Vyhlídková věž Bára je evropský unikát

Graficke pismenko V komplexu rekreačních lesů Podhůra vzdálených tři kilometry od Chrudimi vyrostla u Čertovy skalky rozhledna tvaru trojbokého jehlanu nazvaná Bára. Atypická konstrukce připomíná spíše obří stavbu ze zápalek nebo dětskou stavebnici. Jak sám autor Martin Rajniš přiznává, hráňová stavba je ojedinělá nejen v Evropě, ale pravděpodobně i v celém světě.

 
Graficke pismenko Lehká a vzdušná konstrukce rozhledny je vyrobena z modřínového a dubového dřeva a je vysoká 29,8 metrů. Dřevo pochází z městských lesů města Chrudim. Modřínová prkna tesaři postupně složili do zužujícího se jehlanu, mezi ně jsou vkládány čtvercové proložky vyrobené z latí. Zajímavé je, že hřebíky jsou použity pouze na tyto čtvercové proložky. Vrchní část věže je vysoká 10 metrů a upevňovali ji na stavbu horolezci ve spolupráci se speciálním jeřábem. Protože věž stojí v letištním koridoru, je na ní také bílé a červené světlo, tato světla budou upozorňovat letadla na přítomnost věže.
 
Graficke pismenko Vedle rozhledny se stejným způsobem staví dřevěný domek, jenž bude sloužit jako bufet a zázemí pro obsluhu rozhledny. Životnost obou originálních staveb odhaduje architekt Martin Rajniš na přibližně 50 let.
 
Graficke pismenko Turisté z rozhledny uvidí nejen okolí města, ale i Orlické hory a Krkonoše. Vstup na rozhlednu zdarma.
 
Graficke pismenko Rozhledna nevydržela nápor vichřice 25.6. kdy nad krajem přelétlo tornádo třídy F2 a byla nenávratně poškozena a musela být stržena. Za 14 měsíců byla rozhledna obnovena a je opět přístupná veřejnosti.
 
Graficke pismenko Rozhledna nese smutné prvenství - je nejkratší dobu existující rozhlednou.

Text: historie
20.6. 2008 - infocentrum Chrudim