Matějovická jeskyně

Rusín - Matějovice
Pseudokrasová Mladějovická jeskyně má chodby dlouhé 11 a 23 m, vysoké 4 m a její hloubka je 20 m. Současný vchod do jeskyně je uměle proražený, původní je zavalený.
Hlavní obrázek místa
nový vstup do jeskyně
© Daniel Pawlik, 08/2008

Matějovická jeskyně

Graficke pismenko Matějovické jeskyně se nacházejí v bruntálském okrese, u Matějovic v Osoblažském výběžku (1,4 km od středu Matějovic).
Jeskyně, ležící na pravém břehu potoka Hrozová nad dvojcí obecních rybníků. Matějovické jeskyně jsou pseudokrasovými jeskyněmi. Tvoří ji několik různě širokých a vysokých chodeb častečně vyplněných kamenín. Přístupná délka chodeb je asi 30 metrů. Nejlépe se k jeskyni dostanete od cesty z Matějovic do Rusína.
Daniel Pawlik, 30.7. 2008

  popis

  Mladějovická jeskyně patří do skupiny pseudokrasových jeskyň. Ty vznikly posunem bloků pískovce při střídání ledových a meziledových období. Sesuvem odtržených vrstev vznikly dutiny a jeskyně. V tomto případě se jedná o jeskyni vyvinutou v křídovém vápencovém pískovci. Podzemní chodby v Mladějovické jeskyni jsou dlouhé 11 a 23 metrů a jejich výška je až 4 metry. Hloubka jeskyně je 20 metrů. Mladějovická jeskyně se také nazývala jeskyní

  Pavel Vítek, 31.7. 2008


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),