Dolní zámek sestává ze tří v zásadě samostatných objektů: Janova (Antonínova) paláce z l. 1540–4, Wolfova paláce z l. 1570–6 a z budovy, postavené hraběnkou Černínovou r. 1878. První dva jsou ukázkou vývoje saské renesance, třetí ji věrně napodobuje.
#zamek-benesov-nad-ploucnici-dolni-zamek
Nejstarší panské sídlo ve městě vzniklo zřejmě v posl. čtvrtině 15. stol. jako náhrada za opuštěný hrad Ostrý. Po roce 1522 prošlo přestavbou, při níž získalo v podstatě dnešní podobu. Další úpravy v 16. století. Dnes přístupné spolu s dolním zámkem.
#zamek-benesov-nad-ploucnici
Most otevřený dne 9. srpna 1936 je dodnes nejvýznamnějším objektem tohoto druhu na území města. Smělá konstrukce horních oblouků, která nese výrazně vyklenutou mostovku, se stala symbolem používaným často ke zkratkovitému popisu celého Ústí.
#most-benesuv-most
Dnes již neexistující tvrz byla poprvé zmíněna r. 1498. Majitelem byl Václav z Roupova. R. 1622 ji koupil Albrecht z Valdštejna. Stávala na návrší, jedno křídlo bylo na místě dnešního dvojdomku č. p. 2 a 5. R. 1987 byla beze zbytku zbořena.
#tvrz-benice-praha-10-benice
Zříceniny tvrze postavené ve 2. pol. 15. st., Janem Beňovským z Hunstruku. Později renesančně a barokně upravena. V 17. st. sloužila jako hospodářská budova, v 19. st. k bydlení, přistavěna terasa. Neudržovaná budova se po r. 1989 zčásti zřítila.
#tvrz-benovy-klatovy
Dvoupatrový lovecký zámek členitého půdorysu v pseudogotickém stylu s ozdobným balkonem, nárožními rizality a arkýři dal vystavět v 2. pol. 19. st. Jan Arnošt Berchem-Haimhauser pro občasné lovecké výpravy. Po r. 1945 patřil státu, poté lesní správě.
#zamek-berchembogen-trstenice
Zámek, postavený po roce 1877 v areálu vidovického poplužního dvora, je jedním z nejmladších panských sídel ve středních Čechách. V r. 1904 rozšířen, úpravy v r. 1910. Po 2. svět. válce zestátněn, obýván armádou, poté chátral. Rekonstruován na Dětský ráj, hotel a sportovní centrum.
#zamek-berchtold-vidovice
Barokní dvůr s výstavnou obytnou budovou si v letech 1736–1738 nechal na raně barokních základech vystavět úředník hraběte Šporka F. A. Berger. Objekt zdobí sochy chrudimského sochaře J. Procházky z doby kolem r. 1740. Dnes sídlo městského muzea.
#palac-dum-bergeruv-dvur
Nepatrné náznaky terénních valů na ostrožně vybíhající do Bezručova údolí nad Chomutovem u Hrádečné. Bergrutsch je zastaralý pomístní název polohy. Z polohy lze usuzovat, že se jednalo o opevnění spjaté s důležitou dálkovou komunikací vedoucí z Chomutova přes Blatno do Saska.
#hrad-bergrutsch-hausberk-ii
Již neexistující Berkovský zámek z 16. století připomínají jen dvě brány pod skalním hradem Sloup v Čechách.
#zamek-berkovsky-zamecek
Berlova vápenka v Závratci u Třemošnice představuje jedinečně zachovanou památku na počátky průmyslové výroby vápna pod Železnými horami. Fungovala v letech 1880 - 1960, od roku 2010 expozice dějin vápenictví.
#technicka-pamatka-berlova-vapenka
Goticko-renesanční tvrz byla poprvé zmíněna r. 1413 jako pozůstalost Jana z Bernartic. R. 1626 byla již pustá. Jde o dvoupatrový objekt se 4 křídly a malým nádvořím. Během přestavby zanikly věže a příkop. Objekt je nepřístupný a v zanedbaném stavu.
#tvrz-bernartice-tachov
V obci Bernartice stojí pozdně barokní zámeček. Vznikl přestavbou původní budovy fojtství koncem 18. století. Boční křídlo zámečku je provedeno v tyrolském stylu a vzniklo v druhé polovině 19. století. Zámeček je součástí zdejšího zemědělského družstva.
#zamek-bernartice-jesenik
Zaniklé tvrze v centru městyse Bernartice. Nejstarší v blízkosti kostela na přelomu 13. a 14. stol. založil Bernart z Bernartic, novější stála v místech školy č. p. 34, nejmladší v areálu zbytků bývalého jezuitského dvora, zanikla po roce 1669.
#tvrz-bernartice-pisek
Doposud archeologicky neprozkoumané tvrziště na hranici katastru Bernartic a Borovan, pravděpodobně z konce 14. století, kdy Borovany získali Buzek a Petr z Bernartic. Podoba tvrze, doba vzniku a zániku není dosud doložena.
#tvrz-bernartice-tvrziste-na-hradku
Jedno ze dvou archeologicky neprozkoumaných tvrzišť na hranici katastru Bernartic a Borovan, pravděpodobně z konce 14. století, kdy Borovany získali Buzek a Petr z Bernartic. Podoba tvrze, doba vzniku a zániku není dosud doložena.
#tvrz-bernartice-tvrziste-nad-borovanskym-rybnikem
Bernovský mlýn na říčce Romži je vzpomínkou na zdejší středověkou vesnici, která se v těchto místech nacházela. Zmínky z let 1466 a 1499 mluví o místu již jako o pusté vsi.
#vodni-mlyn-bernovsky-mlyn
Město založeno kolem r. 1295 Václavem II. Městská památková zóna vyhlášena v r. 1992, kdy byly zahájeny opravy. Další opravy po záplavách v r. 2002. V r. 2009 Historické město roku. Zbytky hradeb, dvě dochované městské brány a jádra historických domů na hl. náměstí, kostel sv. Jakuba s děkanstvím.
#beroun-mestska-pamatkova-zona
Původně barokní viniční usedlost z konce 17. století, ve 2. pol. 18. stol. klasicistně přestavěna. Proslavil ji pobyt W. A. Mozarta r. 1787, kdy byl hostem manželů Duškových. Od roku 1956 slouží jako památník, dnes součást Národního muzea.
#palac-dum-bertramka
Pískovcové skály nad řekou Jizerou a nad obcí Besednice – Besednické skály, Chléviště a vrchol Sokol – se skalními bludišti a vyhlídkami na Jizeru a Suché skály. V neklidných dobách oblíbené útočiště. Oblastí vede červená turistická značka.
#prirodni-scenerie-besedicke-skaly
Novorenesanční palácová stavba Besedního domu z l. 1871–73 podle projektu vídeňského arch. T. Hansena. Sídlo Státní filharmonie Brno. Centrum hudebního a společensko-kulturního života.
#palac-dum-besedni-dum
"Stará tvrz", nejstarší doložené panské sídlo v Běšinách, písemně potvrzené roku 1602. Její původní podobu neznáme. Dodnes se dochovala sýpka, pravděpodobně z 18. stol., při jejíž stavbě byla využita jedna obvodová zeď "Staré tvrze".
#tvrz-besiny-klatovy-zachovaly
Běšinský zámek - renesanční tvrz, postavená za Adama z Běšin po roce 1580, byla původně trojkřídlá, z části dvojpatrová budova s arkádami na východní straně. Později barokně upravena a v 19. stol. přestavěna na lihovar a bytové jednotky.
#zamek-besiny-klatovy
Ostrůvek v Ostrovském rybníku při areálu panských sídel v Běšinách mohl být nejstarším sídlem majitelů Běšin. Jde však jen o hypotézu jež má své opodstatnění, ale není prokázána.
#tvrz-besiny-klatovy
Beskydské rehabilitační centrum vzniklo v r. 2000 na základech lázní Skalka. Ty založil MUDr. Jan May v r. 1902 se svým švagrem MUDr. Bohuslavem Müllerem. Od r. 1952 sloužily jako oblastní nemocnice. Areál centra tvoří několik lázeňských budov a park či kaple z r. 1892.
#beskydske-rehabilitacni-centrum
Nepřístupný zámek přestavěný z tvrze. Jednoduchou tvrz postavili Onšovští z Onšova poč. 16. století. Kolem roku 1650 za Kordulů ze Sloupna přestavěna na čtyřkřídlý barokní zámek, další úpravy za Birkensteinů (1720-23). Dnes sídlem internátní školy.
#zamek-bestvina-chrudim
Uměle vytesaná pískovcová jeskyňka, zdobena historickými nápisy a plastikou s motivem Narození Ježíše Krista. Autor a pravděpodobné stáří lidové modlitebny nejsou známy.
#prirodni-scenerie-betlem
Unikátní dřevěný betlém, dílo desíti slovenských řezbářů. Vysoký je 3,5 metru a tvoří ho sousoší osmnácti soch v nadživotní velikosti. Dílo vzniklo ve slovenském Plaveckém Štvrtku. Do Prostějova se dostal betlém v roce 2002, radnice jej odkoupila.
#betlem-prostejov-prostejov