Radnice s vysokou věží uprostřed rozlehlého náměstí. Postavena v 15. století, v 16. přestavěna renesančně a v letech 1820-30 klasicistně. Stále slouží svému původnímu účelu
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od jihovýchodu
© Pavel Zany Komárek 6/5/2005
Radnice stále slouží svému původnímu účelu jako sídlo městské správy. Ve sklepení je nevelká expozice městského muzea věnovaná městskému vězení a útrpnému právu.
Zany, 10.12. 2005
historie

dějiny

Náměstí v Bieczi mělo v poměru k velikosti města neobvykle velkou rozlohu, plných 16% plochy. Svědčí to jasně o trhovém zaměření města, na tak velké ploše mohly být uspořádány opravdu velké trhy. Význam a bohatství města podtrhovalo i reprezentativní sídlo městských starších, radnice s věží. Gotickou radnici postavili v 15. století, v renesanci byla přestavěna a její dnešní stavební podoba je výsledkem klasicistní přestavby z let 1820-30.

Zany, 10.12. 2005

Další texty historie
Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

 kostel Božího těla
 kostel sv. Doroty
 Szymbark
Základní informace místa
ID místa: 659
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama