Národní přírodní rezervace Červené blato chrání jedno z nejhodnotnějších nížinných rašelinišť na našem území. Byla vyhlášena r. 1953 na rozloze 403 ha po skončení těžby rašeliny. Je přístupná po naučné stezce z býv. sklářské osady Jiříkovo Údolí, nyní části obce Petříkov.
Hlavní obrázek místa
Rašeliniště Červené blato
© Jiří Špaček, 06/2008
Rašeliniště Červené blato se nachází v jižní části Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko severně od města Nové Hrady. Přístup do rezervace umožňuje naučná stezka, která vychází z někdejší sklářské osady Jiříkovo Údolí, nyní součásti obce Petříkov. Osada, z níž se dochovala jen kaple a tři stavení, leží na silnici II/154 z Třeboně do Nových Hradů. Přístup k rezervaci umožňuje také nejbližší železniční trať 199 z Českých Budějovic do Českých Velenic, a to po značených stezkách ze dvou zastávek. Od zastávky Petříkov je to 4 km a od nádraží Nové Hrady, které však leží v osadě Jakule, asi 6 km. Od parkoviště v Jiříkově Údolí vychází do rezervace Červené blato naučná stezka o délce asi 4 km.
Jiří Špaček, 28.6. 2015

  historie

  Červené blato je jedno z nejznámějších a nejlépe přístupných nížinných rašelinišť na Třeboňsku. Rozkládá se na katastrálních územích Byňov, Těšínov a Hrdlořezy u Suchdola. Od r. 1774 se tu těžila rašelina pro potřeby sklářské huti v bývalé osadě Jiříkovo Údolí. Rašelinou se v ní topilo, protože okolní lesy už nemohly dodávat dostatek dřeva pro tento účel. Místní sklárna se proslavila

  Jiří Špaček (s využitím různých internetových pramenů a informací na naučné stezce), 28.6. 2015


  Základní informace místa
  ID místa: 12300
  Typ místa: příroda
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=12300
  Uveřejněno: 28.6.2015
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama