památník Jiřího Třanovského

Třanovského památník pod Velkou Čantorií - Nýdek
Pamětní deska na skále pod Velkou Čantorií upomínající na místo tajných bohoslužeb Jiřího Třanovského pro pronásledované evangelíky v době náboženské nesvobody na poč. 17. století.
Hlavní obrázek místa
vrcholy rozeklaných skalisek, na kterých se konaly evangelické bohoslužby
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Památník na místě, kde se ilegálně scházeli ke svým společným modlitbám evangelíci z širokého okolí Těšínska v dobách náboženské nesvobody, kdy byli všichni, kdož nevyznávali katolictví, krutě trestáni a vyháněni ze svých domovů. Byl to právě Jiří Třanovský (1592–1637), evangelický kněz a spisovatel, původem z Těšína, po němž je památník pojmenován. Evagelíci, ovlivnění Třanovského názory, si pro své tajné bohoslužby vybrali místo vskutku nezvyklé - výrazné skalisko na úbočí hory Velká Čantorie nad vsí Nýdek, na které je umístěna pamětní deska. Místo skály s pamětní deskou se nachází na jihozápadních svazích Velké Čantorie (994 m n. m.), nedaleko červené turistické trasy mezi náměstíčkem obce Nýdek a jejím vrcholem. Této stezce s několika informačními tabulemi se také říká Rytířská. Od samotné stezky je to ke skále s pamětní deskou asi 100 m. V místě samém buďte opatrní, abyste nespadli z poměrně vysoké skály.
Jan P. Štěpánek, 25.12. 2009
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Velká Čantoryje
 kostel sv. Mikuláše
 Vendryně - vápenka
 Vendryně
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 Hrádek nad Olší
 Karpentná
 Hrádek nad Olší
 Dolní Líštná
 Třinec
 Návsí
 Konská
 Písek
 šance Na Hrádku
 šance na Kempě
 Ropice
 kostel Božího Těla
 Sušanské šance
 kostel sv. Kříže
 Městská střelnice
 radnice
 studna tří bratří
 městské hradby
 synagoga
 Těšín
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Brandýs
 šance Dolní Lomná
 evangelický kostel
 šance Džolek
 Rybí dům
 Podobora
Základní informace místa
ID místa: 8613
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama