Jen dřevěný kříž a česko-německá modlitba připomínají místo, kde stával kostel vsi Košťálkov (Gottschallings) při rakouské hranici. Ves byla po vysídlení Němců a zřízení nepřístupného hraničního pásma stejně jako řada dalších v okolí zničena r. 1953 československou armádou.
Hlavní obrázek místa
Košťálkov - modlitba u kříže
© Simona Kidlesová 08/2018
Bývalá ves Košťálkov ležela v těsné blízkosti rakouské hranice jižně od městyse Staré Město pod Landštejnem. Z něj také vychází k jihu silnička ke zpřístupněnému zámečku Dobrohoř (viz samostatné heslo) a osadě Veclov s chovem bizonů. Dále pokračovala dlouhodobě nepřístupným územím bývalého hraničního pásma až k hranici. Na počátku 21. století byla zpustlá silnička upravena na cyklostezku, která za bývalým Košťálkovem, známým spíše pod německým názvem Gottschallings, překračuje hranici a navazuje na síť rakouských značených cyklotras. Na místě někdejší košťálkovské kaple či kostela dnes stojí v blízkosti silničky dřevěný kříž.
19.4. 2019
historie

Pohraniční ves Košťálkov čili Gottschallings se nacházela v místě, kde se stýkají hranice Čech, Moravy a Rakouska. Je doložena od r. 1579. Osídlena byla v naprosté většině německy mluvícím obyvatelstvem. Stála tu kaple Svatých andělů strážných, označovaná většinou jako kostel, v níž se konaly pravidelné bohoslužby. Docházely sem stovky věřících z místa i blízkého okolí, kde se nacházela i rakouská osada Klein Taxen. To se nezměnilo ani po vzniku Československa, kdy rakouskou osadu oddělila od Košťálkova státní hranice. V Košťálkově žilo před 2. světovou válkou asi 270 obyvatel, z nichž bylo jen 7 Čechů. Kromě kaple a 73 obytných domů tu byla německá škola, obchod, dva hostince, celní úřad a sídlo finanční stráže. Centrem byla kaple Svatých andělů strážných nazývaná běžně kostelem, který připomínala i svým vzhledem. Měla v průčelí hranolovou věž a za ní prostornou loď, aby mohla pojmout stovky věřících. Ke vsi patřil…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 19.4. 2019

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Staré Město pod Landštejnem

Místa v okolí

 Dobrohoř
 židovský hřbitov
 Offermannův zámek
 Maříž
 kaple Panny Marie
 Landštejn
 Pomezí
 Pfaffenschlag
 kaple sv. Kříže
 historické podzemí
 městské opevnění
 Dačická brána
 radnice
 Slavonice – MPR
 panský dvůr
 Jemnická brána
 Terezín
 Mutišov
 Slavětín
 Nová Bystřice
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Český Rudolec
 Cizkrajov
 Krokovice
 rozhledna U Jakuba
 Heidenreichstein
 Vysoký kámen
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Nové Hobzí
 Janovské Údolí
 Beistein
 kostel sv. Lamberta
 Dačice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 špitál
 Dačice
 Dačice
Základní informace místa
ID místa: 14170
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama