Lužní les s převládajícími duby, habry a olšinami. Poč.19. st. upraven Valdštejny-Vartenberky a vyzdoben pavilóny. Výletní místo zpustlo v 2. pol. 19. stol. Zůstala kaplička sv. Ant. Paduánského s pramenem. R. 1949 vyhlášena přírodní rezervace, v r. 1983 zbudována naučná stezka.
Hlavní obrázek místa
rybník Velký Košíř
© Simona Kidlesová 09/2020
Nedošínský háj je lužní les s převládajícími duby starých až 300 let, habry a olšiny o ploše cca 30 ha. V sousedství je několik rybníků, největší a nejznámější je Velký Košíř. Roku 1949 byl Nedošínský háj vyhlášený za státní přírodní rezervaci. Rezervace se nachází mezi Nedošínem a Tržkem asi 4 km od Litomyšle. Je zde bohatá vegetace, hnízdiště ptáků a vzácní živočichové. Roku 1983 zde byla zbudována naučná stezka s 9 informačními tabulemi. Počátkem 19. století byl Nedošínský háj upraven Valdštejny-Vartenberky do parkové podoby a vyzdoben četnými romantickými pavilóny a jinými stavbami. Stal se výletním místem s lázněmi, později restaurací s tanečním sálem. Odehrávaly se tu známé studentské slavnosti Majáles, známé z Jiráskovy Filozofské historie. V 2. polovině 19. století tento význam háje upadl a stavby byly zbořeny. Zůstala jen kamenná kaplička sv. Antonína Paduánského (viz samostatné heslo), u které se nachází i studánka. Starobylý rybník Velký Košíř je středověkého původu. Má rozlohu přes 25 ha, v současnosti je využíván k chovu ryb, v minulosti též kachen. Vzhledem ke své poloze je významnou ornitologickou lokalitou. Celý rybník obchází trasa naučné stezky.
Radmila Chalupová, 16.1. 2006
historie

Nedošínský háj je lužní les s převládajícími duby starými až 300 let, habry a olšinami o ploše cca 30 ha. V sousedství je několik rybníků, největší a nejznámější je Velký Košíř. Rezervace se nachází mezi Nedošínem a Tržkem asi 4 km od Litomyšle. Počátkem 19. století byl Nedošínský háj upraven Valdštejny - Vartenberky do parkové podoby a vyzdoben četnými romantickými pavilóny a jinými stavbami. Stal se výletním místem s lázněmi, později restaurací s tanečním sálem. Odehrávaly se tu studentské slavnosti Majáles, známé z Jiráskovy Filozofské historie. Ve druhé polovině 19. století význam háje upadl, stavby byly zbořeny. Zůstala jen kamenná kaplička sv. Antonína Paduánského, u které se nachází i studánka. Roku 1949 byl Nedošínský háj vyhlášen za státní přírodní rezervaci. Je zde bohatá vegetace, hnízdiště ptáků a vzácní živočichové. Roku 1983 zde byla zbudována naučná stezka s 9 informačními tabulemi.

Radmila Chalupová, 1.2. 2006

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Nedošín

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 židovský hřbitov
 katovna
 Smetanův dům
 stará radnice
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Litomyšl
 Červená věž
 Lidový dům
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 kaplička
 Růžový palouček
 České Heřmanice
 hradiště Hrutov
 České Heřmanice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Václava
 Vračovice
 kostel sv. Prokopa
 Zaháj
 barokní špýchar
 Hrádek
 Nový hrad
 Nové Hrady
 křížová cesta
 kostel sv. Jiří
 Jarošov
 Litomyšlská brána
 Toulovcova rozhledna
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 Betlém
 Pražská brána
 Husův sbor
 Kapalice
 Kozlovský kopec
 Andrlův chlum
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Mendryka
 Toulovcovy maštale
 pomník železnice
 kaple sv. Václava
 smírčí kříž
 Orlík
 Hradníky
 Brandýs nad Orlicí
 Dlouhá Třebová
 kostel sv. Anny
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 Pivnická rokle
 Choceň
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Killerova kaplička
 Hernychova vila
 Mostek
 Zítkov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Domoradice
 Demelova kaple
 Sudličkova Lhota
 Karle
 Dolní Libchavy
 Bílý Kůň
 Popovec
 kaple
 Pěšice
 rozhledna Terezka
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Hlavačov
 hřbitov
 Borůvka
 hasičská zbrojnice
 Horní Libchavy
 Vraclav
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 kostel sv. Kateřiny
 Hrádek u Lanšperka
 Radhošť
 Lanšperk
 Langrova vila
 sloup Panny Marie
 stará radnice
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 3819
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama