Budova byla postavena v l. 1678-1680. V l. 1878-1880 došlo k novobarokní přestavbě podle projektu, jenž zhotovil architekt Hermann Voelke. Do konce 2. světové války se objekt nazýval "Marienbad". Od r. 1971 kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2016
Lázeňské město Lądek-Zdrój (německy Bad Landeck, česky Landek) zasazené do krásné krajiny se nachází nedaleko českých hranic u řeky Biała Lądecka, v jihozápadním Polsku v Dolnoslezském vojvodství v kladském okrese. Ve městě jsou jedny z nejstarších lázní Evropy. Nejstarším a nejpůsobivějším lázeňským objektem je pavilon Wojciech (do r. 1945 Marienbad). Dvoupodlažní budova s centrální kopulí a s vysokou lucernou je postavena na kruhovém půdorysu, z níž vystupují čtyři výrazné ryzality. K budově přiléhá krásný park. Interiér je vyzdoben ve stylu tureckých lázní. V dolní středové části je kruhový mramorový bazén a horní postranní části slouží k ubytování hostů. Tato stavba není jediným turistickým lákadlem města. Za navštívení stojí například staré centrum s radnicí, středověký kamenný most nebo mnoho sakrálních staveb či zřícenina hradu Karpień.
Luděk Vláčil - zdroj: https://pl.wikipedia.org a další, 22.1. 2017
historie

První zmínka o místních koupelích má pocházet již z roku 1241, kdy mělo dojít k jejich zničení mongolským vojskem. Samotná budova "Wojciech" byla postavena v letech 1678-1680 a původně se nazývala "Marienbad". Od 5. do 24. srpna 1765 zde pobýval pruský král Fridrich II. Veliký a později se zde léčil například významný polský šlechtic Antoni Henryk Radziwiłł, americký prezident John Quincy Adams, etnograf a skladatel Oskar Kolberg nebo ruský spisovatel, prozaik a básník Ivan Turgeněv. V letech 1878-1880 budova prošla novobarokní přestavbou podle projektu, jenž zhotovil architekt Hermann Voelke. V roce 1971 byla budova vyhlášena kulturní památkou a v průběhu let 1974-1998 byla renovována.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pl.wikipedia.org a další, 2.11. 2016

Půdorys místa


© Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 vyhlídka Na Trojaku
 Karpień
 Borůvková hora
 Hraničky
 Rychleby
 Pustý Zámek
 Čertovy kazatelny
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 kostel sv. Kateřiny
 Javorník
 Bílá Voda
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Vlčice
 Kohout
 Lisie Kąty
 Buková
 Błotnica
 Bernartice
 Błotnica
 vodopád Wilczki
 radnice
 městské opevnění
 boží muka
 Vápenná
Základní informace místa
ID místa: 13183
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama