Dřevěná rozhledna z r. 2004, výšky 13,8 m, v místě spojeném s historickou těžbou křemence (naučná stezka). Plošina ve výšce 10 m. U rozhledny je volnočasový areál s prodejním a informačním stánkem, posezením, expozicí plastik a dětským hřištěm.
Hlavní obrázek místa
pohled na rozhlednu
© David Hamza, 10/2010
Nejsnadnější přístup je po cestě z Dolního Raškova. Auta lze odstavit v obci. Rozhledna Barborka je jen jedním z prvků volnočasového areálu. Dále se zde nachází dětské hřiště, prodejní a informační stánek, WC. V areálu je expozice dřevěných a kamenných plastik. Jsou zde umístěny i informační tabule k historii rozhledny a okolí. Po dohodě s vlastníkem je možné v areálu i tábořit, je zde ohniště a kryté i nekryté posezení. V areálu se konají příležitostně různé akce. Kolem areálu vede značená turistická stezka a naučná stezka "Ratíškovické lomy" o délce 2,2 km se šesti zastaveními. Stezka prochází místy spojenými s historickou těžbou křemence.
David Hamza , 4.10. 2010
popis

Rozhledna je vysoká 13,8 m, dřevěnná a neopláštěná. Obsahuje 2 vyhlídkové plošiny spojené vřetenovým schodištěm. Horní vyhlídková plošina je ve výšce 10 m. Rozhledna je zastřešená jehlanovou střechou. Schodů je 47. Za dobré viditelnosti lze spatřit Železné hory, Jizerské a Orlické hory, Krkonoše i Polabí. Z bližších míst pak např. Pardubice, Kunětickou Horu, Heřmanův Městec.

David Hamza , 4.10. 2010

historie

vyhlídková rozhledna Barborka s volnočasovým areálem

Již od 15. století je lokalita známá těžbou křemence používaného zejména k výrobě mlýnských kamenů, které byly považovány za nejlepší v českém království. Jako připomínka na historická místa byla vybudována naučná cesta a v roce 2004 rozhledna Barborka. Jméno rozhledny bylo zvoleno podle svaté Barbory – patronky horníků. Autorem projektu rozhledny je Ing. Václav Jakeš. V roce 2005 byla zahájena výstavba navazujícího areálu.

4.10. 2010

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Horní Raškovice

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Jiří
 Svojšice
 Mrdice
 Choltice
 Husův sbor
 tyrolská zvonice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 Klešice
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 Veselá
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 kostel sv. Víta
 Štěpánov
 Lepějovice
 kostel sv. Martina
 Staré Čívice
 Stoupec
 Rozpakov
 kříž
 Staré Čívice
 Valy u Přelouče
 Licoměřice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 Stolany
 Lipovec
 Dolní pec
 Krchleby
 Kozojedy
 Semtěš
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Medlešice
 zvonice
 Lichnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Blatník
 Berlova vápenka
 Rabštejnek
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Třemošnice
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Bára
 Ronov nad Doubravou
 krematorium
 kostel sv. Kříže
 Suchotlesky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Štěpána
 radnice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Nemošice
 Seč
 Kočičí hrádek
 požární hláska
 kostel sv. Jiljí
 městské opevnění
 Semín
 Zelená brána
 Pardubice
 kostel Všech svatých
 Zdechovice
 kostel sv. Martina
 restaurace Monaco
 zvonice
 automatické mlýny
 Slatiňany
 kaple sv. Kříže
 vodní nádrž Seč II
 Zámeček
 Žleby
 Vildštejn
 Obora Žleby
 kostel sv. Víta
 Běstvina
 Topol
 Oheb
 evangelický kostel
 Moravany
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Marka
 evangelický kostel
 kamenný most
 kostel sv. Kříže
 Horušice
 evangelický sbor
 Hostačov
 Strádov
 Boiika
 Hrádek u Nasavrk
 Lukavice
 Ráby
 kostel sv. Václava
 Ráby
 Nasavrky
 Kunětická Hora
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kostel Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 9433
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama