Budislavské pískovcovské skály, přírodní útvary s různými tvary. Součástí jsou Toulovcovy maštale, Panský stůl, Městské maštale, Kazatelna, Dudychova jeskyně, Betlém a další. Skály tvořeny svrchně křídovými pískovci mořského původu.
Hlavní obrázek místa
Toulovcovy maštale - Skalní Město
Centrum Toulovcových maštalí
© Radmila Chalupová 08/1998
Budislavské skály jsou pískovcové skály, které se mohou pochlubit krásnými přírodními útvary a různými tvary, jako je například Kolumbovo vejce. Zde můžeme vidět i Toulovcovy maštale, což je nekrytá jeskyně s předsíní a ložnicí, kde prý pobývali poustevníci, dále Panský stůl, zvláštně plochá skalka, Městské maštale, Kazatelna, Dudychova jeskyně, kde je mezi dvěma skálami chodbička, Betlém a jiné krásné pískovcové útvary. Skály jsou tvořeny svrchně křídovými pískovci mořského původu. Pro toto přírodní území je charakteristické hluboké zaříznutí rokle a bizarní útvary skal. Terén je zpřístupněn díky husté síti značených cest. Příroda tu nebyla příliš poznamenána civilizací. Rozloha celých Budislavských skal je 1036 hektarů. Celé Budislavské skály sloužily za války jako úkryty partyzánům. Skály se nacházejí mezi obcemi Proseč, Budislav, Bor a Nové Hrady v lesích s několika průzračnými studánkami. Z Budislavi vede turistická stezka červená a žlutá až do Nových Hradů mezi skalami a studánkami. Cesty jsou dobře značené, a to i z Nových Hradů a z Proseče.
Radmila Chalupová, 13.1. 2006
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Proseč

Místa v okolí

 Jarošov
 Toulovcova rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Betlém
 Kapalice
 Nové Hrady
 rozhledna Terezka
 barokní špýchar
 křížová cesta
 Nový hrad
 Pivnická rokle
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Víta
 Borůvka
 Růžový palouček
 městské opevnění
 Rychmburk
 Panský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 pomník železnice
 kostel sv. Václava
 Bílý Kůň
 evangelický kostel
 kostel sv. Markéty
 Čachnov
 Sedlíšťka
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Košumberk
 Zdislav
 kaplička
 kaple Panny Marie
 kamenný most
 Pěšice
 kostel sv. Jiří
 Karlštejn
 Killerova kaplička
 Jahůdka
 Zkamenělý zámek
 Domoradice
 Smetanův dům
 katovna
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Lidový dům
 Regionální muzeum
 židovský hřbitov
 Zámecký pivovar
 evangelický kostel
 Červená věž
 Litomyšl
 Popovec
 Štěnec
 Demelova kaple
 hradiště Hrutov
 Milovské Perničky
 Polička
 Tylův dům
 radnice
 městské opevnění
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 České Heřmanice
 evangelický kostel
 Stará radnice
 smírčí kříž
 Šemberovo divadlo
 České Heřmanice
 Choceňská brána
 rondokubistické domy
 Čtyři palice
 Pražská brána
 kostel sv. Havla opata
 Husův sbor
 městské opevnění
 Pomezí
 Zaháj
 kostel sv. Markéty
 Vračovice
 kostel sv. Martina
 Chrast
 Rosice
 Rosice
 kamenný most
 Chroustovice
Základní informace místa
ID místa: 3789
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama