Národní přírodní rezervace Červené blato chrání jedno z nejhodnotnějších nížinných rašelinišť na našem území. Byla vyhlášena r. 1953 na rozloze 403 ha po skončení těžby rašeliny. Je přístupná po naučné stezce z býv. sklářské osady Jiříkovo Údolí, nyní části obce Petříkov.
Hlavní obrázek místa
Rašeliniště Červené blato
© Jiří Špaček, 06/2008
Rašeliniště Červené blato se nachází v jižní části Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko severně od města Nové Hrady. Přístup do rezervace umožňuje naučná stezka, která vychází z někdejší sklářské osady Jiříkovo Údolí, nyní součásti obce Petříkov. Osada, z níž se dochovala jen kaple a tři stavení, leží na silnici II/154 z Třeboně do Nových Hradů. Přístup k rezervaci umožňuje také nejbližší železniční trať 199 z Českých Budějovic do Českých Velenic, a to po značených stezkách ze dvou zastávek. Od zastávky Petříkov je to 4 km a od nádraží Nové Hrady, které však leží v osadě Jakule, asi 6 km. Od parkoviště v Jiříkově Údolí vychází do rezervace Červené blato naučná stezka o délce asi 4 km.
Jiří Špaček, 28.6. 2015

  historie

  Červené blato je jedno z nejznámějších a nejlépe přístupných nížinných rašelinišť na Třeboňsku. Rozkládá se na katastrálních územích Byňov, Těšínov a Hrdlořezy u Suchdola. Od r. 1774 se tu těžila rašelina pro potřeby sklářské huti v bývalé osadě Jiříkovo Údolí. Rašelinou se v ní topilo, protože okolní lesy už nemohly dodávat dostatek dřeva pro tento účel. Místní sklárna se proslavila

  Jiří Špaček (s využitím různých internetových pramenů a informací na naučné stezce), 28.6. 2015
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Petříkov

  Místa v okolí

   Nové Hrady
   Buquoyská hrobka
   Buquoyská rezidence
   kovárna
   Olešnice
   kostel sv. Václava
   Nové Hrady
   Hrádek
   Cuknštejn
   Nový Dvůr
   Svébohy
   boží muka
   ZOO Dvorec
   Žumberk
   kostel sv. Mikuláše
   kamenný most
   Trhové Sviny
   Borovany
   radnice
   pranýř
   boží muka
   Buškův hamr
   Chlum u Třeboně
   Čížkrajice
   kostel sv. Jiljí
   Trocnov
   kostel sv. Anny
   Kraví hora
   Ledenice
   Zvíkov u Lišova
   morový sloup
   radnice
  Základní informace místa
  ID místa: 12300
  Typ místa: příroda
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 28.6.2015
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama