Přírodní památku Dominova skalka představuje nevysoký vršek na rozhraní okresů Sokolov a Cheb. Od r. 1989 je chráněna zdejší vzácná flora na hadcovém podkladu, zejména endemická rostlina, zvaná rožec kuřičkolistý. Místo je i výskytištěm vzácných motýlů.
Hlavní obrázek místa
Dominova skalka
© Simona Kidlesová 9/2019
Přírodní památka Dominova skalka leží na hranici okresů Cheb a Sokolov na katastrálním území Nová Ves. Prochází kolem ní zelená turistická značka spojující obec Prameny a město Bečov nad Teplou. Část její trasy kopíruje také naučná stezka Mnichovské hadce z r. 2008. Kolem Dominovy skalky prochází i vedlejší silnička spojující obec Nová Ves s místní částí Louka, která dále pokračuje do Mnichova nebo Bečova nad Teplou.
10.10. 2019
popis

Přírodní památka Dominova skalka se nachází v okrese Sokolov jižně od obce Nová Ves v centrální části Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Cílem ochrany je především zachování rostlinných společenstev na hadcovém podkladu. Název Dominova skalka navrhl plzeňský ochranář Miloš Hostička na počest prof. Karla Domina (1882-1953), botanika a autora fytogeografické studie o květeně Slavkovského lesa. O chráněné území, prohlášené památkou r. 1989 na rozloze 6,6 ha, pečuje Správa CHKO Slavkovský les. Hadec (serpentinit) je geologickým vývojem přeměněná hornina složená vesměs z druhotných křemičitanů železa a hořčíku. Pro hadec je typická absence vápníku, malé množství dusíku a fosforu, vyšší obsah hořčíku a větší přítomnost chromu a kobaltu. Protože serpentinit svým vzhledem připomíná hadí kůži, jmenuje se česky hadec. Půda vzniklá zvětráváním vytváří specifický substrát, který výrazně ovlivňuje rostoucí vegetaci. Na toto podloží se…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.10. 2019

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Nová Ves

Místa v okolí

 Nová Ves
 Krásenský vrch
 židovský hřbitov
 kaple sv. Siarda
 synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 popraviště
 hornické muzeum
 Poutnov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 PR Smraďoch
 Krudum
 Plikenštejn
 Rankovice
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Kladský rybník
 Kladská
 kostel sv. Vavřince
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 boží muka
 park Boheminium
 anglikánský kostel
 Hamelika
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 radnice
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Kostelní Bříza
 Kynžvart
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Kostelní Bříza
 Loket
 kaple sv. Anny
 silniční most
 pramen Richard
 Jeskynní vyhlídka
 Svatošské skály
 židovský hřbitov
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Těšovice
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 radnice
 mariánský sloup
 panský dům
 kaple sv. Floriána
 Hard
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Sokolov
 evangelický kostel
 statek Bernard
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Panská rozhledna
 kostel sv. Jakuba
 Andělská Hora
Základní informace místa
ID místa: 14447
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama