Terénní pozůstatky (násep ve tvaru širokého rovnoramenného trojúhelníku o stranách cca 45 m a výšce 4-5 m s čelním příkopem) objektu menší pohraniční pevnosti, součásti složitého systému na obranu Těšínska a Slezska. Vybudovány v období 30-leté války nebo za prusko-rakouské války v pol. 18. století.
Hlavní obrázek místa
čelní cíp šancí
© Daniel Pipien, 01/2014
Terénní pozůstatky objektu bývalých šancí - menší pohraniční pevnosti typu redanu, která byla součástí složitého systému na obranu Těšínska a Slezska. V obecném povědomí je systém renesančně-barokních pevností a pevnůstek znám jako Jablunkovské šance. Místo, kde se nacházely, se podařilo nalézt zcela nedávno. O založení a existenci šancí neexistuje žádný písemný doklad, nejsou zobrazeny ani na žádné mapě vojenského mapování. Šance byly vystavěny na jihozápadním svahu vršku Hrádek (543 m. n. m). Nacházejí se necelých 200 m od hlavní silnice Bukovec - Istebna a cca 200 m od vrcholu Hrádku. Od šancí na Kempě je objekt vzdáleny cca 700 m. Byly vybudovány nejdříve v období třicetileté války, nebo (což je pravděpodobnější) za prusko-rakouské války v polovině 18. století. Tak jako v případě šancí na Kempě v Bukovci a šancí na Džolku jednalo se o bastionový objekt - redan, který byl vystavěn do svahu a chránil tak své obránce. Šance se do současnosti dochovaly až v neuvěřitelně zachovalé podobě. Objekt ma tvar širokého rovnoramenného trojúhelníku – bastionu, jehož dvě strany mají délku každá cca 45 m. Pod náspem šancí, který je vysoký cca 4-5 m, je doposud dobře patrný průběh příkopu táhnoucího se podél obou stran. Uvnitř se také dochovala dělostřelecká plošina. Na vrcholu Hrádku najdete malé nerovnosti, které snad mohou být také pozůstatkem fortifikací, nebo na místě stála snad dřevěná stavba pro posádku pevnosti.
Daniel Pipien (red. upr.), 26.1. 2014
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bukovec

Místa v okolí

 šance na Kempě
 Sušanské šance
 šance Džolek
 Písek
 šance Hrčava
 šance Bařiny
 šance Studeničné
 Návsí
 šance Dolina
 Hrádek nad Olší
 Staré šance
 Hrádek nad Olší
 šance Dolní Lomná
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Velká Čantoryje
 Karpentná
 Vendryně - vápenka
 kostel sv. Kateřiny
 Vendryně
 Dolní Líštná
 Třinec
Základní informace místa
ID místa: 11575
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama