Původní radní dům postaven roku 1496. V roce 1661 přestavěn v renesančním slohu a v roce 1800 přestavba do barokní podoby. Po požáru v roce 1836 budova přebudována J. Kornhäuselem do klasicistní podoby. Dodnes plní svůj účel.
Hlavní obrázek místa
POhled na fasádu radnice obrácenou do náměstí
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Radní dům – radnice, ratusz, rathaus – historického města Těšína (v současnosti v jeho polské části), dominanta hlavního náměstí, tzv. Rynku se nachází ve východní části jeho jižní fronty. Budova radnice má podobu, kterou jí po požáru v roce 1832 vtiskli architekti J. Kornhäusel a O. Kment. Klasicistní strohost a jednoduchost budovy s trojúhelným štítem v němž je umístěna malovaná plastika městského znaku, je kombinována s barokním vzhledem štíhlé, v ose budovy umístěné radniční věže s ciferníkem a ochozem nad nímž je umístěna lucerna. Dosdnes tato historická budova těšínské radnice slouží svému původnímu účelu. Je sídlem nejen těšínského starosty a rady města, ale turista, který do těchto končin doputuje najde v přízemí radnice i turistické informační centrum, kde Vám velmi rádi odpoví na Vaše dotazy.
Jan P. Štěpánek, 6.8. 2006
historie

Historie těšínské radnice

Radnice byla postavena v roce 1496 na místě dvou knížecích domů, přiléhajících ke klášteru, které obci daroval kníže Kazimír II. Ten tak učinil poté, co poručil zbořit starou radnici na tzv. Starém trhu (Stary targ). Nová radnice byla renovována v roce 1661 a byl jí zároveň dán renesanční vzhled (malíř Kryštof Palm). Budova radnice byla vážně poškozena při velkých požárech města v letech 1720 a 1789. Po posledně zmíněném požáru prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí. Znovu otevřena byla slavnostně v roce 1800. Projekt obnovy vedl architekt Ignác Chambrez de Ryvos v duchu pozdního baroka. Jedinou zachovalou částí je dnes radniční věž. V roce 1816 byl v radnici zřízen divadelní sál. Osudným pro radnici byl požár v roce 1832. Naštěstí se v té době pohyboval v Těšíně habsburský dvorní architekt J. Kornhäusel, který spolu s O. Kmentem radnici zrenovoval v klasicistním stylu. Budova dostala částečně novou fasádu,…  číst dále

Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K.Kuča, Libri, Praha 1998), Jan P. Štěpánek, 6.8. 2006

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 studna tří bratří
 městské hradby
 synagoga
 Těšín
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Městská střelnice
 Brandýs
 evangelický kostel
 Ropice
 Chotěbuz
 Konská
 Rybí dům
 Podobora
 Horní Žukov
 Stanislavice
 Vělopolí
 Dolní Líštná
 Třinec
 kostel sv. Michala
 Střítež
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Třanovice
 Hnojník
 kostel Božího Těla
 Stonava
 kostel sv. Trojice
 Jaškovská krčma
 Těrlicko
 Vendryně
 Stonava
 Horní Tošanovice
 Vendryně - vápenka
 kostel sv. Kateřiny
 Životice
 Dolní Tošanovice
 Ráj
 kaple sv. Anny
 Pitrov
 Karpentná
 kříž na Vidíkově
 Horní Suchá
 evangelický kostel
 Solca
 Janečkův mlýn
 Dolní Domaslavice
 Horní Soběšovice
 Lom - Mořské oko
 Horní Domaslavice
 Fryštát
 radnice
 kašna
 pomník T. G. Masaryka
 Žermanický lom
 kostel sv. Marka
 Prochaskova vila
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Soběšovice
 Karviná - Doly
 Prostřední Bludovice
 evangelický kostel
 Dolní Bludovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Markéty
 Dobratice
 Kocurovice
 Prostřední Suchá
 Kotulova dřevěnka
 Horní Bludovice
 Velká Čantoryje
 vodárenská věž
 Dolní Suchá
 kaple sv. Barbory
 větrný mlýnek
 Hrádek nad Olší
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 kaple na Horním konci
 zvonička
 kaple na dolním konci
 Raškovice
 Orlová
 Adámkova vila
 kaple u Adámkovy vily
 vodní mlýn
Základní informace místa
ID místa: 3936
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama