Nejmladší sopka v České republice ze čtvrtohor objevená ve 2. pol. 19. století při těžbě strusky na zpevňování cest. Název sopky souvisí s těžbou železné rudy v okolí.
Hlavní obrázek místa
Areál lomu s objevenou sopkou
© Jiří Čížek 08/2020
V 2. polovině 19. století vznikl na Železné hůrce lom na těžbu strusky, která byla používána na sypané zpevňování cest. V průběhu těžby byl odkryt profil čtyř základních vrstev sopečných uloženin, který dokládá vznik sopky minimálně při dvou časově oddělených erupcích. Pro Železnou hůrku jsou typické kulovité těžké vyvrženiny ve velikosti ořechu až vejce, kterým se říká bomby a které sopka při erupcích chrlila do svého okolí. V okolí se kromě železné rudy v 17.-19. století těžilo minoritně i zlato. Sopku poprvé popsal J. W. Goethe.
21.8. 2020
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Mýtina

Místa v okolí

 Doubrava
 kostel sv. Anny
 Dyleň
 Starý Hrozňatov
 Okrouhlá
 Manský dvůr
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Dudácká kašna
 Špalíček
 Schirdingerovský dům
 Cheb
 Václavský hrad
 Kynžvart
 kostel sv. Anny
 Chlumeček
 Bismarckova rozhledna
 Mostov
 Kynžvart
 pramen Richard
 Kamenný Dvůr
 Salingburg
 pramen Natálie
 Broumov
 Cetnov
 Císařské lázně
 Kynšperk nad Ohří
 metorologický sloup
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Panská rozhledna
 fara
 kostel sv. Olgy
 Svatovítský zámek
 Bříza
 Kager, Starý zámek
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 židovský hřbitov
 Arnoltov
 Pomezná
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
Základní informace místa
ID místa: 14374
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama