Smírčí kříž ze 17. století s nápisem "Na tomto místě byl zavražděn posel, který spěchal varovat město Brno před blížícím se cizím vojskem". Na kříži je letopočet 1663, kdy na Moravu vpadli Tataři.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled
© David Hamza, 11/2009
Smírčí kříž se nachází na okraji lesa u silnice spojující obce Kurdějov s Nikolčicemi a obcí Diváky. V blízkosti místa, kde tato silnice prochází nejvyšším místem, se nachází u silnice rozcestník turistických tras. Přímo ke kříži vede značená odbočka turistické cesty. Od rozcestníku je to cca 200 m. Ke kříži se dá dostat pěšky nebo i na kole. Auto lze odstavit u silnice blízko rozcestníku.
David Hamza , 27.12. 2009
popis

Smírčí kříž, snad původně dvojramenný, je z obou stran popsán textem – z jedné strany německým a z druhé českým. Je zde vytesán rok 1663 a text, který dle dostupných údajů obsahuje toto: "Na tomto místě byl zavražděn posel, který spěchal varovat město Brno před blížícím se cizím vojskem". Letopočet 1663 odpovídá roku vpádu Tatarů na Moravu.

David Hamza , 27.12. 2009

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Nikolčice

Místa v okolí

 Diváky
 boží muka
 Hustopeče
 Boleradice
 Nedánov
 Šitbořice
 dům U Synků
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Velké Němčice
 Těšany
 kostel sv. Vavřince
 vyhlídka U obrázku
 Klobouky u Brna
 větrný mlýn
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Kraví hora
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 Popice
 kostel sv. Ondřeje
 Slunečná
 Velké Pavlovice
 Bošovice
 Suchořádská Zmola
 Kobylské jezero
 muzeum obce
 Pouzdřany
 kostel sv. Jiří
 Akátová věž
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 obelisk osvoboditelům
 Stezka nad vinohrady
 Dalibor
 sklepní ulička
 mariánský sloup
 radnice
 zvonice
 Topolany
 Žabčice
 sýpka
 Židlochovice
 Archeopark Pavlov
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 mlýn
 Vrbice
 Koválov
 kostel sv. Markéty
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 boží muka
 fara
 dům č. p. 329
 Mezilesice
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Rozálie
 Mušov
 Bulhary
 Sokolnice
 sklepní ulička
 Kobeřice
 kostel sv. Kunhuty
 Neuhaus
 dvůr Wladimírov
 Uhřice
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Všetrapy
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 boží muka
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 kamenný kruh
 stará pila
 Rebešovice
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 Velké Bílovice
 Kvášov
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Jiljí
 Na Podluží
 Kepkov
 Potvorovice
 Konůvky
Základní informace místa
ID místa: 8624
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama