Památný tis červený, zvaný Tis Jana Jiskry z Brandýsa. Stáří je odhadováno na 900–1000 let. Po rozpadu hlavního kmene strom žije ze zakořeněných bývalých větví hlavního kmene. Stav stromu je dobrý.
Hlavní obrázek místa
vzácný a starobylý tis červený ve Všechovicích od severu
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Významnou, ne-li jedinečnou přírodní památkou obce Všechovice je vzácný památný strom tis červený (Taxus baccata). Tento tis patří k nejstarším stromům v celé oblasti. V roce 2004 byl prohlášen za památný. Tis byl součástí někdejší zámecké zahrady a jeho stáří je odhadováno na 900 až 1000 let. Dle pověsti je nazýván „Tis Jana Jiskry z Brandýsa“. Strom je volně přístupný a zvídavý turista jej najde asi 70 m východně od všechovického zámku na parcele č. 125/4. Významu tohoto stromu odpovídá i přísný řád chování v jeho blízkosti.
Jan P. Štěpánek, 8.6. 2008
popis

Výška stromu činí asi 11 m. Obvod kmene ve výšce 130 cm je asi 305 cm (torza) a obvod dalších 12 kmenů se pohybuje mezi 100 až 150 cm. Ochranné pásmo kolem stromu je tvořeno kruhem o poloměru 10 m od středu kmene.

Jan P. Štěpánek dle infotabule před stromem, 8.6. 2008

historie

Tis červený (Taxus baccata) ve Všechovicích je v poměrně velmi dobrém stavu na svůj vysoký věk. Jeho fyziologická vitalita a schopnost regenerace jsou výborné, neboť od torza původního kmene vyrůstá po obvodu kruhu o poloměru 1,5 m dalších 10 poléhavých kmenů o obvodu do 150 cm. Jedná se o původní větve kmene, které časem zakořenily po postupném rozpadu hlavního kmene. Vnitřní část kruhu je prázdná. V anglosaské literatuře se toto stádium života stromu nazývá „Fénix“, tedy strom, který se dožil rozpadu původního kmene a díky regeneračním mechanismům se dál rozvíjí v podobě zakořeněných větví.

Jan P. Štěpánek dle info na místě, 8.6. 2008

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Všechovice

Místa v okolí

 Všechovice
 Horní Újezd
 Malhotice
 kaple sv. Anny
 Komárno
 Malhotice
 Kelč
 Libosváry
 Loukov
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Loučka
 Šaumburk
 Hradiště
 Skalička
 Ústí
 Skalička
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Podolí
 kaple sv. Peregrina
 Chvalčov
 lázně
 Hranická propast
 Kladeruby
 Chvalčov
 Svrčov
 Rybáře
 kostel sv. Jiljí
 Lhotsko
 Branky
 městské hradby
 Branky
 Branky
 mariánský sloup
 Nová synagoga
 Hostýn
 radnice
 Hranice
 Oprostovice
 Hostýn
 Špičky
 Obřany
 Vystrkov
 Slavkov pod Hostýnem
 Choryně
 Hustopeče nad Bečvou
 Skalný
 hraniční kameny
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Hustopeče nad Bečvou
 Kladníky
 Chlum
 Kladníky
 Šišma
 větrný mlýn
 železniční viadukt
 Dřevohostice
 zvonice
 Panský mlýn
 kostel sv. Havla
 Nahošovice
 Křídlo
 Hlinsko
 Arnoltovice
 Hradčany
 Lešná
 Hošťálková
 Beessova kaple
 evangelický kostel
 Jarcová
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Josefa
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 synagoga
 městské opevnění
 zvonice
 Kunzov
 obecní špitál
 zvonice
 Příluky
 Lipník nad Bečvou
 Pavlovice u Přerova
 Věruška
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Rocha
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 mlýnský náhon
 Kasařov
 kostel sv. Havla
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Pržno
 Perná
 Drahotuše
 Hrádek u Přílep
 Dobrotice
 Polouvsí
 Kostelec u Holešova
 hradiště Obírka
 Holešov
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 pivovar
 morový sloup
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Arenda
 kaple sv. Anny
 Starý Jičín
Základní informace místa
ID místa: 1381
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.7.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama