Dvě sousedící národní přírodní památky, vyhlášené v letech 1962 a 1990 k ochraně vzácné flory a fauny na hadcovém podkladu mezi obcemi Prameny, Mnichov u Mariánských Lázní a Nová Ves u Sokolova. Nejvzácnější zdejší chráněná rostlina je endemický rožec kuřičkolistý.
Hlavní obrázek místa
Tři kříže
© Simona Kidlesová 9/2019
Křížky a Upolínová louka jsou názvy dvou sousedících národních přírodních památek, které se nacházejí na území obce Prameny v okrese Cheb, a to severovýchodně od zastavěné části obce. Do jejich sousedství vede zelená turistická značka z Pramenů do Bečova nad Teplou. Na Křížky lze přijet po silnici z Pramenů do Nové Vsi u Sokolova. Ze silnice jsou dobře vidět, takže není složité je najít. Zaparkovat se dá kousek od nich u lesa.
4.11. 2019
historie

Národní přírodní památka Křížky byla vyhlášena 22. prosince 1962 tehdejším Okresním národním výborem v Chebu. Péčí o ni je pověřena správa CHKO Slavkovský les. Oblast je velká 4 ha a leží v nadmořské výšce mezi 790-817 m n. m. Místo charakterizují tři kříže umístěné na nezalesněném, skalnatém vrcholku uprostřed polí a pastvin. Důvodem ochrany této oblasti nejsou tři kříže, nýbrž výskyt vzácných druhů rostlin, a to především endemického rožce kuřičkolistého a sleziníku nepravého na podloží mnichovského hadce, a to vůbec největšího v České republice. Na samotnou památku je vyhlášen zákaz vstupu. Informační tabule v lokalitě jsou věnovány jedinečné hadcové květeně, vlivu hadců na vegetaci a na minerální vody, historii využívání hadce a středověké stavbě Dlouhé stoky nedaleko Křížků. O vzniku křížů existuje několik legend. Ta nejznámější pověst tvrdí, že ony tři kříže nechali postavit místní nemocní jako poděkování za své…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.11. 2019

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Prameny

Místa v okolí

 Nová Ves
 kaple sv. Siarda
 Krásenský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Smraďoch
 hornické muzeum
 Plikenštejn
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 radnice
 mariánský sloup
 boží muka
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 popraviště
 Kladský rybník
 Kladská
 Krudum
 Poutnov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Kynžvart
 Rankovice
 pramen Richard
 park Boheminium
 anglikánský kostel
 Hamelika
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 Kynžvart
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 židovský hřbitov
 trojiční sloup
 Arnoltov
 Loket – MPR
 radnice
 kostel sv. Václava
 silniční most
 Loket
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Těšovice
 Hard
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Jeskynní vyhlídka
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 Sokolov
 evangelický kostel
 Chlumek
 Svatošské skály
 radnice
 mariánský sloup
 Jubilejní kašna
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 statek Bernard
 Kager, Starý zámek
 Panská rozhledna
 Javorná
 Rusov
Základní informace místa
ID místa: 14448
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama