Ves Stará Voda (Altwasser) vznikla zřejmě kolem r. 1250, první písemná zmínka o ní pochází z r. 1456. Po II. světové válce došlo k odsunu většinového německého obyvatelstva a následně bylo území začleněno do vojenského újezdu Libavá a obec zanikla.
Hlavní obrázek místa
Zbytky jedné z budov v jižní části Staré Vody
© Luděk Vláčil 10/2019
Ves a pozdější obec Stará Voda stávala kolem poutního kostela sv. Jakuba Většího a sv. Anny stojícího na okraji vojenského újezdu Libavá u silnice vedoucí z obce Město Libavá na Podlesí. U kostela je parkoviště a posezení s informační cedulí. Nedaleko naleznete zbytky kláštera a dalších stavení, zaniklý hřbitov a kapličku se studánkou.
Luděk Vláčil, 22.2. 2020
historie

Ves Stará Voda (německy Altwasser) vznikla zřejmě kolem roku 1250. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1456, kdy se zde uvádí kaple sv. Jakuba Staršího. Od roku 1654 byla vesnice zcela německá. Od nepaměti se zde konaly poutě, proto zde v 17. století vznikl nový poutní kostel sv. Jakuba Staršího a sv. Anny. V letech 1690-1695 byla ve Staré Vodě zřízena kolej školského řádu piaristů, kteří zde působili až do roku 1922. V obci stál vodní a větrný mlýn a hostinec. V roce 1930 zde bylo 76 domů, v nichž žilo 345 obyvatel. Po II. světové válce došlo k odsunu většinového německého obyvatelstva a obec značně zpustla. Ještě v roce 1949 se zde konala poslední pouť, ale následně bylo území začleněno do vojenského újezdu Libavá a obec zanikla. Postupně byla většina budov při vojenských cvičeních zničena. Dodnes se zachoval pouze poutní kostel sv. Anny a sv. Jakuba většího. Ostatní zástavba byla zničena. Zachovaly se…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.zanikleobce.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 9.2. 2020

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Stará Libavá

Místa v okolí

 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 větrný mlýn
 kaple
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 fara
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Malý Rabštýn
 Vildštejn
 Velká Střelná
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Trojice
 Velká Střelná
 dvoupatrový most
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Klokočov
 Moravský Beroun
 kostel sv. Vavřince
 Bores
 Františkův Dvůr
 Kružberk
 Spálov
 kostel sv. Ondřeje
 kaple
 kaple
 Hluboký
 kostel sv. Mikuláše
 Kerhartice
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 kostel sv. Martina
 sousoší Kalvárie
 Jestřabí (Habicht)
 Medlice
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Floriána
 větrný mlýn
 kaple
 Švédská skála
 Nové Valteřice
 Šternek
 kostel sv. Markéty
 Jánské Koupele
 Vítkov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Tepenec
 Partutovice
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 Bílý kámen
 Puchart
 Dubová
 kostel sv. Mikuláše
 rychta
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Jiří
 Melč
Základní informace místa
ID místa: 14501
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama