Křemencový val dlouhý cca 3,8 km, táhnoucí se od Prachatic severovýchodně. Dosahuje výšky až 15 metrů a byl v historii několikrát využit při obléhání města. V r. 1905 byl pojmenován Schillerova skála, po r. 1918 byl označován jako Žižkova skalka, která byla r. 1989 vyhlášena přírodní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2021
Žižkova skalka je výrazný křemencový val dlouhý cca 3,8 km, který se táhne se od Prachatic severovýchodním směrem. Začíná v bezprostřední blízkosti historického centra Prachatic, asi 150 m od hradeb. V jižní části skála dosahuje výšky až 15 metrů a pro svoji strategickou polohu byla v historii několikrát využita při obléhání města. V roce 1420 ji jako velitelské stanoviště při dobývání Prachatic použil Jan Žižka, v září 1620, na počátku třicetileté války, odtud řídil obléhání císařský generál, hrabě Karel Bonaventura Buquoy. Původně bylo místo označováno pouze jako Skalka, v roce 1905 ji prachatičtí Němci pojmenovali Schiller–Felsen (Schillerova skála) a instalovali zde plaketu a dvě pamětní desky. Stopy po deskách a nápis Schiller–Felsen jsou na skále zřetelné dodnes. Po roce 1918 začala být lokalita označována jako Žižkova skalka, toto označení ale nikdy nebylo kodifikováno. Po anexi Sudet se vrátilo místo k německému názvu a po roce 1945 zpět k českému označení. Roku 1989 byla Skalka vyhlášena přírodní památkou (ev. č. 1238). Chráněné území má rozlohu 0,3 ha a leží v nadmořské výšce 567–588 m n. m. U Skalky začíná okružní Vyhlídková stezka kolem Prachatic (celková délka 15 kilometrů) a Svatopetrská naučná stezka, vedoucí ke hřbitovnímu kostelu svatých Petra a Pavla.
Milan Caha (zdroj: https://www.prachatice.eu/skalka/d-21131/p1=22908), 29.8. 2021
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Prachatice

Místa v okolí

 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 stará radnice
 Hrádek u Husince
 Libín
 dům č. p. 42
 kostel sv. Anny
 Drslavice
 Vitějovice
 Budkov
 Chocholatá Lhota
 Vlachovo Březí
 Hus
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Dominika
 Lipovice
 kaple
 Dub
 kostel sv. Jiljí
 panský dům
 kostel Jména Ježíš
 Tourov
 Želibořice
 Královácký kámen
 Zálezly
 panský dům
 Bavorov
 Kratochvíle
 Helfenburk
 Boubínský prales
 Boubín
 kostel sv. Kateřiny
 domy alpského typu
 Netolice – MPZ
 kašna
 Kudrnův dům
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 Smrčná
 archeopark Netolice
 Lčovice
 kamenný kříž
 Hradiště u Malovic
 židovský hřbitov
 boží muka
 Skalice
 Lomec
 Kuglvajt
 Čkyně
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rábín
 Libějovice
 kostel sv. Martina
 rechle
 Libějovice
 Volarské šance
 chlebová pec
 Lenora
 městské opevnění
 synagoga
 Jánský most
 Vodňany
Základní informace místa
ID místa: 15896
Typ místa: příroda
Podkategorie: skála
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama