Tržní hala z poloviny 14. století byla přestavěna na radnici asi 200 let poté. Úpravy po požárech v letech 1567, 1734, 1795 a 1866 jí daly dnešní podobu, ve které se kombinují slohové znaky gotiky, renesance i novogotiky. Po rekonstrukci v letech 1994–97 slouží jako prostor pro obřady a výstavy.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2015
Nejstarší částí radnice v Ostrově jsou gotické sklepy a přízemí, které sloužilo původně jako otevřená kupecká hala. Dvě řady sloupů nesly plochý strop, pod kterým probíhalo obchodování. Pravděpodobně kolem poloviny 16. století došlo k nástavbě patra, kde vznikly místnosti pro potřebu městské správy. Zřejmě přitom došlo k zaklenutí původní haly křížovými klenbami. Roku 1567 radnice vyhořela. Obnova, kterou podpořil i císař Maxmilián II., byla dokončena dva roky nato. Před třicetiletou válkou nahradila původní nízkou vížku hranolová věž v ose průčelí. Raně barokními úpravami budova prošla v letech 1676 a 1682. Další změny přinesly rekonstrukce po požárech 1734 a 1795. Po druhém z nich trvala obnova řadu desetiletí (ještě roku 1810 neměla např. věž střechu). Došlo při ní k rozdělení patra novými příčkami a zaklenutí radní síně. Současnou podobu dala radnici novogotická obnova po posledním požáru roku 1866 (Johann Viemann a Johann Leger). Z té doby pochází jehlancová střecha věže, prolomená na bocích okénky s cimbály, i novogotické záklenky snížených oken na hlavním průčelí. Po rozsáhlé obnově v letech 1994–97 slouží radnice jako obřadní a výstavní prostor městského úřadu, v přízemí je informační středisko. Mezi prvním a druhým patrem věže zaujmou kopie tří renesančních reliéfů s výjevy ze Starého zákona (Zuzana v lázni, Šalamounův soud) a alegorií Spravedlnosti.
Ivan Grisa, dle Z. Fišera: Historické radnice Čech, Moravy a Slezska, 2. díl, Libri 2010, 11.4. 2011

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Karel Kibic, Zdeněk Fišera: Historické radnice Čech, Moravy a Slezska, 1. díl, Libri, Praha 2009
Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Ostrov
 Mořičov
 Hájek
 Rudá věž smrti
 Květnová
 Květnová
 Radošov
 Velichov
 městský hřbitov
 Lázně Kyselka
 kaple sv. Anny
 Dalovice
 Dalovice
 evangelický kostel
 Bučina
 Dalovice
 Horní hrad
 Freudenstein
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 Skalky skřítků
 Šemnická skála
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Himlštejn
 Plešivec
 Goethova vyhlídka
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Zámecká kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Kříže
 Jelení skok
 Vřídelní kolonáda
 kostel sv. Urbana
 Jižní prameny
 Klínovec
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 Andělská Hora
 Boží vyhlídka
 Doubí
 Jírov
 Stružná
 vápenka
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Perštejn
 Nejdek
 Tisovský vrch
 Svatošské skály
 Bražec
 Blatenský vrch
 Kleinštejn
 Blatenský příkop
 kostel sv. Terezie
 Jeskynní vyhlídka
 železárna
 Šumburk
 Šumburk
 radnice
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Loket
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 radnice
Kontaktní informace
Informační středisko města Ostrov
Staré náměstí 46
363 01 Ostrov
Tel: 353 612 211
http://www.dk-ostrov.cz/
srostrov@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9913
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama