Pozdně barokní socha pochází z r. 1771, autor Alexius Czyliak. Na dvojstupňovém soklu tvarovaný vysoký podstavec. Na podstavci socha světce v životní velikosti. Sv. Jan Nepomucký drží krucifix a palmovou ratolest. Socha památkově chráněna od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Jana Nepomuckého v Dolní Čermné
© Pavel Vítek 05/2017
Městys Dolní Čermná leží 18 km východně od Ústí nad Orlicí a 9 km severně od Lanškrouna. Sochu sv. Jana Nepomuckého najdeme v centru městyse, na náměstí v parčíku před školou.
Pavel Vítek, 10.8. 2017
popis

Na dvojstupňovém soklu stojí tvarovaný vysoký podstavec s vystupující střední částí a s bohatě tvarovanými volutovými křídly. Přední část je zdobena rokajovými motivy. Ve spodní části soklu je umístěn latinský nápis. Podstavec je ukončen profilovanou římsou. Zadní část podstavce je zdobena rokajovými motivy i na volutách. Ve střední části zadní stěny je bohatě tvarovaná kartuše s monogramem a vročením 1771 A. C. Na podstavci stojí socha světce v životní velikosti. Stojí v klasickém postoji v kontrapostu, v kanovnickém rouchu a s biretem na hlavě. Sv. Jan Nepomucký drží na předloktí krucifix a palmovou ratolest. Socha je zhotovena z pískovce. Je památkově chráněna od roku 1958.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.8. 2017

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1304. Pozdně barokní socha světce pochází z roku 1771. Autorem je žamberecký sochař a řezbář Alexius Czyliak. Je dokladem svatojánské úcty v 18. století na Lanškrounsku a Žamberecku.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.8. 2017

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Dolní Čermná

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Orlice
 Bystřec
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Výprachtice
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Kyšperk
 děkanství
 sochy svatých
 dům Piáno
 radnice
 Lanškroun
 kašna s delfíny
 Rotnek
 Lanšperk
 Krčma
 kostel sv. Mikuláše
 Rudoltice
 Hrádek u Lanšperka
 Švédské šance
 hrad u Nekoře
 Dlouhá Třebová
 Žampach
 Reichlova chata
 kostel sv. Anny
 Žampach
 Suchý vrch
 Hernychova vila
 Dolní Libchavy
 Horní Libchavy
 Mlýnický dvůr
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Andrlův chlum
 Štíty
 kaple sv. Anny
 Šilperk
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Stará radnice
 kostel sv. Matouše
 Štíty
 Kozlovský kopec
 Hvězda
 silniční most
 zvonice s márnicí
 České Libchavy
 Křížová hora
 kaple sv. Antonína
 Tatenice
 kaple
 Helvíkovice
 kaple sv. Václava
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Vojenské muzeum
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 13607
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama