Přírodní památku Dominova skalka představuje nevysoký vršek na rozhraní okresů Sokolov a Cheb. Od r. 1989 je chráněna zdejší vzácná flora na hadcovém podkladu, zejména endemická rostlina, zvaná rožec kuřičkolistý. Místo je i výskytištěm vzácných motýlů.
Hlavní obrázek místa
Dominova skalka
© Simona Kidlesová 9/2019
Přírodní památka Dominova skalka leží na hranici okresů Cheb a Sokolov na katastrálním území Nová Ves. Prochází kolem ní zelená turistická značka spojující obec Prameny a město Bečov nad Teplou. Část její trasy kopíruje také naučná stezka Mnichovské hadce z r. 2008. Kolem Dominovy skalky prochází i vedlejší silnička spojující obec Nová Ves s místní částí Louka, která dále pokračuje do Mnichova nebo Bečova nad Teplou.
10.10. 2019
popis

Přírodní památka Dominova skalka se nachází v okrese Sokolov jižně od obce Nová Ves v centrální části Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Cílem ochrany je především zachování rostlinných společenstev na hadcovém podkladu. Název Dominova skalka navrhl plzeňský ochranář Miloš Hostička na počest prof. Karla Domina (1882-1953), botanika a autora fytogeografické studie o květeně Slavkovského lesa. O chráněné území, prohlášené památkou r. 1989 na rozloze 6,6 ha, pečuje Správa CHKO Slavkovský les. Hadec (serpentinit) je geologickým vývojem přeměněná hornina složená vesměs z druhotných křemičitanů železa a hořčíku. Pro hadec je typická absence vápníku, malé množství dusíku a fosforu, vyšší obsah hořčíku a větší přítomnost chromu a kobaltu. Protože serpentinit svým vzhledem připomíná hadí kůži, jmenuje se česky hadec. Půda vzniklá zvětráváním vytváří specifický substrát, který výrazně ovlivňuje rostoucí vegetaci. Na toto podloží se…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.10. 2019

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Nová Ves

Místa v okolí

 Nová Ves
 Krásenský vrch
 židovský hřbitov
 kaple sv. Siarda
 synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 popraviště
 hornické muzeum
 Poutnov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 PR Smraďoch
 Krudum
 Plikenštejn
 Rankovice
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Kladský rybník
 Kladská
 kostel sv. Vavřince
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 boží muka
 park Boheminium
 anglikánský kostel
 Hamelika
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 radnice
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Kostelní Bříza
 Kynžvart
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Kostelní Bříza
 Loket
 kaple sv. Anny
 silniční most
 pramen Richard
 Jeskynní vyhlídka
 Svatošské skály
 židovský hřbitov
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Těšovice
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 radnice
 mariánský sloup
 panský dům
 kaple sv. Floriána
 Hard
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Sokolov
 evangelický kostel
 statek Bernard
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Panská rozhledna
 kostel sv. Jakuba
 Andělská Hora
Základní informace místa
ID místa: 14447
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama