Přírodní rezervace Smraďoch byla vyhlášena r. 1968 na ploše 8 ha. Od r. 1976 je část rezervace přístupná po naučné stezce. Toto unikátní rašeliniště, kde vyvěrají (silně zapáchající) sirouhličité plyny a minerální vody, je pozůstatkem sopečné činnosti z období konce třetihor a poč. čtvrtohor.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 08/2004
Přírodní rezervace Smraďoch, vyhlášená v roce 1968, se nachází na ploše necelých 8 ha. Je zpřístupněna krátkou naučnou stezkou. K rezervaci se dostanete pěšky z Mariánských Lázní nebo autem po silnici vedoucí z Mariánských Lázní na Prameny. Asi 160 m za lesní restaurací Nimrod je parkoviště u silnice, ze kterého vede bezbariérová cesta k naučné stezce v přírodní rezervaci Smraďoch. Jedná se o unikátní rašeliniště vzniklé na vývěrech minerálních vod a plynů oxidu uhličitého a sirovodíku. Tyto vývěry sirouhličitých plynů nazýváme mofety nebo také nesprávně bahenní sopky. Jde se o pozůstatky poslední sopečné činnosti z období konce třetihor a počátku čtvrtohor, kdy se otevřely staré a vznikly nové zlomy v zemské kůře. Výskyt mofet je ve střední Evropě vzácný. Kromě unikátní řasové flóry zde roste i řada vzácných druhů vyšších rostlin.
L.P., 7.5. 2005
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mariánské Lázně

Místa v okolí

 Kladský rybník
 Kladská
 anglikánský kostel
 Hamelika
 park Boheminium
 kaple sv. Siarda
 židovský hřbitov
 pramen Richard
 Kynžvart
 Kynžvart
 Nová Ves
 Poutnov
 Panská rozhledna
 židovský hřbitov
 Rankovice
 Krásenský vrch
 Plikenštejn
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Berchembogen
 židovský hřbitov
 radnice
 bývalý hotel Central
 Boršengrýn
 Lazurová hora
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 popraviště
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 radnice
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 hornické muzeum
 Manský dvůr
 Kostelní Bříza
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Kostelní Bříza
 Chodová Planá
 Krudum
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Arnoltov
 kostel sv. Jiří
 Jánský zámek
 smírčí kříž
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Svatovítský zámek
 Kamenný Dvůr
 Broumov
 Šabina
 Kager, Starý zámek
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Milkov
Základní informace místa
ID místa: 3110
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama