Mrazovým zvětráváním a samovolným rozpadem žuly vytvořené kamenné pole a suťoviska, pokrývající prudkou stráň k Vltavě. Zajímavá přírodní lokalita.
Hlavní obrázek místa
Čertova stěna
© Dita Kacerovská 08/2006
Zubatá hradba skal, tvořená dvojslídnou žulou rozpukanou do kvádrů bizarních útvarů. Mrazovým zvětráváním a samovolným rozpadem žuly, hlavně v dobách ledových a poledových, se některé kvádry uvolnily a sesypaly do údolí. Tak vznikla rozsáhlá suťoviska a kamenná pole pokrývající prudkou stráň až k řece Vltavě. Místy zde rostou borovice, často velmi neobvyklých tvarů.
Lokalita je přístupná ze silnice Vyšší Brod - Horní Planá, možnost parkování.
666 přírodních krás České republiky / Kartografie Praha, Soukup & David, 16.8. 2006

  historie

  Původně samostatné přírodní rezervace Čertova stěna a Luč byly roku 1992 sloučeny pod NPR Čertova stěna-Luč, rozkládající se na ploše 103,96 ha. Řeka si zde prorazila cestu mezi horou Luč na levém břehu a nižším žolovým masivem na pravém břehu a vytvořila zde strmý zářez s mohutným suťovým polem.
  16.8. 2006

  pověsti

  Čertova stěna
  Podle staré legendy přišel pan Vok z Rožmberka málem o život při brodění divokého toku Vltavy. V posledním okamžiku však jeho kůň našel pevnou půdu pod nohama a svého pána z běsnícího živlu vyvedl. Pan Vok dal pak poblíž místa, kde téměř zázrakem vyvázl, vystavět z vděčnosti klášter, nazvaný Vyšší Brod. Takovéto zbožné počínání se však nic nelíbilo pekelným mocnostem. Čerti dali hlavy dohromady

  666 přírodních krás České republiky / Kartografie Praha, Soukup & David, 16.8. 2006
  Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Vyšší Brod

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 4541
  Typ místa: příroda
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 16.8.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Jak se topilo na hradech?

  Reklamní sdělení

  Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.


  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.


  reklama