boubínský prales
 silniční most
 stará radnice
 kašny
 radnice
 městské opevnění
 měšťanský pivovar
 dům U jelena
 Haselburg
 Vimperk
 rechle
 Lenora
 chlebová pec
 Drslavice
 Hus
 Volarské šance
 Smrčná
 kostel sv. Kateřiny
 domy alpského typu
 Kunžvart
 Skalice
 kaple Panny Marie
 Královácký kámen
 Chalupská slať
 Putkov
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Stožecká kaple
 Zdíkov
 synagoga
 Hrádek u Husince
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 Čkyně
 městské opevnění
 Zálezly
 Lčovice
 dům č. p. 42
 kaple sv. Ducha
 Vlachovo Březí
 Libín
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 boží muka
 Chocholatá Lhota
 rychta/fara/radnice
 Želibořice
 Budkov
 Lipovice
 kostel Jména Ježíš
 Kohoutí kříž
 Dub
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
OBECNÍ ÚŘAD
KUBOVA HUŤ
Kubova Huť 22
385 01 Vimperk
Tel: + 420 388 436 344
http://www.sumavanet.cz/kubovahut/
kubova.hut@worldonline.cz
Základní informace místa
ID místa: 4921
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama