Mrazovým zvětráváním a samovolným rozpadem žuly vytvořené kamenné pole a suťoviska, pokrývající prudkou stráň k Vltavě. Zajímavá přírodní lokalita.
Hlavní obrázek místa
Čertova stěna
© Pavel Jarý, 05.07.2007
Zubatá hradba skal, tvořená dvojslídnou žulou rozpukanou do kvádrů bizarních útvarů. Mrazovým zvětráváním a samovolným rozpadem žuly, hlavně v dobách ledových a poledových, se některé kvádry uvolnily a sesypaly do údolí. Tak vznikla rozsáhlá suťoviska a kamenná pole pokrývající prudkou stráň až k řece Vltavě. Místy zde rostou borovice, často velmi neobvyklých tvarů. Lokalita je přístupná ze silnice Vyšší Brod - Horní Planá, možnost parkování.
666 přírodních krás České republiky / Kartografie Praha, Soukup & David, 16.8. 2006
historie

Původně samostatné přírodní rezervace Čertova stěna a Luč byly roku 1992 sloučeny pod NPR Čertova stěna-Luč, rozkládající se na ploše 103,96 ha. Řeka si zde prorazila cestu mezi horou Luč na levém břehu a nižším žolovým masivem na pravém břehu a vytvořila zde strmý zářez s mohutným suťovým polem.

16.8. 2006

pověsti

Čertova stěna

Podle staré legendy přišel pan Vok z Rožmberka málem o život při brodění divokého toku Vltavy. V posledním okamžiku však jeho kůň našel pevnou půdu pod nohama a svého pána z běsnícího živlu vyvedl. Pan Vok dal pak poblíž místa, kde téměř zázrakem vyvázl, vystavět z vděčnosti klášter, nazvaný Vyšší Brod. Takovéto zbožné počínání se však nic nelíbilo pekelným mocnostem. Čerti dali hlavy dohromady a vymysleli plán vskutku ďábelský - vybudují nad klášterem hráz, která zadrží vltavskou vodu, a až bude jezero plné, vypustí ji na rozestavěný klášter. Pekelník, pověřený tímto úkolem, však stavbu nestačil dokončit za jedinou noc. Hráz se při ranním kuropění s rachotem rozpadla a zůstaly z ní jen mohutné balvany - dnešní Čertova stěna.

666 přírodních krás České republiky / Kartografie Praha, Soukup & David, 16.8. 2006

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Vyšší Brod

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 4541
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama