Nový zámok

Panenský zámok, Panenský hrad, Dievčenský zámok, Dievčenský hrad, Nový hrad, Banská Štiavnica
Protiturecká renesanční pevnost sloužící jako strážní věž byla postavena v l. 1564-1571. V pol. 17. stol. upravena. Po skončení tureckých válek pevnost sloužila jako sklad střelného prachu, hodinová věž a později zde sídlila protipožární hlídka. Dnes je v ní expozice muzea.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Nový zámok je spolu s Kalvárií na druhé straně města nejvyšší dominantou města Banské Štiavnice ležící na středním Slovensku. I když je tento krásný a zajímavý objekt nazýván "zámok" nejdná se o pohodlné šlechtické sídlo. Slovem zámok se totiž na Slovensku, pouze pokud se jedná o stavbu stojící na Slovensku, označuje zachovalí a upravený hrad užívaný až do nedávna. V současnosti je sídlem Slovenského bánského múzea. Expozice věnovaná období tureckých válek je pro veřejnost přístupná v návštěvních hodinách. K nejzajímavějším exponátům patří sedmihlavňové dělo z 16. stol., hradní pušky, zápalné smolné palice, plastiky vojáků v životní velikosti a další. Část expozice je věnována také hasičské historii. Nejvyšší patro slouží i jako turistická vyhlídková plošina. Přímo před budovou se nachází parkoviště, k němuž vede asfaltová silnice. Historická část města Banská Štiavnica s množstvím hodnotných památek je zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Město patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším na Slovensku.
Luděk Vláčil, 22.6. 2017
popis

Opevněná renesanční stavba je šestipodlažní hranolová věž se čtyřmi okrouhlými baštami v nárožích, které mají poloviční výšku hranolu zakončeného jehlancovou střechou s věžičkou a cibulovou stříškou. V přízemí je velký prostor zaklenutý křížovou klenbou nesenou středovým pilířem. Ostatní místnosti, kromě zaklenutých prostor bašt, mají dřevěné povalové stropy. Pevnostní charakter stavby umocňuje masivní půlkruhový vstup v prvním poschodí a střílny umístěné po celé ploše stavby, do níž se vstupuje vchodem nad úrovní terénu v prvním patře.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.hrady-zamky.sk a další, 22.6. 2017

Další texty popis
historie

Obrana proti hrozícímu tureckému útoku měla pro Banskou Štiavnici takovou váhu, že se po přestavbě farního kostela na pevnost (hrad) rozhodli ještě zesílit městské opevnění. Kromě zesílení bran a části hradeb vznikla pevnost tzv. Nový zámok (nazývaný též Panenský, podle kopce Dívčí vrch [Frauenberg], na kterém je postaven, nesprávně hrad, protože právě po jeho vzniku dostal starší objekt na rozlišení název Starý zámok). Tato atypická fortifikační stavba na Frauenbergském kopci postavená zřejmě na místě staršího gotického kostela Panny Marie v letech 1564-1571 sloužila jako protiturecká strážní věž a byla jedním z článků signalizační soustavy na středním Slovensku tzv. vartovkovek. Na rozdíl od nich však byla mohutnější a sama osobě opevněná. Původně měla hranolová stavba pouze dvě nárožní dělové bašty na protilehlých nárožích a byla nižší. Další dvě bašty byly přistavěny v polovině 17. století. Po skončení tureckých válek pevnost sloužila jako sklad…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.hrady-zamky.sk/, http://www.muzeumbs.sk/novy-zamok/, http://www.muzeum.sk/?o, Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku 1983 Štefan Pisoň, Osveta a další, 21.6. 2017

Půdorys místa


©
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Banskobystrický,  Banská Štiavnica  ( BS ),

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 radnice
 Hellenbachův dům
 Joergesův dům
 Starý zámok
 Glanzenberg
 sýpka
 Svätý Anton
 Sitno
 Sitno
 Žarnovica
 Šášov
 Žiar nad Hronom
 Revište
 evangelický kostel
 Ostrá Lúka
 Dobrá Niva
 Vartovka
Základní informace místa
ID místa: 13439
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama