Venkovský novoklasicistní zámeček z roku 1860 postavený mlynářem Václavem Prokešem. Stavba s členitou průčelní fasádou a původně i věžovitým rizalitem a boční přístavbou. Jako rodinné sídlo sloužil ždánickým mlynářům po několik generací.
Hlavní obrázek místa
Průčelní zdobná fasáda. Stav z roku 2015.
© Nathaniel Filip, 01/2016
Obec Staré Ždánice leží severozápadně od Pardubic, v západním sousedství silnice II/333 spojující Lázně Bohdaneč a Hradec Králové. Jako ves je prvně zmiňována r. 1339 a její nejvýznamnější památkou je raně gotický kostel sv. Václava, doložený již r. 1358.
2.2. 2016
historie

Zámeček Staré Ždánice, takzvaná „mlynářská vila“, byl postaven mlynářem Václavem Prokešem po roce 1860, kdy do Ždánic přichází rod Prokešů a na spáleništi starého mlýna staví mlýn nový, již zděný a kamenný. Jakožto nejmovitější rodina obce si nedlouho po stavbě mlýna nechává postavit honosnou vilu, tehdy na okraji obce, na rozcestí u křížku. Budova je postavena v novoklasicistním stylu s dekorativní čelní fasádou a věžovitým rizalitem. Postupně zámeček dědili ždáničtí mlynáři po tři generace. Ke konci 19. století nechal syn Josef Prokeš vystavět přízemní přístavbu z pravé strany domu. Roku 1929 byla vnukem Jaroslavem Prokešem provedena nástavba jednoho podlaží. Tato část domu sloužila téměř sto let jako pekárna a obchod. V 70. letech byla tato přístavba zbourána a taktéž odstraněn střešní rizalit. Pošta, která byla ve Ždánicích založena v roce 1908, provozovala několik prvních let svůj úřad v pronajatém přízemí domu.…  číst dále

Nathaniel Filip, 29.1. 2016

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Staré Ždánice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 fara
 Škroupův dům
 Libišany
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 evangelický kostel
 Libčany
 Libčany
 Ráby
 Kunětická Hora
 Blatník
 Ráby
 Kasalice
 kostel sv. Václava
 Radíkovice
 Kratonohy
 zvonice
 Pardubice
 Krchleby
 automatické mlýny
 Stěžery
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Marka
 městské opevnění
 Zelená brána
 Obědovice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Hrádek u Nechanic
 Staré Čívice
 jez Hučák
 Žáravice
 sbor kněze Ambrože
 kostel sv. Mikuláše
 Kunčice
 kostel sv. Jiljí
 Moravský jez
 krematorium
 židovský hřbitov
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Velký akvadukt
 Staré Čívice
 muzeum
 Hradec Králové
 Valy u Přelouče
 Dolní Přím
 Malý akvadukt
 Babice
 Lepějovice
 Nemošice
 kostel Všech svatých
 Veselá
 Barchov
 akvadukt u Komárova
 Nechanice
 židovský hřbitov
 Kosice
 zvonice
 evangelický kostel
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Štěpánov
 kostel sv. Václava
 Semínský akvadukt
 Přestavlky
 Barchůvek
 sušárna čekanky
 Semín
 vila Josefa Vosáhla
 Libeň
 Dašice
 Lipoltice
Základní informace místa
ID místa: 12675
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama