Původní radní dům postaven roku 1496. V roce 1661 přestavěn v renesančním slohu a v roce 1800 přestavba do barokní podoby. Po požáru v roce 1836 budova přebudována J. Kornhäuselem do klasicistní podoby. Dodnes plní svůj účel.
Hlavní obrázek místa
POhled na fasádu radnice obrácenou do náměstí
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Radní dům – radnice, ratusz, rathaus – historického města Těšína (v současnosti v jeho polské části), dominanta hlavního náměstí, tzv. Rynku se nachází ve východní části jeho jižní fronty. Budova radnice má podobu, kterou jí po požáru v roce 1832 vtiskli architekti J. Kornhäusel a O. Kment. Klasicistní strohost a jednoduchost budovy s trojúhelným štítem v němž je umístěna malovaná plastika městského znaku, je kombinována s barokním vzhledem štíhlé, v ose budovy umístěné radniční věže s ciferníkem a ochozem nad nímž je umístěna lucerna. Dosdnes tato historická budova těšínské radnice slouží svému původnímu účelu. Je sídlem nejen těšínského starosty a rady města, ale turista, který do těchto končin doputuje najde v přízemí radnice i turistické informační centrum, kde Vám velmi rádi odpoví na Vaše dotazy.
Jan P. Štěpánek, 6.8. 2006
historie

Historie těšínské radnice

Radnice byla postavena v roce 1496 na místě dvou knížecích domů, přiléhajících ke klášteru, které obci daroval kníže Kazimír II. Ten tak učinil poté, co poručil zbořit starou radnici na tzv. Starém trhu (Stary targ). Nová radnice byla renovována v roce 1661 a byl jí zároveň dán renesanční vzhled (malíř Kryštof Palm). Budova radnice byla vážně poškozena při velkých požárech města v letech 1720 a 1789. Po posledně zmíněném požáru prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí. Znovu otevřena byla slavnostně v roce 1800. Projekt obnovy vedl architekt Ignác Chambrez de Ryvos v duchu pozdního baroka. Jedinou zachovalou částí je dnes radniční věž. V roce 1816 byl v radnici zřízen divadelní sál. Osudným pro radnici byl požár v roce 1832. Naštěstí se v té době pohyboval v Těšíně habsburský dvorní architekt J. Kornhäusel, který spolu s O. Kmentem radnici zrenovoval v klasicistním stylu. Budova dostala částečně novou fasádu,…  číst dále

Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K.Kuča, Libri, Praha 1998), Jan P. Štěpánek, 6.8. 2006

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 studna tří bratří
 městské hradby
 Těšín
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 Městská střelnice
 Brandýs
 evangelický kostel
 Ropice
 Rybí dům
 Konská
 Chotěbuz
 Podobora
 Horní Žukov
 Stanislavice
 Vělopolí
 Dolní Líštná
 Třinec
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 Stonava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Vendryně
 Stonava
 Vendryně - vápenka
 Horní Tošanovice
 kostel sv. Kateřiny
 Životice
 Dolní Tošanovice
 Ráj
 Pitrov
 kaple sv. Anny
 Karpentná
 kříž na Vidíkově
 Horní Suchá
 evangelický kostel
 Janečkův mlýn
 Solca
 Lom - Mořské oko
 Horní Soběšovice
 Dolní Domaslavice
 Horní Domaslavice
 kašna
 radnice
 Fryštát
 pomník T. G. Masaryka
 Žermanický lom
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 Prochaskova vila
 Dolní Soběšovice
 evangelický kostel
 Prostřední Bludovice
 Karviná - Doly
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 Kocurovice
 Dobratice
 Kotulova dřevěnka
 Prostřední Suchá
 Horní Bludovice
 Velká Čantoryje
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 kaple na Horním konci
 zvonička
 kaple na dolním konci
 Orlová
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 vodní mlýn
Základní informace místa
ID místa: 3936
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama