Památky olomoucký kraj

Výběr kraje
Filtr míst v přípravě - zatím jen experimentální rozhraní.
hrad tvrz zámek mlýn rozhledna kostel, chrám židovské památky ZOO, akvarium vyhlídka

Zahálkovy skalky

Vyhlídkové místo 610 m n. m. nedaleko obce Kladky poprvé zmiňované kolem roku 1330.
#prirodni-scenerie-zahalkovy-skalky

zahrady na městských hradbách

Parčíky nad městskými hradbami s bohatou historií přilehlých budov. Původně několik soukromých zahrad, dnes ucelený soubor pro veřejnost. Slavnostně otevřeno v roce 2011.
#zahrady-na-mestskych-hradbach

Zákřov

Zaniklá tvrz nad obcí Zákřov (dřívě Zákřovice) z druhé pol. 14. stol., zanikla na přelomu 15. a 16. stol. Ves zpustla mezi lety 1560-68, opětovně vysazena r. 1787 pod názvem Zákřov. Tvrziště bylo bez průzkumu zničeno r. 1972.
#tvrz-zakrov-olomouc

Zámeček

Výstavná předměstská budova, zvaná Zámeček ve východní části Mohelnice. Vystavěl ji obchodník Petr Magin r. 1801. Hodnotná klasicistní budova s barokními prvky.
#palac-dum-zamecek-mohelnice

Zámeček

Statek na samotě nad obcí, první písemné zprávy jsou z první pol. 20.století. V 80.letech vznik cvičného dostihového závodiště. V r. 1989 Zámeček navrácen původním majitelům. Po prodeji objekt vyrabován. Po revitalizaci vybudován jezdecký areál, probíhá zde zemědělská prvovýroba a agroturistika.
#palac-dum-zamecek

zaniklá kaple

Návesní barokní kaple neznámého patrocinia je prvně prokazatelně doložena na mapě z r. 1834, ale jistě vznikla mnohem dříve. Stavba sloužila jako zvonice a ke konání májových pobožností, ale mše se zde nekonaly. Barokní kaple zanikla někdy v polovině 20. století.
#zanikla-kaple

zaniklý hřbitov s kaplí

Nyní již zrušený hřbitov z roku 1786. Součástí je hřbitovní kaple z roku 1846, vznikla na podnět rodiny Kleinů. V roce 1999 plocha hřbitova zrekultivována. U hřbitova unikátní lipová alej.
#zanikly-hrbitov-s-kapli

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Hranický kras je od roku 2003 národní přírodní památkou, která nemá u nás obdoby. Jeskyně byly objeveny roku 1912 a první průzkum byl proveden 1913. Roku 1926 byly zpřístupněny pro veřejnost. V letech 2002 – 2005 proběhla v jeskyních velká rekonstrukce.
#prirodni-scenerie-zbrasovske-aragonitove-jeskyne

Zelená budka

Vyhlídkový altán nad městem Šternberkem nechal postavit r. 1913 kníže Johann II. z Liechtensteina.
#rozhledna-zelena-budka

Zlatorudné mlýny

Zlatorudné mlýny na potoku Olešnice patří do nově budovaného skanzenu zlatorudného hornictví, které v údolí potoku i v kraji má historii sahající až do středověku. Na Olešnici byly mlýny s průměry mlýnských kol až 22 m, narozdíl od nynějších 3,2 m.
#vodni-mlyn-zlatorudne-mlyny

Zlatý Chlum

Kamenná rozhledna (26 m, 875 m n. m.). Postavena r. 1899 (projekt E. Zelenka, stavitel A. Nietzsche) na objednávku Moravskoslezského sudetského horského spolku. R. 1902 postavena turist. chata (vyhořela r. 1955). V 70. letech 20. stol. provedl MNV celkovou rekonstrukci, postavena i malá chata.
#rozhledna-zlaty-chlum

Zlechovský mlýn

Mlýn, prvně doložený r. 1824, stával na samotě u hráze tehdejšího Zlechovského rybníka. Fungoval do r. 1914, kdy byl při výstavbě vodní nádrže Plumlov zbořen a zatopen. Při čištění dna přehrady byly v r. 2010 archeology odkryty jeho základy. Na podzim téhož roku znovu zahrnuty a následně zatopeny.
#vodni-mlyn-zlechovsky-mlyn

ZOO Olomouc

Na poč. Zoologické zahrady byl zookoutek, zřízený v 50 letech 20. stol. v centru Olomouce. Poté byla v l. 1952-56 vybudována Zoo na dnešním místě. V 70. letech se rozrostla téměř do dnešní podoby. V 90. letech 20. stol. bylo mnoho pavilonů moderně zrekonstruováno a mj. byla postavena obří akvária.
#zoo-akvarium-zoo-olomouc

Ztracené kameny

Ztracené kameny – skály z devonského kvarcitu s kamenným mořem, místo dalekého rozhledu. Oblíbený turistický cíl návštěvníků Hrubého Jeseníku.
#prirodni-scenerie-ztracene-kameny

zvonice

Barokní jednoduchá zděná zvonice z poč. 18. století se zvonem z r. 1732 ve středu návsi obce Olšovec.
#zvonice-olsovec-prerov

zvonice

Hranolová věž s mansardovou helmicí a osmibokou lucernou ve vzdálenosti 8 metrů od kostela. Stavební jádro zřejmě z původního kostela, zvonové patro pozdně barokní. Zvony byly zrekvírovány v l. 1916 a 1917, znovu r. 1942. R. 1968 pořízeny zvony nové.
#vez-zvonice-nemcice-nad-hanou

zvonice

Hranolová zděná zvonice opatřená tvrdou omítkou pochází z roku 1832, kromě zvonu má i hodiny. Na západní straně je osazena křížem a na východní straně je pomník obětem 1. světové války.
#zvonice-lesany-prostejov

zvonice

Jednoduchá patrová zvonička s lucernou uprostřed návsi.
#zvonice-prostejov-cechuvky

zvonice

Na místě bratrského hřbitova stojí od roku 1581 zvonice. Prostá hranolovitá stavba bez architektonické a umělecké výzdoby. Ve zvonici je umístěn zvon, pocházející z roku 1721.
#zvonice-drevohostice-prerov

zvonice

Novodobá zvonice se zvonem sv. Václava ulitým 28. září 2013 ve zvonařské dílně pí Dytrychové v Brodku u Přerova stojí v areálu Hanáckého dvora. Zvonice byla postavena v letech 2013-2014.
#zvonice-polkovice

zvonice

Obec byla prvně zmiňována v r. 1347, do r. 1949 však nazývána Hartmanice. Zvonice v centru obce pochází zřejmě ze 17. stol., u ní stojí černozlatý kříž s klekátkem. Opodál je přírodní památka Návesní niva.
#zvonice-niva-prostejov

zvonice

Renesanční zvonice byla postavena r. 1609 Janem Maio Vlachem na místě původního městského domu. Potřeba zvonice vyvstala r. 1604 poté, co nově zavěšený velký zvon Michal poškozoval svými otřesy věž kostela sv. Jakuba. Ve zvonici byly nakonec zavěšeny i ostatní zvony z kostela sv. Jakuba Většího.
#zvonice-lipnik-nad-becvou

zvonice

Zajímavá zvonice z r. 1930, původně majetek církve československé husitské, později obce. Stavitel Alois Koš z Přáslavic.
#zvonice-praslavice-olomouc

zvonice

Zděná lidová zvonice z roku 1794 v nádherné krajině Drahanské vrchoviny.
#zvonice-bousin-prostejov

zvonice

Zděná zvonice pochází z 1. poloviny 19. století. U stavby je několik dalších drobných památek.
#zvonice-tucapy-olomouc

zvonice

Zvonice byla postaven na návsi vedle kamenného kříže z r. 1821. Ke stavbě pravděpodobně došlo nejdříve kolem poloviny 19. století. V r. 2002 byla provedena oprava fasády. Zvon ze zvonice je symbolicky zobrazen na obecním znaku jako zlatý zvonek na krku beránka.
#zvonice-olbramice

zvonice

Zvonice či malá kaplička v bývalé osadě Maleny, dnes části obce Stražisko. Postavena pravděpodobně na místě starší zvoničky z konce 18. století.
#zvonice-maleny-prostejov

zvonice

Zvonice v Bolelouci z pol. 19. století. Původní zvon Florián rekvírovaný za 1. sv. války byl nahrazen novým, Florián pak nalezen v Norimberku. Zvonice byla rekonstruována r. 2000. U zvonice socha sv. Václava součást pomníku padlých.
#zvonice-bolelouc-olomouc

zvonice

Zvonice z poloviny 18. století stojící u silnice na návsi. Jedná se o prostou hranolovou zděnou stavbu bez architektonické a umělecké výzdoby. Vedle ní stojí barokní socha Panny Marie s Jezulátkem.
#zvonice-oplocany-prerov

zvonice s kaplí sv. Anny

Nejvýznamnější památkou vsi Runářov je kuriózní stavba z r. 1739, dřevěná zvonice se zděnou kaplí a přístavkem sloužícím jako hasičská zbrojnice.
#zvonice-s-kapli-sv-anny