Přírodní komplex Soos v Chebské pánvi nedaleko Františkových Lázní, jímž prochází naučná stezka, nabízí nevšední zážitek pro všechny zájemce o přírodní zajímavosti. V národní přírodní rezervaci platí zvláštní režim.
Hlavní obrázek místa
SOOS - Císařský pramen
© Pavel Jarý, 18.06.2007
Národní přírodní rezervace Soos se nachází na okraji obce Nový Drahov – Kateřina, jihozápadně necelých šest kilometrů od Františkových Lázní. Před vstupem na NS je bezplatné parkoviště. Cca 200 m se nachází železniční stanice Nový Drahov.(trať č. 146 Cheb – Luby u Chebu). Vstup do rezervace je možný pouze s platnou vstupenkou. V rámci vstupného je zahrnuta prohlídka doprovodných expozicí s přírodně naučnou tématikou v přilehlých budovách. Volně přístupný je geopark a stanice pro handicapované živočichy. Rezervací prochází naučná stezka po povalovém chodníku v délce 1200 m. poté přechází na asfaltovou silničku dlouhou cca 800 m. Stezka začíná i končí na turistickém rozcestí u železniční stanice Nový Drahov . Celá trasa je bezbarierová a má čtrnáct zastavení s informačními vícejazyčnými tabulemi.
Pavel Jarý, 17.6. 2007
popis

Národní přírodní rezervace o rozloze 221 ha. Nadmořská výška se pohybuje od 429 do 440m.n.m. Vyhlášena byla roku 1968 a má za účel chránit rozlehlá rašeliniště, mokřady, minerální slatiniště včetně živočišných a rostlinných společenstev. Geologické podloží tvoří převážně jíly, což v minulosti zapříčinilo poničení části dnešní rezervace při jeho těžbě. Střední část tvoří křemelina. Významné jsou zde tzv. mofety – prohlubně z nihž uniká oxid uhličitý. Ty jsou důsledkem posopečné činnosti. Při dostatku vody jimi probublává slaná voda obohacená o C02, za sucha je slyšet hlasitý sykot unikajícího plynu z nálevkovitých prohlubní v zemi. Dříve byly nesprávně nazývány bahenními sopkami, název zřejmě vznikl při pohledu na bublající vodu smíšenou s bahnem. V okolí mofetů se nachází erozí narušená a solí prosycená křemelina (nahromaděné schránky mikroskopických řas rozsivek na dně bývalého solného jezera), pro svou nehostinnost znemožňuje…  číst dále

Pavel Jarý, 17.6. 2007

historie

Národní přírodní rezervace Soos vyhlášena výnosem MŠK č.j. 12.612/68 ze dne 10.9. 1968. dod. registrována výnosem MK ČSR č.j. 17.094/87-VI/2 ze dne 21.12. 1987, s účinností od 29.12.1987. Nařízením vlády ČR 132/2005 Sb. byla lokalita zařazena do národního seznamu evropsky významných lokalit.

17.6. 2007

okruhy, vstupné

Vstupné: dospělí 60,- Kč, děti 30,- Kč

Anna Hladíková , 30.3. 2010

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Skalná

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Starý Rybník
 Skalná
 Starý Rybník
 Skalná
 hrobka Hendrich
 kostel sv. Olgy
 pramen Natálie
 Císařské lázně
 fara
 metorologický sloup
 Salingburg
 Chlumeček
 Mostov
 Kaceřov
 Václavský hrad
 Neuhaus
 Poustka
 Cheb
 Špalíček
 Dudácká kašna
 Lítov
 Kapellenberg
 Ostroh
 kostel sv. Volfganga
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Hazlov
 Cetnov
 kostel sv. Anny
 Rusov
 Kamenný Dvůr
 Bříza
 Bismarckova rozhledna
 Okrouhlá
 Kager, Starý zámek
 kostel sv. Ondřeje
 Goethovy skalky
 Pomezná
 Chlumek
 Libá (Liebenstein)
 Chlumek
 Luby
 Chlumek
 Luby
 Šabina
 Starý Hrozňatov
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Hohenberg
 Šibeniční vrch
 Doubrava
 Hartenberg
 minerální pramen
 Manský dvůr
 kostel sv. Anny
 Boučí
 Doubrava
 Doubravský pramen
 Boršengrýn
 Háj u Aše
 židovský hřbitov
 Kopaniny
 Neuberg
 Podhradí
 Podhradí
 Bad Elster
 Jindřichovice
Kontaktní informace
Obec Nový Drahov, 351 34 Skalná
Tel: 354 542 033
NPR Soos
Základní informace místa
ID místa: 5363
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.6.2007

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama