Kamenný pomník zbudovského rychtáře Jakuba Kubaty byl postaven r. 1904 podle návrhu Václava Suchomela přímo na Blatech v blízkosti údajného místa, kde byl na břehu Bezdrevského či Soudného potoka Kubata popraven. Ze Zbudova k němu vede zelená značka.
Hlavní obrázek místa
Kubatův pomník
© Jiří Špaček, 08/2009
Ves Zbudov, která je zmiňována již ve 13. stol., je v současnosti místní částí obce Dívčice. Společně s nedalekými Plástovicemi je centrem tzv. Zbudovských Blat, jejichž oblast zahrnuje ještě vsi Hlavatce, Sedlec, Česká Lhota, Novosedly, Pašice, Pištín a Mydlovary. Na rozdíl od např. Soběslavských Blat nejde o rašelinné území. Tady se ve zcela ploché krajině mezi městy Zliv a Netolice rozkládají louky na málo úrodné, kyselé a podmáčené půdě. Zbudov, který má necelou stovku obyvatel, se pyšní několika statky ve stylu selského baroka a je od r. 1990 vyhlášen za památkovou zónu. Z nich statek č. p. 1 je označován jako Kubatův. Zbudovem prochází zelená turistická značka z Dívčic do Zlivi, která vede přímo kolem Kubatova pomníku. Tatáž trasa je vyznačena i pro cyklisty. Zbudov má i železniční zastávku na trati 190 z Českých Budějovic do Plzně. Ta však nemá pro samotnou ves praktický význam, protože je od ní vzdálena téměř 2 km. Byla totiž zřízena v souvislosti s výstavbou někdejší úpravny uranové rudy u Mydlovar. Jednu výhodu však přesto má: nachází se v těsné blízkosti Kubatova pomníku.
Jiří Špaček, 7.4. 2015
historie

Ten příběh začal r. 1509 za krále Vladislava II. Jagellonského, když dostali od majitelů hlubockého panství asi 245 ha blatských luk do volného užívání svobodní sedláci z okolních vesnic, kosili tu trávu a pásli koně nebo dobytek. Když se však r. 1565 vlády na Hluboké ujal Adam z Hradce, který zoufale sháněl peníze na dolování stříbra, prohlásil Blata za panský majetek a zakázal je sedlákům užívat. Došlo ke sporu, který vyvrcholil na jaře r. 1581 rebelií. V čele vzpoury stál zbudovský rychtář Jakub Kubata, který neochvějně hájil, byť nepsaná práva sedláků. Rebelie skončila tragicky 20. dubna 1581, kdy byl Kubata přímo na Blatech společně s několika dalšími vzbouřenci popraven. V romantismu 19. století pak vzniklo úsloví "sedlák Kubata dal hlavu za Blata" a ze zbudovského rychtáře se v několika verzích pověstí stal lidový hrdina. Téměř 2 km jihovýchodně od Zbudova stojí o samotě mezi Bezdrevským neboli Soudným potokem a železniční…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: http://cs.wikipedia.org), 7.4. 2015

Další texty historie
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Zbudov

Místa v okolí

 boží muka
 Sedlec
 kostel sv. Vavřince
 Libív
 boží muka
 Suchá
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Poděhusy
 dvůr Vondrov
 Chvalešovice
 kaple sv. Rozálie
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Rábín
 Vildštejn
 Hluboká nad Vltavou
 Chvalešovice
 boží muka
 Býšov
 Machovice
 archeopark Netolice
 Karlův hrádek
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Staré Machovice
 Libějovice
 Lomec
 kašna
 nová radnice
 Netolice – MPZ
 Kudrnův dům
 Libějovice
 Houžná
 Vysoký hrádek
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Martina
 Doubíčko
 Kratochvíle
 Litoradlice
 Vodňany
 synagoga
 Jánský most
 městské opevnění
 Čakovec
 Holašovice - VPR
 Orty
 Protivín
 židovský hřbitov
 Hněvkovice
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Přední vodní mlýn
 nová solnice
 Rabenštejnská věž
 solnice
 železný most
 Masné krámy
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 děkanství
 Solní brána
 Černá věž
 kostel sv. Jakuba
 panský dům
 kašna
 Lannův kříž
 radnice
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 Týn nad Vltavou
 Týn nad Vltavou
 biskupská rezidence
 Zlatý most
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Rodiny
 židovský hřbitov
 Dolní Kněžeklady
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Kdanský dvůr
 Branovice
 Branovice
 Rudolfov
 Červený dvůr
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Žimutice
 Božovice
Základní informace místa
ID místa: 12109
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama