Jánské Koupele

Melčské lázně, Bad Johannisbrunn
Lázně založil kolem r. 1810 Jan z Tenczina. O největší rozkvět se zasloužil hrabě Camillo Razumovsky, který je koupil r. 1895. Později sloužily jako výcvikové středisko Hitlerjugend a v průběhu války zde byl zajatecký tábor. Po r. 1945 využívány jako rekreační středisko. Od r. 1994 areál chátrá.
Hlavní obrázek místa
Lázeňský dům Pavla
Dnešní budova byla postavena r. 1898, 2. patro v r. 1912.
© Luděk Vláčil 10/2019
Bývalé lázně zvané Jánské Koupele se nacházejí na jižním okraji Slezska na území obce Staré Těchanovice v údolí řeky Moravice. Nevyužitý, zchátralý a zdemolovaný areál s mnoha památkově chráněnými objekty je volně přístupný. Zajištěné jsou jen některé budovy. Přes bývalé lázně prochází červeně značená turistická trasa z Hradce nad Moravicí k vodní nádrži Kružberk. Jezdí sem mnoho turistů, zvědavců, ale bohužel i vandalů. Vstup do některých objektů je nebezpečný, jelikož zloději ukradli poklopy kanalizace a stropy budov se propadají. Ve velmi špatné technickém stavu je zejména hlavní budova.
Luděk Vláčil, 27.10. 2019
historie

Uhličito-železité prameny, vyvěrající v blízkosti řeky Moravice, jsou známé odedávna. První zpráva o Jánských Koupelích se objevuje v díle „Silesiographia renovata des Syndikus Nikolaus Henelius von Hennenfeld“ z roku 1704. Zdejší voda se využívala k léčbě po celé 18. století, ale skutečné lázně zde založil až kolem roku 1810 nový majitel melčského panství Jan z Tenczina. Nejprve nechal upravit starší prameny a v roce 1811 založil první lázeňský dům, jehož dokončení se však nedožil. Zemřel téhož roku. Panství převzal jeho zeť Jan von Arz-Vasegg, který dokončil stavbu lázeňské budovy a nechal vybudovat i další objekty. Ještě v roce 1836 byly všechny budovy lázní dřevěné. V té době začaly lázně upadat. V druhé polovině 19. století se věhlas lázní znovu pozvedl, především díky tomu, že roku 1859 prosákl nový pramen. V roce 1861 jej nechal vyzdít, tehdejší majitel panství, Felix Arco a pojmenoval ho po své dceři…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.zaopavu.cz/view.php?c a další, 27.10. 2019

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Jánské Koupele

Místa v okolí

 kostel sv. Floriána
 Kružberk
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 Melč
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Trojice
 Dubová
 Roderichova kaple
 kostel sv. Markéty
 Vikštejn
 kostel Panny Marie
 Vítkov
 Jakartovice-Deštné
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Medlice
 Vildštejn
 Mladecko
 Litultovice
 kostel sv. Michala
 Šternek
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Klokočov
 Choltice
 Jakartovice
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Weisshuhnův kanál
 kostel sv. Ondřeje
 Hlavnice
 Františkův Dvůr
 větrný mlýn
 kostel sv. Markéty
 Jezdkovice
 kaple sv. Kateřiny
 Slezská Harta
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Hradec nad Moravicí
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Stěbořice
 kostel sv. Vavřince
 Švédská skála
 Stará Voda
 Spálov
 Velký Roudný
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 větrný mlýn
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Michala
 evangelický kostel
 kostel sv. Hedviky
 Obecní dům
 Slezská univerzita
 synagoga
 kamenný most
 kostel sv. Alžběty
 Sobkův palác
 Slezské divadlo
 Obchodní dům Breda
 nová radnice
 městské hradby
 Blücherův palác
 městské koupaliště
 větrný mlýn
 Opava
 Děrné
 loretánská kaple
 Knurrův dům
 Fulnek
Základní informace místa
ID místa: 14491
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama