Národní přírodní rezervace Červené blato chrání jedno z nejhodnotnějších nížinných rašelinišť na našem území. Byla vyhlášena r. 1953 na rozloze 403 ha po skončení těžby rašeliny. Je přístupná po naučné stezce z býv. sklářské osady Jiříkovo Údolí, nyní části obce Petříkov.
Hlavní obrázek místa
Rašeliniště Červené blato
© Jiří Špaček, 06/2008
Rašeliniště Červené blato se nachází v jižní části Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko severně od města Nové Hrady. Přístup do rezervace umožňuje naučná stezka, která vychází z někdejší sklářské osady Jiříkovo Údolí, nyní součásti obce Petříkov. Osada, z níž se dochovala jen kaple a tři stavení, leží na silnici II/154 z Třeboně do Nových Hradů. Přístup k rezervaci umožňuje také nejbližší železniční trať 199 z Českých Budějovic do Českých Velenic, a to po značených stezkách ze dvou zastávek. Od zastávky Petříkov je to 4 km a od nádraží Nové Hrady, které však leží v osadě Jakule, asi 6 km. Od parkoviště v Jiříkově Údolí vychází do rezervace Červené blato naučná stezka o délce asi 4 km.
Jiří Špaček, 28.6. 2015
historie

Červené blato je jedno z nejznámějších a nejlépe přístupných nížinných rašelinišť na Třeboňsku. Rozkládá se na katastrálních územích Byňov, Těšínov a Hrdlořezy u Suchdola. Od r. 1774 se tu těžila rašelina pro potřeby sklářské huti v bývalé osadě Jiříkovo Údolí. Rašelinou se v ní topilo, protože okolní lesy už nemohly dodávat dostatek dřeva pro tento účel. Místní sklárna se proslavila výrobou tvrdého, neprůsvitného a téměř nerozbitného skla, zvaného hyalit. Těžba rašeliny zde skončila v 1. polovině 20. století a v r. 1953 byla vyhlášena na rozloze 403 ha rezervace k ochraně krajiny rázu severské tundry, která vznikla právě v důsledku dlouhodobé těžby. Krajinný ráz tvoří porosty borovice, brusinky, borůvčí a rašeliníku na trvale podmáčeném podloží. Chráněnými rostlinami jsou především borovice blatka, rojovník bahenní, suchopýr pochvatý, klikva bahenní a také masožravá rosnatka okrouhlolistá. Celé území je protkáno sítí…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých internetových pramenů a informací na naučné stezce), 28.6. 2015

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Petříkov

Místa v okolí

 Nové Hrady
 Buquoyská hrobka
 Buquoyská rezidence
 kovárna
 Nové Hrady
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 Cuknštejn
 Nový Dvůr
 Safari Park
 Svébohy
 Dvorec
 boží muka
 ZOO Dvorec
 Žumberk
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 Trhové Sviny
 Borovany
 pranýř
 radnice
 boží muka
 Buškův hamr
 Chlum u Třeboně
 Čížkrajice
 kostel sv. Jiljí
 Trocnov
 kostel sv. Anny
 Kraví hora
 Ledenice
 Zvíkov u Lišova
 radnice
 morový sloup
Základní informace místa
ID místa: 12300
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama