
Stanice je jednopatrový objekt s hlavním průčelím orientovaným směrem k severovýchodu. K jihozápadnímu dvornímu průčelí v západní části přiléhá krátké hospodářské křídlo. Nejhonosnější je krátké východní průčelí s dvouetážovým, trojúhelně ukončeným volutovým štítem, které je členěné řádem toskánských pilastrů a bosovaným nárožím. Okna s profilovanou šambránou jsou v patře východního průčelí zdůrazněna segmentově vzepjatými nadokenními štítky. Na čtrnáctiosém uličním průčelí je vstupní portál s profilovaným ostěním a zvlněnou nadpražní římsou.
Ves Vratěnín, tehdy uváděná jako Wratingen, se prvně zmiňuje v darovací listině z roku 1251, v níž Vikart z Trnávky (Wichard de Tyrna) daroval místní kostel premonstrátskému klášteru - opatství v Jeruši (německy Stift Geras). V roce 1325 král Jan Lucemburský povýšil Vratěnín na městečko a dal mu právo výročního trhu i hrdelního soudu. Přes městečko vedla stará kupecká cesta a později poštovní cesta z Prahy na Vídeň. Poštovní spojení mezi Prahou a Vídní vzniklo v letech 1526-1532. Kdy byla ve Vratěníně postavena první poštovní stanice, není známo. Kolem roku 1700 byl ve Vratěníně poštmistrem Jan Plessner, který nechal na starších základech postavit současnou mohutnou barokní reprezentativní budovu. Za císaře Karla VI. byla stanice povýšena na stanici překládací. Po vybudování nových císařských silnic kolem roku 1750 byl provoz stanice omezen a roku 1768 zcela zanikl. Památkově chráněná budova poštovní stanice dnes slouží… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.