Opuštěný areál nového židovského hřbitova pod Rožmberkem sloužil svému účelu v letech 1883–1950. Poté zůstal opuštěn, zanikla obřadní budova, samotný hřbitov však ušel větší devastaci.
Hlavní obrázek místa
Hřbitov z cesty ke Studenci
© Ivan Grisa 05/2010
Rožmberský nový židovský hřbitov se nachází u odbočky příjezdové komunikace k hotelu Studenec ze silnice II/160, v ostrém ohybu této silnice. Pohřebiště je volně přístupné, nedaleko odtud je autobusová zastávka.
Ivan Grisa, 14.5. 2010
historie

Nový židovský hřbitov v Rožmberku

Příslušníci původní rožmberské židovské obce, rozptýlení po úplné emancipaci Židů v Rakousku roku 1848 do širokého okolí (včetně hornorakouského Lince) zřídili roku 1883 náhradou za starý hřbitov (viz heslo), který nevyhovoval platným hygienickým předpisům, nové pohřebiště. To se užívalo údajně až do roku 1950 (samozřejmě s výjimkou nacistické okupace), poté zůstalo opuštěné. Zachovala se zde řada honosných náhrobků a ohradní zeď, obřadní síň zanikla.

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 21.5. 2010

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Rožmberk nad Vltavou

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Rožmberk
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Čertova stěna
 kostel sv. Ondřeje
 Louzek
 Omlenička
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
 Čertovo kopyto
 Tichá
 radnice
 kostel sv. Floriána
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Pasovary
 kostel sv. Jiří
 Slavkov
 Trojaň
 Černá
 Pořešín
 Sokolčí
 kostel sv. Kateřiny
 Slabošovka
Základní informace místa
ID místa: 9125
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama