Přírodní komplex Soos v Chebské pánvi nedaleko Františkových Lázní, jímž prochází naučná stezka, nabízí nevšední zážitek pro všechny zájemce o přírodní zajímavosti. V národní přírodní rezervaci platí zvláštní režim.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Národní přírodní rezervace Soos se nachází na okraji obce Nový Drahov – Kateřina, jihozápadně necelých šest kilometrů od Františkových Lázní. Před vstupem na NS je bezplatné parkoviště. Cca 200 m se nachází železniční stanice Nový Drahov.(trať č. 146 Cheb – Luby u Chebu). Vstup do rezervace je možný pouze s platnou vstupenkou. V rámci vstupného je zahrnuta prohlídka doprovodných expozicí s přírodně naučnou tématikou v přilehlých budovách. Volně přístupný je geopark a stanice pro handicapované živočichy. Rezervací prochází naučná stezka po povalovém chodníku v délce 1200 m. poté přechází na asfaltovou silničku dlouhou cca 800 m. Stezka začíná i končí na turistickém rozcestí u železniční stanice Nový Drahov . Celá trasa je bezbarierová a má čtrnáct zastavení s informačními vícejazyčnými tabulemi.
Pavel Jarý, 17.6. 2007
popis

Národní přírodní rezervace o rozloze 221 ha. Nadmořská výška se pohybuje od 429 do 440m.n.m. Vyhlášena byla roku 1968 a má za účel chránit rozlehlá rašeliniště, mokřady, minerální slatiniště včetně živočišných a rostlinných společenstev. Geologické podloží tvoří převážně jíly, což v minulosti zapříčinilo poničení části dnešní rezervace při jeho těžbě. Střední část tvoří křemelina. Významné jsou zde tzv. mofety – prohlubně z nihž uniká oxid uhličitý. Ty jsou důsledkem posopečné činnosti. Při dostatku vody jimi probublává slaná voda obohacená o C02, za sucha je slyšet hlasitý sykot unikajícího plynu z nálevkovitých prohlubní v zemi. Dříve byly nesprávně nazývány bahenními sopkami, název zřejmě vznikl při pohledu na bublající vodu smíšenou s bahnem. V okolí mofetů se nachází erozí narušená a solí prosycená křemelina (nahromaděné schránky mikroskopických řas rozsivek na dně bývalého solného jezera), pro svou nehostinnost znemožňuje…  číst dále

Pavel Jarý, 17.6. 2007

historie

Národní přírodní rezervace Soos vyhlášena výnosem MŠK č.j. 12.612/68 ze dne 10.9. 1968. dod. registrována výnosem MK ČSR č.j. 17.094/87-VI/2 ze dne 21.12. 1987, s účinností od 29.12.1987. Nařízením vlády ČR 132/2005 Sb. byla lokalita zařazena do národního seznamu evropsky významných lokalit.

17.6. 2007

okruhy, vstupné

Vstupné: dospělí 60,- Kč, děti 30,- Kč

Anna Hladíková , 30.3. 2010

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Skalná

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Starý Rybník
 Skalná
 Starý Rybník
 Skalná
 kostel sv. Olgy
 pramen Natálie
 fara
 Císařské lázně
 metorologický sloup
 Salingburg
 Chlumeček
 Mostov
 Kaceřov
 Václavský hrad
 Poustka
 Cheb
 Neuhaus
 Špalíček
 Dudácká kašna
 Lítov
 Kapellenberg
 Ostroh
 kostel sv. Volfganga
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Hazlov
 Cetnov
 kostel sv. Anny
 Rusov
 Kamenný Dvůr
 Bříza
 Bismarckova rozhledna
 Kager, Starý zámek
 Okrouhlá
 kostel sv. Ondřeje
 Goethovy skalky
 Pomezná
 Chlumek
 Chlumek
 Libá (Liebenstein)
 Luby
 Chlumek
 Luby
 Šabina
 Starý Hrozňatov
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Hohenberg
 Šibeniční vrch
 Doubrava
 Hartenberg
 Minerální pramen
 Manský dvůr
 kostel sv. Anny
 Boučí
 Doubrava
 Doubravský pramen
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Háj u Aše
 Kopaniny
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 Bad Elster
 Jindřichovice
Kontaktní informace
Obec Nový Drahov, 351 34 Skalná
Tel: 354 542 033
NPR Soos
Základní informace místa
ID místa: 5363
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.6.2007

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama