Dřevěná rozhledna z modřínového a dubového dřeva vysoká 29,8 metrů. Postavena podle projektu, který vytvořil architekt Martin Rajniš. Poprvé otevřena pro veřejnost v sobotu 21. června 2008.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna od jihozápadu
© Jiří Cukr, 08/2014

Vyhlídková věž Bára je evropský unikát

V komplexu rekreačních lesů Podhůra vzdálených tři kilometry od Chrudimi vyrostla u Čertovy skalky rozhledna tvaru trojbokého jehlanu nazvaná Bára. Atypická konstrukce připomíná spíše obří stavbu ze zápalek nebo dětskou stavebnici. Jak sám autor Martin Rajniš přiznává, hráňová stavba je ojedinělá nejen v Evropě, ale pravděpodobně i v celém světě. Lehká a vzdušná konstrukce rozhledny je vyrobena z modřínového a dubového dřeva a je vysoká 29,8 metrů. Dřevo pochází z městských lesů města Chrudim. Modřínová prkna tesaři postupně složili do zužujícího se jehlanu, mezi ně jsou vkládány čtvercové proložky vyrobené z latí. Zajímavé je, že hřebíky jsou použity pouze na tyto čtvercové proložky. Vrchní část věže je vysoká 10 metrů a upevňovali ji na stavbu horolezci ve spolupráci se speciálním jeřábem. Protože věž stojí v letištním koridoru, je na ní také bílé a červené světlo, tato světla budou upozorňovat letadla na přítomnost věže. Vedle rozhledny se stejným způsobem staví dřevěný domek, jenž bude sloužit jako bufet a zázemí pro obsluhu rozhledny. Životnost obou originálních staveb odhaduje architekt Martin Rajniš na přibližně 50 let. Turisté z rozhledny uvidí nejen okolí města, ale i Orlické hory a Krkonoše. Vstup na rozhlednu zdarma. Rozhledna nevydržela nápor vichřice 25.6. kdy nad krajem přelétlo tornádo třídy F2 a byla nenávratně poškozena a musela být stržena. Za 14 měsíců byla rozhledna obnovena a je opět přístupná veřejnosti. Rozhledna nese smutné prvenství - je nejkratší dobu existující rozhlednou.
infocentrum Chrudim, 20.6. 2008

Vývoj událostí místa

  • 21. červen 2008

    Postavena nová rozhledna, slavnostní otevření

  • 25. červen 2008

    Tornádo F2 poškodilo nenávratně rozhlednu

  • 03. září 2009

    Obnovení a znovuotevření rozhledny

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR),

Místa v okolí

 Kočičí hrádek
 požární hláska
 restaurace Monaco
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Rabštejnek
 Stolany
 Kozojedy
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Chrudim
 kostel sv. Marka
 Lukavice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Víta
 Strádov
 kříž
 Hrádek u Nasavrk
 Kočičí hrádek
 evangelický sbor
 Topol
 Medlešice
 Žumberk
 Rozpakov
 Boiika
 Nasavrky
 Nabočany
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Heřmanův Městec
 synagoga
 židovský hřbitov
 Klešice
 Mrdice
 Husův sbor
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Vejvanovice
 Úhřetice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 židovský hřbitov
 hrobka Lilienwaldů
 Nemošice
 Přestavlky
 kostel sv. Martina
 vodní nádrž Seč II
 krematorium
 židovský hřbitov
 Chrast
 Veselá
 Seč
 Barborka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Rohozná
 kostel sv. Vavřince
 Bořice
 Zámeček
 kostel sv. Markéty
 Rosice
 kaple sv. Anny
 Rosice
 Ležáky
 Vildštejn
 kostel Všech svatých
 Staré Čívice
 Oheb
 Staré Čívice
 městské opevnění
 kostel sv. Havla opata
 Zelená brána
 Lipka
 Šimkův mlýn
 Pardubice
 automatické mlýny
 vodní nádrž Seč I
 tyrolská zvonice
 Choltice
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 Březovice
 akvadukt na Židově
 Klokočov
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Anny
 Krchleby
 Lichnice
 Trhová Kamenice
 Hoješín
 kostel sv. Kunhuty
 Stoupec
 kostel sv. Havla opata
 Třemošnice
 Slepotice
 Blatník
 vila Josefa Vosáhla
 Malý akvadukt
 Dašice
 Běstvina
 Lepějovice
 Valy u Přelouče
 Štěpánov
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Městské lesy Chrudim, spol.s.r.o.
Ing. Zdeněk Odvárka
Resselovo náměstí 77
537 16 Chrudim
Tel: 469 645 235
OdvarkaZ@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 6324
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 20.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama