
Národní přírodní rezervace o rozloze 221 ha. Nadmořská výška se pohybuje od 429 do 440m.n.m. Vyhlášena byla roku 1968 a má za účel chránit rozlehlá rašeliniště, mokřady, minerální slatiniště včetně živočišných a rostlinných společenstev. Geologické podloží tvoří převážně jíly, což v minulosti zapříčinilo poničení části dnešní rezervace při jeho těžbě. Střední část tvoří křemelina. Významné jsou zde tzv. mofety – prohlubně z nihž uniká oxid uhličitý. Ty jsou důsledkem posopečné činnosti. Při dostatku vody jimi probublává slaná voda obohacená o C02, za sucha je slyšet hlasitý sykot unikajícího plynu z nálevkovitých prohlubní v zemi. Dříve byly nesprávně nazývány bahenními sopkami, název zřejmě vznikl při pohledu na bublající vodu smíšenou s bahnem. V okolí mofetů se nachází erozí narušená a solí prosycená křemelina (nahromaděné schránky mikroskopických řas rozsivek na dně bývalého solného jezera), pro svou nehostinnost znemožňuje… číst dále
Národní přírodní rezervace Soos vyhlášena výnosem MŠK č.j. 12.612/68 ze dne 10.9. 1968. dod. registrována výnosem MK ČSR č.j. 17.094/87-VI/2 ze dne 21.12. 1987, s účinností od 29.12.1987. Nařízením vlády ČR 132/2005 Sb. byla lokalita zařazena do národního seznamu evropsky významných lokalit.
Vstupné: dospělí 60,- Kč, děti 30,- Kč
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.