Venkovský novoklasicistní zámeček z roku 1860 postavený mlynářem Václavem Prokešem. Stavba s členitou průčelní fasádou a původně i věžovitým rizalitem a boční přístavbou. Jako rodinné sídlo sloužil ždánickým mlynářům po několik generací.
Hlavní obrázek místa
Průčelní zdobná fasáda. Stav z roku 2015.
© Nathaniel Filip, 01/2016
Obec Staré Ždánice leží severozápadně od Pardubic, v západním sousedství silnice II/333 spojující Lázně Bohdaneč a Hradec Králové. Jako ves je prvně zmiňována r. 1339 a její nejvýznamnější památkou je raně gotický kostel sv. Václava, doložený již r. 1358.
2.2. 2016
historie

Zámeček Staré Ždánice, takzvaná „mlynářská vila“, byl postaven mlynářem Václavem Prokešem po roce 1860, kdy do Ždánic přichází rod Prokešů a na spáleništi starého mlýna staví mlýn nový, již zděný a kamenný. Jakožto nejmovitější rodina obce si nedlouho po stavbě mlýna nechává postavit honosnou vilu, tehdy na okraji obce, na rozcestí u křížku. Budova je postavena v novoklasicistním stylu s dekorativní čelní fasádou a věžovitým rizalitem. Postupně zámeček dědili ždáničtí mlynáři po tři generace. Ke konci 19. století nechal syn Josef Prokeš vystavět přízemní přístavbu z pravé strany domu. Roku 1929 byla vnukem Jaroslavem Prokešem provedena nástavba jednoho podlaží. Tato část domu sloužila téměř sto let jako pekárna a obchod. V 70. letech byla tato přístavba zbourána a taktéž odstraněn střešní rizalit. Pošta, která byla ve Ždánicích založena v roce 1908, provozovala několik prvních let svůj úřad v pronajatém přízemí domu.…  číst dále

Nathaniel Filip, 29.1. 2016

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Staré Ždánice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 fara
 Škroupův dům
 Libišany
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 evangelický kostel
 Libčany
 Libčany
 Ráby
 Kunětická Hora
 Blatník
 Ráby
 Kasalice
 kostel sv. Václava
 Radíkovice
 Kratonohy
 zvonice
 Pardubice
 Krchleby
 automatické mlýny
 Stěžery
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Marka
 městské opevnění
 Zelená brána
 Obědovice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Hrádek u Nechanic
 Staré Čívice
 jez Hučák
 Žáravice
 sbor kněze Ambrože
 kostel sv. Mikuláše
 Kunčice
 kostel sv. Jiljí
 Moravský jez
 krematorium
 židovský hřbitov
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Velký akvadukt
 Staré Čívice
 muzeum
 Hradec Králové
 Valy u Přelouče
 Dolní Přím
 Malý akvadukt
 Babice
 Lepějovice
 Nemošice
 kostel Všech svatých
 Veselá
 Barchov
 akvadukt u Komárova
 Nechanice
 židovský hřbitov
 Kosice
 zvonice
 evangelický kostel
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Štěpánov
 kostel sv. Václava
 Semínský akvadukt
 Přestavlky
 Barchůvek
 sušárna čekanky
 Semín
 vila Josefa Vosáhla
 Libeň
 Dašice
 Lipoltice
Základní informace místa
ID místa: 12675
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama