Krápníková jeskyně Driny byla objevena r. 1930 J. Baničem a I. Vajsábelem. Prozkoumávání jeskyně a objevování nových částí pokračovalo v l. 1932 - 1950 (J. Prudík, J. Banič, J. Kratochvíl, J. Majko, A. Droppa, L. Blaha). R. 1933 byl proražen dolní vchod a r. 1935 byla jeskyně otevřena pro veřejnost.
Hlavní obrázek místa
Jeskyně Driny
© Radoslav Malovec, 10/2013

Turistické info:

Graficke pismenko Prohlídka jeskyně trvá cca 35 min, prohlídkový okruh je dlouhý 450 m s převýšením 10 m. Na trase je 151 schodů. Průměrná teplota v jeskyni je 7,1 - 7,8° C. Vstup se psy nebo jinými zvířaty je do jeskyně zakázán. Foto / video pouze bez stativu.
Vzdálenost od parkoviště k jeskyni je cca 1 km (25 min), výškový rozdíl je 120 m. Trasa vede lesní cestou se strmým závěrem s cca 100 schody.
E.H. podle http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/8-driny, 27.11. 2013

  historie

  Jeskyně Driny – perla Malých Karpat
  Jeskyně Driny je jedinou přístupnou jeskyní na západním Slovensku a jednou z hlavních turistických atrakcí Malých Karpat. Díry v zemi na Drinkovom vrchu, naznačující přítomnost podzemních prostor, si lidé všimli už v 19. století. Roku 1930 pronikli po několikaletém úsilí do hlubších částí závrtového komína J. Banič a I. Vajsábel. Roku 1931 založil J. Prudík s cílem průzkumu jeskyní Komitét pro výzkum jeskyní ve Smolenicích. Do samotné jeskyně se

  E.H. podle Radoslav Malovec a http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/8-driny; http://cs.wikipedia.org, 27.11. 2013

  popis

  Jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou je dlouhá 680 m, výškové rozpětí činí 40 m. Puklinovou jeskyni vymodelovaly srážkové vody, protékající do podzemí; tvoří ji úzké puklinové chodby a nevelké síňové prostory, které se vytvořily zejména na křižovatkách tektonických poruch. Návštěvníci mohou obdivovat bohatou sintrovou výplň převážně v teplých odstínech žluté, červenohnědé a hnědé (žlutohnědé) barvy. Pro jeskyni jsou typické záclony se

  E.H. podle http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/8-driny; http://cs.wikipedia.org, 27.11. 2013


  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Slovensko, Trnavský,  Trnava  ( TT, TA ),
  OOO