Středověká románská rotunda asi z přelomu 12.-13. století ohrazená zdí, jež plnila i ochrannou funkci. V 17.-18. století byla stavba barokně upravena.
Hlavní obrázek místa
rotunda sv. Václava
© Luděk Vláčil 07/2021
Štebkov je obec ležící na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v okrese Třebíč. Nejvýznamnější dominantou a kulturní památkou obce je středověká románská rotunda, dnes římskokatolická kaple sv. Václava. Kaple se nachází na návrší v ohrazeném areálu v severní části obce. Rotunda se stala také součástí obecního znaku.
Luděk Vláčil, 8.7. 2021
popis

Stavba je typickou rotundou kruhového půdorysu s půlkruhovou apsidou. Fasáda rotundy je hladká, byla prolomena malými okny a na jižní straně se nachází starý zazděný vchod. Současná okna jsou oválná. Kartuš s písmenem W umístěná nad vstupním portálem odkazuje na rod Wallisů. V rotundě je socha svatého Václava, korouhev a oltář s obrazem svatého Václava. V druhém patře pod střechou se nachází okno směrující na západ, které bylo přístupné po schodišti v severní zdi. V patře je zavěšen zvon.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 8.7. 2021

historie

Rotunda byla postavena z lomového kamene v románském slohu pravděpodobně na přelomu 12.-13. století. Tedy mnohem dříve než byla ves v roce 1351 poprvé uvedena v písemných pramenech. Ve středověku stavba sloužila i jako opevněné útočiště. Později význam stavby upadl. Hlavní barokní oltář sv. Václava byl do rotundy zabudován na přelomu 17. a 18. století. Asi z té doby pochází i dnešní patrocinium kaple. V 17.-18. století byla kaple také zaklenuta cihlovou barokní kupolí. Kamenný erb nad vchodem svědčí o úpravách po roce 1789, kdy panství Budeč, jehož byl Štěpkov součástí, vlastnili Wallisové. V 70. letech 20. století byla rotunda opravena.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, http://www.stepkov.cz a další, 8.7. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Štěpkov

Místa v okolí

 Štěpkov
 Kyprův mlýn
 Maškův mlýn
 boží muka
 Knínice
 Budkov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Budeč
 Budeč
 Šášovice
 Oponešice
 kaple
 Horní Slatina
 Želetava
 Zdeňkov
 kaple sv. Magdaleny
 Želetava
 Hradiště
 kaple
 Lesonice
 Jakubov
 Budíškovice
 Červený Hrádek
 Kapistránská lípa
 boží muka
 Štítky
 Litohoř
 městské opevnění
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 Jemnice
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Krumvald, Grünwald
 Čížov
 kaple sv. Kříže
 Mařenka
 Dašovice
 Hornice
 kaple sv. Víta
 kostel Všech svatých
 Dašovský mlýn
 Nové Syrovice
 Čáslavice
 kaple sv. Anny
 Sedlatice
 Krnčice
 fara
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 Radotice
 Bílkov
 kostel sv. Václava
 Holý mlýn
 Štěměchy
 Police
 Bačkovice
 Borek
 Sádek
 Vimperk
 Lesůňky
 kostel sv. Barbory
 Radkov
 Černíč
 Bohušice
 špitál
 Vesce
 Dyjice
 Panenská
 Chvalkovice
 Myslůvka
 Staré Hobzí
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 Čechočovice
 Oslednice
 Janovské Údolí
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 městské opevnění
 Telčský dům
 mariánský sloup
 boží muka
 radnice
 Lannerův dům
 Telč
 Nové Hobzí
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Krahulov
 Písečné
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15773
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama