Tvrziště po písemnými prameny neuváděné tvrzi, doložené archeologicky do 14. st. Tvrz zřejmě brzy zanikla a ves byla připojena v 15. st. ke Košátkám a od r. 1548 k Lysé nad Labem. Dochován ostrůvek v rybníce a plošinka se zbytky nedatovaného sklepa.
#tvrz-slivinko-mlada-boleslav
Výrazný barokní sloup s bohatou plastickou výzdobou na náměstí středočeského městečka.
#sloup-ctrnacti-svatych-pomocniku
Pozdně gotická boží muka z doby kolem roku 1500. Sloup stál původně za městem, na trase kudy chodili odsouzenci na popraviště. Poslední výkon hrdelního práva je zde doložen r. 1721. Schody před sloupem pocházejí ze zbořené kaple v Dražovce.
#sloup-odsouzencu-horovice
Sloup s vyobrazením Panny Marie Staroboleslavské pochází z doby okolo roku 1700. Neznámý autor. Osazen na odstupňovaném podstavci s konkávně vykrojenými křídly. Výška sloupu 5 m. Sloup restaurován v roce 1992. Památkově chráněn od r. 1967.
#sloup-s-vyobrazenim-panny-marie-staroboleslavske
Barokní pískovcový sloup se sochou Panny Marie. Pochází z roku 1706. Letopočet 1706 vyryt na čelní straně. Na vrcholu socha korunované Panny Marie v podživotní velikosti. Na levé ruce nese Ježíška. Materiál pískovec. Sloup památkově chráněn od r. 1958.
#sloup-se-sochou-panny-marie-odolena-voda
Barokní sloup se sochou Panny Marie vystavěn v 17. stol. Na dvoustupňovém pískovcovém podstavci sloup s kompositní hlavicí. Hladký dřík ukončen krychlovou hlavicí s volutami. Soška Panny Marie v podživotní velikosti. Na pravé ruce drží Ježíška. Památkově chráněno od r. 1967.
#sloup-se-sochou-panny-marie-bustehrad
Památka se skládá ze staršího, raně barokního sloupu a mladší sochy Panny Marie Neposkvrněné. Pískovcový sloup byl dle datace na soklu vytvořen roku 1678, kdy byla vytvořena vrcholová soška Immaculaty, není známo. Sloup byl na současné místo instalován roku 2007 a není památkově chráněn.
#sloup-se-sochou-panny-marie-kounice
Pozdně barokní sloup z roku 1780 s kopií sochy Tismické Madony z červeného pískovce. Postaven pravděpodobně z iniciativy místního faráře Václava Jana Roháčka. Jde o ikonografický typ Assumpty - korunované Panny Marie s dítětem, stojící na obráceném srpku měsíce. Památkově chráněn od roku 1958.
#sloup-se-sochou-panny-marie-tismicke
Pískovcová skulptura z 1. pol. 19. stol. Stojí na vyvýšeném místě nad návsí. Postavena u průčelí kaple sv. Floriána. Sv. Anežka Římská ztvárněna s beránkem v náručí. Oděna v zřasených šatech. Socha památkově chráněna od r. 1958.
#sloup-se-sochou-sv-anezky-rimske
Sloup se sochou pochází z roku 1699. Původní socha pro svůj špatný stav odstraněna. Na sloupu je kopie sochy vyrobená z odolnějšího materiálu. Sloup se sochou stojí naproti kapli sv. Jana Nepomuckého.
#pomnik-pamatnik-sloup-se-sochou-sv-jana-nepomuckeho
Sloup sv. Anežky České u kostela Povýšení sv. Kříže odhalen roku 2012. Hlavice pomníku vytvořena na motivy sloupové hlavice s motivem světice ze 13. století z Anežského kláštera v Praze. Autorkou pomníku je MgA. Zuzana Čížková. Zhotoveno z umělého kamene. Výška pomníku 220 cm.
#sloup-sv-anezky-ceske
Sloup snad z doby Karla IV. Původně stával u kostela sv. Václava v Ovčárech, který je spojen s vinařskou tradicí Slánska. Dnešní kopie Václava Nejtka je z roku 1943.
#pomnik-pamatnik-sloup-vinaru-a-rybaru
Tvrz poprvé doložena roku 1390. Tvrz pobořena během třicetileté války. V roce 1658 se tvrz uvádí v rozvalinách. Později část využívána ke správním a hospodářským účelům. Zbytky tvrze stávaly až do konce osmdesátých let 20. století. Postupně zbytky tvrze likvidovány a r. 1995 zlikvidovány úplně.
#tvrz-sluhy-praha-vychod
Zámek byl původně gotickou tvrzí z r. 1460. V r. 1586 přestavěn na renesanční arkádový zámek s gotickou věží. Do r. 1798 patřil rodu Martiniců. V pol. 18. stol. znovu upraven, ale zachoval si původní vzhled. V zámecké zahradě salla terrena z r. 1730.
#zamek-smecno-kladno
Zámek byl postaven ze zdiva starší tvrze pravděpodobně na konci 17. stol. rodinou Talmberků. Později byl několikrát přestavován a koncem 18. stol. byla kolem vybudována barokní zahrada. Po r. 1945 byl v zámku umístěn domov důchodců, po restitučních sporech nabízen k prodeji.
#zamek-smilkov
Rod pánů ze Smilovic je znám od roku 1398. Ve Smilovicích nechal vystavět tvrz, která zanikla pravděpodobně při velkém požáru v roce 1687. Poté bylo panství prodáno Valdštejnům, kteří jej připojili k nedalekým Dobrovicím.
#tvrz-smilovice-mlada-boleslav
Smírčí kříž je téměř jeden metr vysoký a vytesaný z jednoho kusu pískovce. Pochází snad ze 16. století a dnes málo zřetelný motiv meče, zdobící čelní stranu, napovídá, že byl zhotoven na paměť nějakého zločinu.
#smirci-kriz-senomaty
Smírčí kříže v Jesenici stály původně u zrušené cesty od Kosobodů k Račímu hradu, později byly z bezpečnostních důvodů přemístěny před místní muzeum. Pocházejí snad z období reformace.
#smirci-krize-jesenice
Na zámek přestavěná tvrz, založená před koncem 15. st. a po r. 1605 přestavěná Chanovskými z Dlouhé Vsi na barokní zámek, dnešní vzhled po přestavbě Skronských z Budžova v 18. st. Dnes chátrající trojkřídlá patrová stavba krytá mansardovou střechou.
#zamek-smolotely-pribram
Pozůstatek gotické tvrze ve vsi, která patřila vladykovi Sulislavovi a pak rytířům ze Šlovic. V polovině 16. století již pustá, dochováno kruhové tvrziště v lese.
#tvrz-smrk-sance
Zbytky zřejmě strážního hrádku (dle některých odborníků spíše tvrze) nejasného původu. A. Sedláček uvádí pověst, že Sobín byl sídlem loupeživých rytířů – kouzelníků, kteří zde měli velikou knihovnu, z níž snad pochází Stochovský misál.
#hrad-sobin-stary-zamek
Pozdně barokní pískovcová socha sv. Františka vznikla v poslední třetině 18. století, pravděpodobně v roce 1771. Postava ležícího umírajícího světce je v mírně nadživotní velikosti, u nohou mu klečí indián. Podstavec je zděný, je na něm pískovcový alianční erb. Památkově chráněna je od roku 1958.
#socha-sv-frantiska-xaverskeho-cesky-sternberk
Socha pochází asi z 2. čtvrtiny 18. století. Sousoší Archanděla Rafaela vedoucího dítě. Sousoší umístěno na vysokém hranolovém podstavci. Tělo archanděla je zahalené do bohatě nařaseného pláště. Chlapec oděný do volné košilky. Sousoší památkově chráněno od r. 1958.
#socha-andela-strazce
Nadživotní sochu z bílého mramoru vytvořil sochař Václav Nejtek roku 1927. Původně stála ve Smetanových sadech. Dnes stojí na Smetanově náměstí, od centra města asi 390 m daleko. V roce 2018 provedena restaurace sochy.
#pomnik-pamatnik-socha-bedricha-smetany
Socha Ježíše Krista pochází z roku 1914. Původně stála na návsi. Restaurována v roce 2009. Nově umístěna pod kostelem. Slavnostní vysvěcení 5. prosince 2009. Nové místo je důstojným místem pro umístění sochy.
#socha-jezise-krista
Socha Karla IV. pochází z roku 1840, zhotovit ji nechal rytíř Jan Norbert Gemerich z Neuberka, autorem sochař Josef Maxa. V r. 1879 socha přemístěna od zámečku Neuberk k bývalé měšťanské škole, r. 1929 na současné místo. Představuje Karla IV. jako zvelebitele českého vinařství.
#pomnik-pamatnik-socha-karla-iv
Socha Krista Spasitele z roku 1842, dílo Františka Xavera Josefa Linna. Kvalitní kamenosochařská práce. Pískovcová postava Krista v mírně podživotní velikosti. Pravou rukou žehná a v levé ruce drží jablko s křížkem. Socha je významná kulturní památka, na seznamu chráněných památek od 3.5.1958.
#pomnik-pamatnik-socha-krista
Pískovcová socha Panny Marie se sedícím dítětem stojí v jižní části obce. Spočívá na hranolovém podstavci s profilovaným soklem a římsovou hlavicí. Zřasený šat šroubovitě obtáčí levou nohu. Socha památkově chráněna od r. 1967.
#socha-panny-marie-cernuc
Socha Panny Marie stojí v centru náměstí městečka Čechtice. Socha neznámého autora zde byla postavena na samém konci 19. století, v roce 1900.
#socha-panny-marie-cechtice
Pískovcová socha na neogotickém podstavci z poslední třetiny 19. stol. V podstavci pod sochou je nápis. Panna Maria je zahalena do jemně nařasených šatů a pláště. Postava zachycena v esovitě zvlněném kontrapostu. Zachycen bolestný výraz tváře Matky Boží. Památkově chráněno od r. 1967.
#socha-panny-marie-bolestne