Památník, upravený (neznámo kdy) z přírodní vulkanovité skály na připomínku padlých ze srážky Švédů a posádky hradu Tolštejna r. 1642. Císařský oddíl byl tehdy s velkými ztrátami odražen a ustoupil zpátky na Tolštejn, který byl později dobyt. R. 1970 byl památník silně poničen hledači pokladů.
Hlavní obrázek místa
Švédská mohyla
© Lenka Martinková 07/2005

historie

Švédská mohyla připomíná padlé ze srážky mezi švédskými vojsky generála Wrangela a posádkou hradu Tolštejna vedenou plukovníkem Mattlohem, která se zde odehrála roku 1642. Císařský oddíl byl s velkými ztrátami odražen, ustoupil zpátky na Tolštejn, odkud byl později vypuzen generálem Torstenssonem.
Zany, 8.8. 2005
historie

popis

Na památník byla v neznámé době upravena přírodní vulkanitová skala. Ještě v 60. letech 20. století byl pomník v dobrém stavu, roku 1970 jej však hledači pokladů silně poničili – snad si mysleli, že jde o skutečný hrob, ve kterém by mohli nalézt nějaké artefakty po padlých vojácích. Městský úřad Varnsdorf zařadil mohylu v roce 2001 do programu obnovy venkova, takže mohla být obnovena do původního stavu.

Zany, 8.8. 2005

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Varnsdorf

Místa v okolí

 Světlík
 Hrádek-Burgsberg
 evangelický kostel
 Varnsdorf
 Křížová hora
 kamenný most
 morový sloup
 Rumburk
 Tolštejn
 dům U Frinda
 Dymník
 socha lva
 Jedlová
 kostel sv. Josefa
 Schönbuch
 Zahrady
 Dlouhý Důl – VPZ
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Vlčí hora
 Kyjovský hrad
 kostel sv. Jiří
 Jeskyně víl
 Dolní Chřibská
 Vlčí Hrádek
 Rousínovský hrádek
 Milštejn
 akvadukt
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 Krompach
 Krompach
 kostel sv. Vavřince
 Studenec
 Na Tokáni
 Zlatý vrch
 Klíč
 Kamzičí studánka
 Oybin
 Rynartice
 Horský kostel
 Trpasličí jeskyně
 Vilemínina stěna
 Rudolfův kámen
 Kelchsteine
 Zámecký vrch
 Mariina vyhlídka
 Falkenštejn
 Šluknov
 Niedermühle
 kostel sv. Václava
 Žitava
 křížová cesta
 Bratrský oltář
 Dutý kámen
 Starý Falkenburk
 Panská skála
 Kamenice
 evangelický kostel
 Česká Kamenice
 Salhausenovský dům
 kaple
 boží muka
 Palmův dvůr
 Lemberk
 Bredovský letohrádek
Základní informace místa
ID místa: 3349
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama