Staré město v Baku je historické jádro města. Ohraničeno pevnými zdmi. Prý bylo postaveno ve 12. století, podle některých pramenů však již v 7. stol. Uličky jsou klikaté a úzké. V centru Starého města najdeme středověké Tržní náměstí. Staré městu je obklopené novými výškovými budovami.
Hlavní obrázek místa
Staré město v azerbajdžánském Baku.
© Pavel Vítek 06/2013
Baku je hlavní a největší město a zároveň největší přístav Ázerbájdžánu. Nachází se na Apšeronském poloostrově u Kaspického moře. Má 2 374 000 obyvatel a nachází se nedaleko významných ropných polí a soustřeďují se zde a nejbližším okolí rafinerie a většina ázerbájdžánského průmyslu. Historické staré město se nachází v centru Baku, na pobřeží mořského zálivu, asi 3 km jihozápadně od Hlavního nádraží.
Pavel Vítek, 16.7. 2020
popis

Původní Baku je malé. Staré město zvané İçəri Şəhər (Ičeri šeher) je obehnané nedávno zrenovovanými hradbami. Branou v hradbách lze vejít dovnitř. Půdorys Starého města odpovídá době svého vzniku. Uličky jsou klikaté a úzké. Podle mapy je tu mnoho mešit, ale vzhledem k tomu, že nejsou nijak odlišené od běžných budov, je pro návštěvníka obtížné je rozeznat V ulice Asaf Zejnali se nachází řada obchodů s koberci. Přímo v srdci Starého města najdeme středověké Tržní náměstí. Nyní slouží jako otevřené muzeum zobrazující archeologické nálezy. Starobylé kamenné domy se otevírají v náměstíčka, vedou kolem malých obchůdků a restaurací a odhalují, jak v samém centru Baku žijí místní lidé. Některé z budov vyčnívají architekturou netypickou pro tento region, gotikou a barokem. Takové stavby pocházejí z éry ruské nadvlády v 19. století. U Panenské věže jsou mimo staré mešity také vykopávky lázní…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.xantypa.cz/vime-vic/855-3/baku-mesto-vetru, 16.7. 2020

historie

Staré město v Baku je historické jádro hlavního města Ázerbájdžánu Baku. Za zrození Starého města jsou zodpovědní králové dynastie Širvan. Protože jejich původní sídlo bylo zničeno při zemětřesení ve 12. století, přesunuli centrum své říše právě do Baku. Podle některých pramenů bylo postaveno však již v 7. století. Je to historické jádro města ohraničeno pevnými zdmi. Návštěvníci tuto část Baku označují jako "Staré město", protože se jedná o nejstarší část Baku. Ázerbájdžánci věří, že centrum města právě tak jako Panenská věž bylo postaveno ve 12. století. Z velké části zachované středověké kamenné hradby starého města byly vystavěny v l. 1138 - 1139 za šáha Shirvanshaha Manuchohra III. Hradba vysoká 8 – 2 metry o síle 3,5 m je doplněna o cimbuří, množství bašt a dvě hlavní brány. Všichni obyvatelé Baku žili uvnitř stěn Starého města až do 19. století, kdy se Baku začalo rozšiřovat.

Pavel Vítek – zdroj: www.xantypa.cz/vime-vic/855-3/baku-mesto-vetru, 16.7. 2020

Ázerbájdžán,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15080
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama