Čedičový vrch Mužský 5 km východně od Mnichova Hradiště, dominující Českému ráji. Od pomníku prusko-rakouských bojů z r. 1866 na vrcholu je krásný kruhový rozhled.
Hlavní obrázek místa
Mužský - vrchol čedičového suku s pomníkem
© Pavel Jarý, 31.08.2008
Vrch Mužský je vzdálen 5 km východně od Mnichova Hradiště, východiskem může být železniční zastávka Březina nad Jizerou na trase Praha – Turnov. Na Mužský vede zelená turistická značka na severu od Krásné vyhlídky, na jihu od rozcestí Skalka u Valečova. Pro motoristy slouží parkoviště pod vrcholem. Na vrcholu se nachází kamenný vojenský pomník z r. 1866. Nádherný kruhový výhled láká návštěvníky, stejně tak množství dalších turistických cílů v okolí. Ve vsi Mužský je od r. 1995 vyhlášena památková rezervace. Okolí: Zhruba 4 km jižně je zřícenina skalního hradu Valečov, dále v okolí skalní pevnost Drábské světničky, hradiště Hrada, pozůstatky skalního hrádku Klamorna, turistická chata Na Krásné vyhlídce se sezónním bufetem, pozůstatky skalního hradu Staré Hrady, zbytky hrádku Hynšta, letovisko Příhrazy s přírodní rezervací Příhrazské skály, přírodní koupaliště na Branžeži a mnohá další.
Pavel Jarý, 4.9. 2008
popis

Vrch Mužský (463 m.n.m.) nepatří svou nadmořskou výškou mezi velikány, ale v okolní krajině znamená výraznou dominantu. Vrchol tvoří čedičový suk, dnes částečně odtěžený. Nachází se zhruba ve středu vyvýšené plošiny ohraničené pásmem rozeklaných pískovcových věží, stěn a skalních měst. Strmé skalní srázy na západě se nazývají Drábské světničky, přecházejí k turistické chatě Na Krásné vyhlídce, odkud pokračují severním pásem s názvem Ochoz, navazující k letovisku v Příhrazech. V přírodní rezervaci Příhrazské skály vytvořila eroze a voda, menší skalní město, skalní věže, rokle a často až neuvěřitelné útvary. Naproti tomu u Valečova se představuje skalní město ve své pozdější podobě, chybí zde až na světlé výjimky věže a skály nejsou tak vysoké. Z vrcholu se rozprostírá kruhový výhled do okolí. R. 1866 byl postaven kamenný pomník na památku prusko-rakouských bojů. Ve stejnojmenné vsi je k vidění ukázka vesnické lidové…  číst dále

Pavel Jarý, 4.9. 2008

historie

V okolí Mužského se archeoologickými výzkumy prokázalo osídlení již v mladší době kamenné. Osídlování zdejšího kraje bylo velmi výhodné díky strategické poloze. Je zajímavé, že na tak výhodném místě nebyla prokázána stavba nějakého šlechtického sídla. Napomáhá to domněnce o kultovním, či náboženském významu vrcholu. Význam Mužský neztratil ani v toku staletí, kamenný pomník (vystavěn r. 1866) připomíná prusko-rakouské boje, na okolních svazích bylo stání rakouského dělostřelectva. V 19.století se zde konaly tábory lidu. Zhruba ve stejné době probíhá těžba čediče, čímž získal vrcholový suk dnešní tvář. Díky nádhernému kruhovému výhledu je vyhledáváno od dob romantismu turisty. Přírodní památka Mužský spadá do Geoparku Český ráj.

Pavel Jarý, 4.9. 2008

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Mužský

Místa v okolí

 Píčův statek
 Klamorna
 Hrada
 Drábské světničky
 Kurovodice
 Obětní kámen
 Staré Hrady
 Hynšta
 Valečov
 kostel sv. Vavřince
 Komárovský rybník
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Belvín
 Dobrá Voda 1
 radnice
 Kněžmost
 Bažantnice
 Loukovec
 Lhotice
 Svijany
 radnice
 Mnichovo Hradiště
 Zásadka
 rozhledna Čížovka
 Soleček
 most přes Jizeru
 kaple sv. Václava
 Solec
 Kozlov
 panský dvůr Zájezd
 hradní pivovar
 Kost
 hřbitovní kaple
 kaple sv. Anny
 Albrechtice
 Maníkovice
 Semtinská lípa
 Pekařova brána
 skalní mlýn
 Kavčiny
 kostel sv. Prokopa
 Hlavatice
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Valdštejn
 Radeč
 Chvistonosy
 Studénka
 Čertova ruka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 mlýn Valenta
 dům č. p. 14
 obecní studna
 synagoga
 Baba
 městská spořitelna
 radnice
 Adamovo lože
 kostel sv. Mikuláše
 Muzeum Českého ráje
 Mariánská vyhlídka
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Josefa
 Humprecht
 Hrubá Skála
 Husův sbor
 socha sv. Prokopa
 Sukorady
 Hrubý Rohozec
 Sychrov
 lázně Sedmihorky
 kostel sv. Kateřiny
 Zvířetice
 Nebákov
 stará radnice
 mariánský sloup
 Řezníčkova vila
 Arthurův hrad
 Malý Rohozec
 Dolánky
 Dlaskův statek
 kostel sv. Jiří
 Volenovice
 Loreta
 fara
 kostel sv. Václava
 Kosmonosy
 Bartošova pec
 Pařízek
 Trosky
 Josefův Důl
 Březno
 kostel sv. Václava
 skalní město Apolena
 kostel sv. Štěpána
 Vlčí Pole
 Postojna
 Hrdlořezy
 Dubecko
 Lavice
 Drábovna
 Spařence
 Mladějov
 Masarykův most
 Kolomuty
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Barbory
 Rotštejn
 Klokočský hrádek
 Mackov
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 Zbirohy
 mariánský sloup
 radnice
 židovský hřbitov
 Šlapka
 Michalovice
 kostel sv. Jiljí
 Schmittův zámek
 Rožátovský mlýn
 Besedické skály
 Domousnice
 starý hřbitov
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Samšina
 Křižánky
 kostel sv. Vavřince
 divadlo
 Křída
 Boučkův statek
 Frýdštejn
 Karmel
 sbor Jednoty bratrské
 kostel sv. Havla
 Vranov-Pantheon
 nová radnice
 stará radnice
 mariánský sloup
 dům č. p. 107
 kostel sv. Víta
 Templ
 Mladá Boleslav
 kaple sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Kopanina
 Malá Skála
 Rácov
 Neuberk
 Nadslav
 kostel sv. Mikuláše
 spořitelna
Základní informace místa
ID místa: 6699
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama