Nikdy nedokončený vyhlídkový altán s památníkem maršála Karla I. Filipa von Schwarzenberg, velitele rakouských vojsk za napoleonských válek. Stavba podle projektu Jana Sallaby byla zastavena pro nedostatek financí. Po roce 1945 se zcela opuštěný objekt postupně ztratil v přerostlém lese.
Hlavní obrázek místa
Nedostavěný památník s vyhlídkou od jihu
© Ivan Grisa 10/2011
Památník je přístupný po lesní cestě, která začíná u křižovatky místních komunikací mezi zámeckou zahradou a Kvítkovým dvorem (příjezd od silnice I/39 kolem pensionu Vodotrysk). Cesta byla nedávno nově vyštěrkována, nelze zabloudit. Asi v polovině vzdálenosti mezi rozcestím a památníkem vlevo pod cestou (při chůzi k památníku) zaujme kamenná ohrada obsypaná náspy. Stavba neznámého určení mohla snad sloužit jako lednice pro potřeby zámku (jakékoli upřesňující informace vítány).
Ivan Grisa, 26.11. 2011
historie

Památník knížete Karla I. Filipa von Schwarzenberg na Ptačím hrádku v Českém Krumlově

Nad údolím Polečnice, na severním úbočí kopce Ptačí hrádek, začala po roce 1820 stavba památníku maršála Karla I. Filipa von Schwarzenberg (18. 4. 1771 – 15. 10. 1820), mladšího bratra vládnoucího knížete Josefa Jana Nepomuka a zakladatele orlické sekundogenitury. Památník ve formě vyhlídkového altánu a slavnostní haly projektoval knížecí stavitel Josef Sallaba. Pro nedostatek finančních prostředků bylo budování ve stadiu zastřešené hrubé stavby zastaveno, již nikdy se ho nepodařilo dokončit. Pavilon tvořil dominantu jižního svahu údolí Polečnice, po roce 1945 jej však postupně zakryl vzrostlý les. Dnes je v majetku soukromých osob, zatím volně přístupný.

Ivan Grisa, dle http://www.ckrumlov.info/docs/cz/region_histor_ptahra.xml, 26.11. 2011

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Český Krumlov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
A2 - konstrukční a architektonický ateliér
Hellichova 1
118 00 PRAHA 1
Tel: 777 146 000
Základní informace místa
ID místa: 10512
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama