Mayerův gloriet, zastřešený dřevěný vyhlídkový altán z r. 1804. Kousek nad ním je Petrova vyhlídka s dřevěným křížem a při ní busta Petra I. v nadživotní velikosti z r. 1877.
Hlavní obrázek místa
Maierův gloriet
Pohled z Petrovy vyhlídky. Maierův gloriet a pod ním Vřídelní kolonáda a chrám sv. Máří Magdalény
© Luděk Pitter 05/2005
Karlovy Vary, jejichž hlavní lázeňské centrum leží v údolí říčky Teplé, se svahy prudce se zvadajícími po obou jejích březích, mají díky své lokalitě na obou březích velké množství vyhlídek, které každému umožní prohlédnout si lázeňské centrum z ptačí perspektivy. Téměř přímo nad Vřídelní kolonádou se nachází Petrova vyhlídka a Maierův gloriet (altánek) a v jejich těsném sousedství ještě pomník Petra I., jeho busta v nadživotní velikosti z roku 1877. Obě vyhlídky leží na žluté turistické stezce, která vytváří okruh po karlovarských výšinách, po obou březích říčky Teplé. Petrova vyhlídka a Maierův gloriet se nacházejí při vyhlídkové restauraci Jelení skok a dostanete se k nim po žluté značce pěšky od Zámecké věže, okolo skály s bronzovou sochou kamzíka nebo z mezistanice pozemní lanové dráhy Jelení skok. Za namáhavější výstup budete odměněni krásným výhledem na lázně.
L.P., 1.3. 2006
historie

V těsném sousedství se nachází busta Petra I. v nadživotní velikosti z r. 1877, při ní Petrova vyhlídka s dřevěným křížem. Traduje se že ke kříži vyjel car na neosedlaném koni a do dřevěného kříže vyryl písmena M.S.P.I. (manu sua Petrus Imperator - vlastní rukou vladař Petr). Pod Petrovou vyhlídkou jen o něco níže a dopředu je na skalním suku zastřešený dřevěný altánek, tzv. Maierův gloriet, který nechal v roce 1804 postavit vídeňský obchodník a rodák z Karlových Varů Maier v roce 1804 a zasloužil se o vznik jedné z prvních zastřešených vyhlídek.

L.P., 1.3. 2006

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Karlovy Vary

Místa v okolí

 Jelení skok
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jelení pramen
 Sadová kolonáda
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Doubí
 Svatošské skály
 Andělská Hora
 Šemnická skála
 Jeskynní vyhlídka
 Hájek
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Skalky skřítků
 kaple sv. Anny
 Lázně Kyselka
 městské hradby
 Bučina
 Mořičov
 Ostrov
 Loket
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 Stružná
 radnice
 Radošov
 kostel sv. Jiří
 Javorná
 kostel sv. Martina
 Velichov
 Bražec
 Rudá věž smrti
 hornické muzeum
 Květnová
 kostel sv. Mikuláše
 Květnová
 kostel sv. Jakuba
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Kateřiny
 neogotická studna
 kašna
 Krudum
 Hartenštejn
 Bochov
 radnice
 bývalá fara
 Lipnice
 Nejdek
 Plešivec
 Krásenský vrch
 boží muka
 statek Bernard
 kaple sv. Floriána
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 Těšovice
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Tisovský vrch
 Horní hrad
 kostel sv. Leonarda
 Himlštejn
 Plikenštejn
Základní informace místa
ID místa: 3964
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama