přírodní památka Haluzická tiesňava

Prierva, Haluzický výmoľ, Sprašová súteska, Haluzice
Soutěska vznikla erozivní činností Haluzického potoka. Ještě v r. 1780 přes nevelkou rokli vedla lávka, v současnosti má délku asi 1 km, hloubku 50 m a šířku 200 m. Přírodní památka Haluzická tiesňava, vyhlášená v r. 1963, je ukázkovým příkladem říčního pirátství.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
Přírodní památka Haluzická tiesňava (česky "soutěska") se nachází jihovýchodně od obce Haluzice ležící v okrese Nové Mesto nad Váhom na západním Slovensku. Soutěska vznikla agresivní erozivní činností Haluzického potoka, který se v první fázi zařízl do dolomitů a následně do spodnější vrstvy hlinitých břidlic. Kaňon má v současnosti délku asi 1 km, hloubku 50 m a šířku 200 m. Na první pohled působí neškodně, ale ve skutečnosti se zvětšuje velmi rychle. Prohlubování se dnes téměř podařilo zastavit zpomalením toku potoka pomocí hrází, ale do šířky stále a viditelně roste. Ohrožuje tak zříceninu kostelíka Všech svatých z 13. století stojící na okraji soutěsky. Část zdi se již sesunula do rokle. Podle písemných záznamů Dr. Holubyho byla ještě v roce 1780 přes rokli lávka a podél potoka dvě řady domů. Stráně rokle jsou zalesněné ...
Luděk Vláčil - zdroj: https://sk.wikipedia.org, https://www.kamnavylety.sk/ a další, 20.11. 2019
  Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

  Místa v okolí

   Zemianske Podhradie
   městské opevnění
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   Zemianské Lieskové
   židovský hřbitov
   Adamovce
   Rakoľuby
   Kočovce
   Kostolná
   Lopeník
   Záblatie
   Čachtice
   Čachtice
   čachtické podzemí
   Čachtice
   kostel sv. Ladislava
   Čachtice
   Čachtice
   synagoga
   Strání
   Trenčiansky hrad
   Strání
   rozhledna U Křížku
  Základní informace místa
  ID místa: 14276
  Typ místa: příroda
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 20.11.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama