Prostý pomník při silnici II/233 východně od Chomle připomíná hornickou tragédii z 24.4.1937, kdy se při průvalu vody nezakreslenou chodbou ze sousedního uzavřeného a zatopeného dolu David utopilo 14 horníků pracujících na dole Ferdinand. Pomník byl postaven r. 1962.
Hlavní obrázek místa
Pomník obětem důlní katastrofy
© Jiří Špaček, 08/2015
Hornickou tragédii na dole Ferdinand z r. 1937 dnes připomíná prostý pomník, na němž jsou uvedena jména všech 14 obětí. Pomník byl vybudován r. 1962 východně od Chomle, vlevo od silnice II/233 do Vejvanova, právě v místě, kde z ní na opačnou stranu odbočuje přístupová silnička k bývalému dolu Pokrok, jehož budovy na povrchu dnes už slouží jiným účelům.
9.9. 2015
historie

Těžba černého uhlí na Radnicku sahá až do 16. století, kdy se dolovalo pod Chomlí. V letech 1830 otevřel doly na místě zvaném Cenkov hrabě Kašpar Šternberk, majitel zdejšího panství Březina, a postupně byly otevírány doly další. Ložiska uhlí byla v této oblasti totiž neobvykle mělká, často ležela jen 5 až 20 metrů pod povrchem a místy dokonce na povrch vystupovala. V r. 1937 se nacházel severně od Chomle, v místě, kde se křižovaly cesty od Radnic, Kamence, Mostiště a Vejvanova, uhelný důl Ferdinand o hloubce 62 metrů. Jeho majiteli byli tehdy Leontýn Kautský z Vejvanova a František Cajthaml z Kamence, kteří zaměstnávali kolem sta horníků. Dne 24. dubna 1937 kolem půl jedenácté hodiny dopolední byl zpozorován silný proud vzduchu a během dvou minut přiběhli někteří horníci se zprávou, že se voda provalila do pracovních míst a valí se celou chodbou. Voda zakrátko zatopila důl do výše 20 metrů. V závodní kanceláři bylo…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím dobového tisku a kroniky obce Chomle), 9.9. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Chomle

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 kašna
 synagoga
 Jakšovský dům
 Radnice
 kaple sv. Rozálie
 Svinná
 Svinná
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Terešov
 Na Vrchách
 Radeč
 Rovný
 Prašný Újezd
 Březina
 Březina
 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 kaple se zvoničkou
 Libštejn
 Zbiroh
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Podmokly
 Kaceřov
 Újezdec
 kostel sv. Mikuláše
 Osek u Rokycan
 Krašov
 dvůr Rohy
 Zvíkovec
 Řebřík
 Spálený mlýn
 židovský hřbitov
 Bušovice
 Kamýk
 kostel sv. Štěpána
 Dolní Hradiště
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Skryjská jezírka
 Chříč
 Kokotsko
 židovský hřbitov
 Doubravka
 dvůr Lednice
 Třenická hora
 Babina
 hradiště Koryta
 Radost
 křížová cesta
 Muchkovský mlýn
 Labšovský mlýn
 děkanství
 Černá mohyla
 kaple
 kašna
 kašna
 masné krámy
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Rokycany
 kostel sv. Martina
 Třebekov
 radnice
 Fitzova vila
 Hromnické jezírko
 Klabava
 Dolanský Mlýn
 Hřebečníky
 Věžka
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kostel sv. Vavřince
 Vimberk
 Týřov
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Angerbach u Kožlan
 kaple sv. Vojtěcha
 Červený Hrádek
Základní informace místa
ID místa: 12454
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama