Kladský rybník založil r. 1501 Jan Pluh z Rabštejna k zásobování cínových dolů vodou prostřednictvím tzv. Dlouhé stoky, která z něj vytéká. Leží v nadmořské výšce 815 m a má rozlohu 9 ha. Dlouhá stoka o délce 24 km vznikla v letech 1531-1536. Okolí tvoří národní přírodní rezervace Kladské rašeliny.
Hlavní obrázek místa
Kladský rybník
© Jiří Špaček, 07/2007
Lovecká osada Kladská (viz samostatné heslo), původně německy Glatzen, byla založena r. 1875 německým knížetem Schönburg-Waldenburgem. Leží v lesích asi 7 km severně od Mariánských Lázní, jejichž je místní částí, a 5 km severovýchodně od Lázní Kynžvart. Vedou do ní jen silnice III. třídy. V nadmořské výšce 815 m tu žije asi 50 obyvatel. Osada je východištěm do části rašeliniště Tajga.
3.6. 2016
historie

Kladský rybník, dříve Pluhovský, byl původně určen jako nádrž, z níž vytéká vodní kanál, tzv. Dlouhá stoka, zásobující vodou cínové doly v okolí Krásna a Horního Slavkova. Rybník byl zřízen r. 1501 v nadmořské výšce 815 m na rozloze 9 ha Janem Pluhem z Rabštejna, majitelem bečovského panství. Napájí ho Pramenský potok. Dlouhá stoka vybudovaná v letech 1531-1536, která měří přes 24 km, byla později využívána také k plavení dřeva. Byla prohlášena za národní kulturní památku. Osada Kladská leží na západním břehu Kladského rybníka a je vyhledávaným východištěm do národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, která byla vyhlášena již r. 1933 a nyní ji spravuje CHKO Slavkovský les. Tvoří ji pět rozsáhlých, avšak oddělených lesních rašelinišť zvaných Tajga (133 ha), Paterák (93 ha), Lysina (43 ha), Husí les (15 ha) a Malé rašeliniště (7 ha). Veřejnosti je přístupná jen část rašeliniště Tajga, a to po naučné stezce dlouhé asi 2 km…  číst dále

L.P., 7.5. 2005

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Kladská

Místa v okolí

 Kladská
 Kynžvart
 pramen Richard
 PR Smraďoch
 Kynžvart
 anglikánský kostel
 Hamelika
 židovský hřbitov
 park Boheminium
 kaple sv. Siarda
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Plikenštejn
 Nová Ves
 Manský dvůr
 Panská rozhledna
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 židovský hřbitov
 Krásenský vrch
 Poutnov
 kostel sv. Kateřiny
 Arnoltov
 Berchembogen
 Krudum
 Kamenný Dvůr
 židovský hřbitov
 bývalý hotel Central
 hornické muzeum
 židovský hřbitov
 Kager, Starý zámek
 boží muka
 synagoga
 Šabina
 Rankovice
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 popraviště
 Chlumek
 Dyleň
 Okrouhlá
 Chlumek
 Chlumek
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Lazurová hora
 Kynšperk nad Ohří
 stará škola
 trojiční sloup
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Jánský zámek
 kostel sv. Jiří
 Broumov
 Mostov
 Rusov
 Kaceřov
Základní informace místa
ID místa: 5216
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama