Přírodní komplex Soos v Chebské pánvi nedaleko Františkových Lázní, jímž prochází naučná stezka, nabízí nevšední zážitek pro všechny zájemce o přírodní zajímavosti. V národní přírodní rezervaci platí zvláštní režim.
Hlavní obrázek místa
SOOS - Císařský pramen
© Pavel Jarý, 18.06.2007
Národní přírodní rezervace Soos se nachází na okraji obce Nový Drahov – Kateřina, jihozápadně necelých šest kilometrů od Františkových Lázní. Před vstupem na NS je bezplatné parkoviště. Cca 200 m se nachází železniční stanice Nový Drahov.(trať č. 146 Cheb – Luby u Chebu).
Vstup do rezervace je možný pouze s platnou vstupenkou. V rámci vstupného je zahrnuta prohlídka doprovodných expozicí s přírodně naučnou tématikou v přilehlých budovách. Volně přístupný je geopark a stanice pro handicapované živočichy. Rezervací prochází naučná stezka po povalovém chodníku v délce 1200 m. poté přechází na asfaltovou silničku dlouhou cca 800 m. Stezka začíná i končí na turistickém rozcestí u železniční stanice Nový Drahov . Celá trasa je bezbarierová a má čtrnáct zastavení s informačními vícejazyčnými tabulemi.
Pavel Jarý, 17.6. 2007

  historie

  Národní přírodní rezervace Soos vyhlášena výnosem MŠK č.j. 12.612/68 ze dne 10.9. 1968. dod. registrována výnosem MK ČSR č.j. 17.094/87-VI/2 ze dne 21.12. 1987, s účinností od 29.12.1987. Nařízením vlády ČR 132/2005 Sb. byla lokalita zařazena do národního seznamu evropsky významných lokalit.
  17.6. 2007

  popis

  Národní přírodní rezervace o rozloze 221 ha. Nadmořská výška se pohybuje od 429 do 440m.n.m. Vyhlášena byla roku 1968 a má za účel chránit rozlehlá rašeliniště, mokřady, minerální slatiniště včetně živočišných a rostlinných společenstev. Geologické podloží tvoří převážně jíly, což v minulosti zapříčinilo poničení části dnešní rezervace při jeho těžbě. Střední část tvoří křemelina.

  Pavel Jarý, 17.6. 2007
  Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Skalná

  Místa v okolí

   kostel sv. Vavřince
   Starý Rybník
   Skalná
   Starý Rybník
   Skalná
   kostel sv. Olgy
   pramen Natálie
   fara
   Císařské lázně
   metorologický sloup
   Salingburg
   Chlumeček
   Mostov
   Kaceřov
   Václavský hrad
   Poustka
   Cheb
   Neuhaus
   Špalíček
   Dudácká kašna
   Lítov
   Kapellenberg
   Ostroh
   kostel sv. Volfganga
   židovský hřbitov
   Kynšperk nad Ohří
   Hazlov
   Cetnov
   kostel sv. Anny
   Rusov
   Kamenný Dvůr
   Bříza
   Bismarckova rozhledna
   Kager, Starý zámek
   Okrouhlá
   kostel sv. Ondřeje
   Goethovy skalky
   Pomezná
   Chlumek
   Chlumek
   Libá (Liebenstein)
   Luby
   Chlumek
   Luby
   Šabina
   Starý Hrozňatov
   Arnoltov
   židovský hřbitov
   Hohenberg
   Šibeniční vrch
   Doubrava
   Hartenberg
   Minerální pramen
   Manský dvůr
   kostel sv. Anny
   Boučí
   Doubrava
   Doubravský pramen
   Boršengrýn
   židovský hřbitov
   Háj u Aše
   Kopaniny
   Neuberg
   Podhradí
   Podhradí
   Bad Elster
   Jindřichovice
  Kontaktní informace
  Obec Nový Drahov, 351 34 Skalná
  Tel: 354 542 033
  NPR Soos
  Základní informace místa
  ID místa: 5363
  Typ místa: příroda
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 17.6.2007

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama