Původní radní dům postaven roku 1496. V roce 1661 přestavěn v renesančním slohu a v roce 1800 přestavba do barokní podoby. Po požáru v roce 1836 budova přebudována J. Kornhäuselem do klasicistní podoby. Dodnes plní svůj účel.
Hlavní obrázek místa
POhled na fasádu radnice obrácenou do náměstí
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Radní dům – radnice, ratusz, rathaus – historického města Těšína (v současnosti v jeho polské části), dominanta hlavního náměstí, tzv. Rynku se nachází ve východní části jeho jižní fronty. Budova radnice má podobu, kterou jí po požáru v roce 1832 vtiskli architekti J. Kornhäusel a O. Kment. Klasicistní strohost a jednoduchost budovy s trojúhelným štítem v němž je umístěna malovaná plastika městského znaku, je kombinována s barokním vzhledem štíhlé, v ose budovy umístěné radniční věže s ciferníkem a ochozem nad nímž je umístěna lucerna. Dosdnes tato historická budova těšínské radnice slouží svému původnímu účelu. Je sídlem nejen těšínského starosty a rady města, ale turista, který do těchto končin doputuje najde v přízemí radnice i turistické informační centrum, kde Vám velmi rádi odpoví na Vaše dotazy.
Jan P. Štěpánek, 6.8. 2006
historie

Historie těšínské radnice

Radnice byla postavena v roce 1496 na místě dvou knížecích domů, přiléhajících ke klášteru, které obci daroval kníže Kazimír II. Ten tak učinil poté, co poručil zbořit starou radnici na tzv. Starém trhu (Stary targ). Nová radnice byla renovována v roce 1661 a byl jí zároveň dán renesanční vzhled (malíř Kryštof Palm). Budova radnice byla vážně poškozena při velkých požárech města v letech 1720 a 1789. Po posledně zmíněném požáru prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí. Znovu otevřena byla slavnostně v roce 1800. Projekt obnovy vedl architekt Ignác Chambrez de Ryvos v duchu pozdního baroka. Jedinou zachovalou částí je dnes radniční věž. V roce 1816 byl v radnici zřízen divadelní sál. Osudným pro radnici byl požár v roce 1832. Naštěstí se v té době pohyboval v Těšíně habsburský dvorní architekt J. Kornhäusel, který spolu s O. Kmentem radnici zrenovoval v klasicistním stylu. Budova dostala částečně novou fasádu,…  číst dále

Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K.Kuča, Libri, Praha 1998), Jan P. Štěpánek, 6.8. 2006

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 studna tří bratří
 městské hradby
 Těšín
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Městská střelnice
 Brandýs
 evangelický kostel
 Ropice
 Rybí dům
 Konská
 Chotěbuz
 Podobora
 Horní Žukov
 Stanislavice
 Vělopolí
 Třinec
 Dolní Líštná
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 Stonava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Vendryně
 Stonava
 Vendryně - vápenka
 Horní Tošanovice
 kostel sv. Kateřiny
 Životice
 Dolní Tošanovice
 Pitrov
 kaple sv. Anny
 Ráj
 Karpentná
 kříž na Vidíkově
 Horní Suchá
 evangelický kostel
 Janečkův mlýn
 Solca
 Lom - Mořské oko
 Horní Soběšovice
 Dolní Domaslavice
 Horní Domaslavice
 pomník T. G. Masaryka
 kašna
 radnice
 Fryštát
 kostel sv. Marka
 Žermanický lom
 kostel sv. Mikuláše
 Prochaskova vila
 Dolní Soběšovice
 evangelický kostel
 Prostřední Bludovice
 Karviná - Doly
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 Kocurovice
 Dobratice
 Kotulova dřevěnka
 Prostřední Suchá
 Horní Bludovice
 Velká Čantoryje
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 kaple na Horním konci
 zvonička
 kaple na dolním konci
 Orlová
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 vodní mlýn
Základní informace místa
ID místa: 3936
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama