Nejvyšší hora národního parku České Švýcarsko (619 m nad mořem) dominuje náhorní planině mezi Labem a Kamenicí. Od roku 1880 zde stály postupně tři dřevěné rozhledny a chata, dnes jen základy. V bezlistém období dílčí rozhledy.
Hlavní obrázek místa
Růžovský vrch
Pohled od Vysoké Lípy
© Michal Brůža, 07/2009
Přístup na Růžovský vrch (Růžák) umožňuje žlutá značka Srbská Kamenice (3,5 km od autobusové zastávky Srbská Kamenice, pošta) - Růžová (4,5 km od autobusové zastávky Růžová I). Nejbližší autem legálně dosažitelné místo se nachází na rozcestí na jihovýchodním okraji Růžové (asi 3 km pod vrcholem). Pod vrcholem z hlavní cesty odbočuje vrcholová cesta (asi 300 m tam a zpět). Je třeba počítat s velkým výškovým rozdílem a četnými překážkami, které plynou z charakteru I. zóny NP (padlé stromy se prořezávají jen v nejnutnější míře). Výhledy omezuje porost, vzhledem k převážně listnatým stromům doporučuji se orientovat na bezlistá období. Vyhlídková místa na vrcholu i těsně pod ním nabízejí i tak úchvatné dílčí pohledy na České středohoří (Vlhošť, Sedlo, Milešovka, Buková hora), Labské pískovce (Děčínský Sněžník, Stříbrné a Tetřeví stěny), Lužické hory (Klíč, Studenec, Jedlová) a Saské Švýcarsko (Zschirnstein, Zirkelstein, Kaiserkrone, Pfaffenstein, Papstein, Lilienstein, Schrammsteine, Grosser Winterberg).
Ivan Grisa, 30.11. 2009
historie

Růžovský vrch

Výrazná kuželová hora, tyčící se nad planinou mezi pravým břehem Labe a levým břehem Kamenice. Dominanta širokého okolí, viditelná i z údolí Labe nad Děčínem, vznikla třetihorní vulkanickou činností. Čedičový masiv tehdy prorazil silné vrstvy pískovců, které se v tělese kopce dodnes částečně dochovaly. Díky úrodnější půdě a teplejšímu klimatu proti pískovcovým stržím v okolí se zde vyskytuje teplomilná vegetace, lesní porost je převážně listnatý. Na vegetaci se váže i řada zajímavých živočišných druhů. Výrazné hoře, kterou zejména v chladnějších obdobích roku často obklopuje věnec oblačnosti (odtud lidové pojmenování Děčínská Fudžijama), bývá přisuzován kultovní význam, jedna z variant původu názvu je keltské "ros" – "mohutný". Mezi místním německým obyvatelstvem údajně existovala snaha vytvořit z ní sudetskou obdobu Řípu. Od počátku 19. století se Růžovský vrch stával cílem turistů. Tehdy zde byla zřízena i stanice optického…  číst dále

Ivan Grisa, dle http://markvartice.unas.cz/foto-ruzovsky-vrch/ruzovsky-vrch.php, 30.11. 2009

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Růžová

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Dolský mlýn
 Pastevní vrch
 evangelický kostel
 Růžová
 skalní kaple
 Šauenštejn
 Bynovec
 Arnoltice
 rozhledna Janov
 větrný mlýn
 Falkenštejn
 Mariina vyhlídka
 kostel sv. Martina
 Vilemínina stěna
 Trpasličí jeskyně
 Rudolfův kámen
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Rynartice
 evangelický kostel
 Sokolí vrch
 kamenný most
 Markvartice
 Salhausenovský dům
 Česká Kamenice
 Bratrský oltář
 Suchá Kamenice
 Na Tokáni
 Belveder
 Kamenice
 akvadukt
 Studenec
 Winterstein
 Dolní Chřibská
 Zlatý vrch
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 Niedermühle
 bývalá radnice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Tyršův most
 Děčín
 řetězová lávka
 Ploučnická vyhlídka
 Frienstein
 křížová cesta
 Staroměstský most
 Pastýřská stěna
 železniční most
 ZOO Děčín
 Podmokly
 Podmokly
 hlavní nádraží
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Neuer Wildenstein
 evangelický kostel
 Weifberg
 Ostrý
 Velký Chlum
 ovčí můstek
 kostel sv. Václava
 Brtnický hrádek
 Jeskyně víl
 Kyjovský hrad
 Velká Bukovina
 Vlčí Hrádek
 Panská skála
 kostel sv. Vavřince
 Šternberk
 Kohout
 Žandov
 Bynov
 Volfartice
 kostel sv. Josefa
 Tanečnice
 Dlouhý Důl – VPZ
 Schönbuch
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Horní Police
 kamenný most
 mariánské sousoší
 Vlčí hora
 socha lva
 Zahrady
 dům U Frinda
 Vrabinec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 Těchlovice
 Dymník
 Horní Libchava
 Klinštejn
 most mrtvých
Základní informace místa
ID místa: 8574
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama